• TV Markíza
  • Päť tipov, ako správne nastaviť a používať klimatizáciu

Päť tipov, ako správne nastaviť a používať klimatizáciu

Päť tipov, ako správne nastaviť a používať klimatizáciu

Pozrite sa, ako nastaviť a používať klimatizáciu tak, aby fungovala efektívne a zároveň neohrozila vaše zdravie.

O nepriaznivých účinkoch klimatizácie na zdravie sa šíri hneď niekoľko nepravdivých informácií. Problém však nie je v samotnom používaní zariadenia, ale v jeho nastavení. Efektívne používanie klimatizácie nespočíva len v jej zapnutí a vypnutí. Treba zohľadniť aj iné faktory, ako umiestnenie vnútornej jednotky alebo intervaly, kedy je klimatizácia v prevádzke.

Dnešné moderné klimatizačné zariadenia, ktoré sú na trhu dostupné majú funkcie, ktoré používateľom život spríjemňujú a uľahčujú, bez pocitu akýchkoľvek nevýhod. To všetko za predpokladu, ak sa naučíte vašu klimatizáciu správne nastaviť, ovládať a používať. V takom prípade nepocítite žiadne nepriaznivé účinky.

Aby ste pri používaní klimatizácie dosiahli želaný komfort a neohrozili svoje zdravie, prečítajte si týchto päť užitočných tipov ako správne nastaviť a používať vašu klimatizačnú jednotku.

Klimatizáciu neumiestňujte v blízkosti veľkých okien

Ešte pred inštaláciou si dobre premyslite, kde vo vašej domácnosti klimatizáciu umiestnite. Vhodné umiestnenie je základným predpokladom toho, aby klíma do domu alebo bytu fungovala efektívne. Inštaláciu klimatizačnej jednotky preto prenechajte na skúsených odborníkov.

Zabezpečte si spoľahlivú montážnu firmu, ktorá vám zároveň poradí, kam je vhodné klimatizáciu umiestniť s ohľadom na dispozičné riešenia vášho bytu a technické parametre klimatizácie. Ak si klimatizáciu zakúpite v ZSE, jej montáž a všetky odborné rady týkajúce sa správneho nastavenia a používania máte v cene.

Klimatizáciu neumiestňujte na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu a v blízkosti veľkých okenných plôch. Odborník zo ZSE ešte dodáva: „Vyhnite sa tomu, aby ste vnútornú jednotku umiestnili v blízkosti akéhokoľvek zdroja tepla (je potrebné dodržiavať vzdialenosť od žiaroviek, svietidiel a domácich spotrebičov). Klimatizácia obsahuje vnútorný termostat, ktorý reaguje na teplotu okolia.“ Klíma sa tak bude prehrievať. Zvýši chladiaci výkon, čo zapríčiní vyššiu spotrebu elektrickej energie.

Dbajte, aby teplotný rozdiel neprekročil 6°C

Klimatizácia už má vo vašej domácnosti svoje miesto a teraz je dôležité nastaviť teplotu tak, aby ste sa doma cítili príjemne a zároveň neohrozili svoje zdravie. Toto je veľmi individuálne. Existujú však všeobecné odporúčania, ktoré je vhodné dodržiavať, ak sa chcete vyhnúť teplotnému šoku a prípadným zdravotným komplikáciám.

Pri nastavovaní klimatizácie preto platí pravidlo, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútorným prostredím by nemal presiahnuť 6°C. Ak sa teda teplota vonku pohybuje okolo 30°C, Klimatizácia by mala byť nastavená na 24 – 25°C.

Sú ľudia, ktorým nerobia teplotné rozdiely medzi vnútorným a vonkajším prostredím žiadny problém. Teplotné rozdiely zvládajú výborne a nepociťujú žiadne zdravotné ťažkosti. Nastavenie klimatizácie na primeranú teplotu je v takom prípade len odporúčanie. Avšak počas mimoriadne horúcich dní riskujete teplotný šok. Môže nastať vtedy, ak z veľmi vychladeného domu alebo bytu, vyjdete na ulicu, kde je teplota 35°C. Platí to aj opačne, ak sa zvonku vraciate do neprimerane vychladenej domácnosti.

Ak si v ZSE zakúpite niektorú z klimatizácií Samsung s funkciou SmartThings, môžete ovládať klimatizáciu aj na diaľku prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Optimálnu teplotu v domácnosti si tak môžete nastaviť už pred svojím príchodom domov.

Pred odchodom z domu klimatizáciu vypnite

Ešte pred pár rokmi sa hovorilo, že je lepšie a úspornejšie nechať klimatizáciu bežať počas celého dňa na menší výkon. V súčasnosti sa však odporúča klimatizačné zariadenie vždy vypnúť, ak sa nenachádzate doma.

Klimatizácia spotrebuje menej elektrickej energie, keď je vypnutá a podľa potreby opäť zapnutá, ako keď je v nepretržitej prevádzke, hoci aj s minimálnym výkonom chladenia. Ak sa obávate, že po návrate domov budete musieť dlho čakať, kým sa váš byt alebo dom príjemné vychladí, nastavte si zapnutie chladenia pomocou aplikácie vo vašom smartfóne. Tá umožňuje ovládanie klimatizácie odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie.

Rýchle chladenie zabezpečuje aj funkcia Fast Cool, ktorú majú klimatizácie Samsung. Vďaka nej už za pár minút vychladíte miestnosť aj v tom najhorúcejšom lete. Posuvné lamely premiestňujú chladný vzduch do každého rohu miestnosti bez ohľadu na to, kde je klimatizácia nainštalovaná.

Ak trávite väčšinu času v domácnosti, odporúča sa klimatizovať priestor miernejšie a nepretržite. Je to lepšie nielen pre vaše zdravie, ale aj pre vašu peňaženku. Tým, že napríklad každú hodinu prerušíte chod klimatizácie a po chvíli ju znovu uvediete do prevádzky, neušetríte. Práve naopak. Klimatizácia bude musieť na chladenie miestnosti použiť vyšší výkon a tým zvýši svoje prevádzkové náklady. Neustále zapínanie a vypínanie jednotky môže navyše viesť k jej poškodeniu.

Vyberte si klimatizáciu s nočným režimom

Ak potrebujete, aby bola vaša klimatizácia zapnutá aj počas noci, vyberte si model, ktorý disponuje funkciou nočného režimu a nepôsobí rušivo. V ZSE nájdete hneď niekoľko modelov, vďaka ktorým sa dobre vyspíte aj počas horúcich letných nocí. Bez pocitu prúdenia chladného vzduchu a následných zdravotných komplikácií.

Pritom nemusíte nič zložito nastavovať. Všetky režimy sú automatické. Klimatizácie Hisense napríklad ponúkajú funkciu SLEEP, ktorá má až štyri spánkové režimy. Vrátane režimu pre starších ľudí alebo malé deti.

Vysoké alebo naopak príliš nízke teploty v spálni, môžu viesť k tomu, že sa nevyspíte. Odporúčaná teplota na spanie je 19°C. A to počas akéhokoľvek ročného obdobia.

Do izieb určených na spanie sú najvhodnejšie klimatizácie, ktoré pracujú pri hlučnosti 16 decibelov. To možno prirovnať ku zvuku pohybujúceho sa lístia vo vánku. Takúto minimálnu hlučnosť máju aj klimatizácie Samsung. Je to vďaka funkcii Good’sleep. Tá umožňuje individuálne nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 %.

Vlhkosť v domácnosti môžete ovplyvniť klimatizáciou

Fakt je, že používanie klimatizácie vzduch v miestnosti vysušuje. To nie je v niektorých prípadoch na škodu. Vysoká kondenzácia vlhkosti býva problémom mnohých bytov najmä v zimných mesiacoch. Používanie klimatizácie tak zabraňuje tvorbe nebezpečných plesní, ktoré môžu spôsobovať závažné zdravotné problémy.

Dnešné moderné zariadenia disponujú aj funkciou, ktorá dokáže v interiéri udržiavať vami požadovanú vlhkosť. Optimálna vlhkosť vzduchu v interiéri je 50-60%. Vnútornú teplotu 25°C tak budete vnímať, ako veľmi príjemnú a osviežujúcu. Pri vyššej vlhkosti vzduchu (okolo 80%) budete mať pri rovnakej teplote pocit horúčavy a dusna.

Ak chcete klimatizáciu používať správne a zabezpečiť, aby bolo jej nastavenie bezpečné pre vaše zdravie, nezabúdajte vetrať. Chladný klimatizovaný vzduch je príjemný, no nie je to čerstvý vzduch. Potvrdzuje to aj odborník zo ZSE: „Počas chladenia miestnosti klimatizáciou sa neodporúča vetrať, pretože by do miestnosti vchádzal teplý vzduch - čo nie je cieľom. Vetrať je vhodné neskoro večer, ešte lepšie nadránom, kedy je vonkajšia teplota najnižšia.“

Pred vyvetraním miestnosti vypnite klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán. Následne môžete uviesť klimatizáciu znovu do prevádzky.

Keď je klimatizácia zapnutá, všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Teplý vzduch prúdiaci do priestoru zvyšuje výkon klimatizačnej jednotky a tým aj spotrebu elektrickej energie, pretože klimatizácia sa ho snaží neustále ochladzovať.

Najnovšie videá