• TV Markíza
  • Kedy jesť ovocie a aké množstvo ovocia denne je zdravé?

Kedy jesť ovocie a aké množstvo ovocia denne je zdravé?

Kedy jesť ovocie a aké množstvo ovocia denne je zdravé?

Chcete dodržiavať zdravý jedálniček a nie ste si istí, ako pristupovať k ovociu? V článku vám poradíme, aké množstvo je ideálne a kedy najlepšie ovocie konzumovať.

Ovocie je plné živín

Ovocie celkom jednoznačne patrí do zdravého jedálnička. Pokiaľ teda niekto za účelom chudnutia ovocie ako potravinu úplne vyraďuje, robí chybu.

Tým hlavným dôvodom, prečo by ste ovocie pravidelne konzumovať mali, sú vitamíny a minerály. Tie sú nevyhnutné pre to, aby naše telo správne fungovalo a bolo po zdravotnej stránke v poriadku. A práve potraviny ako ovocie, zelenina či orechy patria k tým, ktoré sú na vitamíny a minerály vôbec najbohatšie.

Okrem minerálov a vitamínov je aj ovocie dôležitým zdrojom vlákniny. Šupka a zrniečka, ktoré spolu s ovocím jeme, pomáhajú správnemu tráveniu naprieč celým tráviacim traktom. Svoju úlohu ale plní predovšetkým v črevách.

Všetkého veľa škodí?

Zdravý jedálniček vždy znamená vyvážený jedálniček. A platí to aj v prípade ovocia. Rovnako ako je chybou, pokiaľ ovocie úplne vyradíme, spôsobuje problémy aj jeho nadmerná konzumácia. Aby nás príroda na ovocie nalákala – a doplnili sme si tak potrebné vitamíny a minerály – vybavila ich nielen atraktívnym farebným obalom v podobe šupky, ale predovšetkým skvelou chuťou. O tú sa pritom stará najmä cukor.

Nadmiera ovocia v jedálničku preto kvôli vysokej konzumácii sacharidov môže viesť k nadváhe a cukrovke. Pozor aj na niektoré výrobky z ovocia. Rôzne smoothies a ďalšie pochutiny menia zdravé ovocie na vysoko kalorickú potravinu.

Túto vlastnosť je ale možné využiť aj pozitívne. Namiesto sušienok a čokolád si môžete dať sladkosť, ktorá je doslova nabitá zdravými látkami. Ak chcete teda trochu zhrešiť a dať si aj počas diéty niečo sladké na zub, radšej zvoľte sušené ovocie, v ktorom sa v malom súste koncentruje maximálne množstvo chuti i živín. Ponuka sušeného ovocia je dnes v obchodoch – najmä tých špecializovaných – takmer neobmedzená.

Aké je teda ideálne množstvo?

Denne by ste mali zjesť 1–2 kusy veľkých plodov (jablko, pomaranč, broskyňa, kiwi…), prípadne hrsť plodov drobných (jahody, maliny, čučoriedky), resp. zodpovedajúci objem ľubovoľného ovocia, kde je celý jeden plod sám o sebe príliš veľký (t. j. na kocky nakrájaný melón, mango, ananás…), o toto ovocie sa preto podeľte vo viacerých ľuďoch. Jednotlivé druhy ovocia pravidelne striedajte, aby ste prijímali rôzne vitamíny a minerály. Pokiaľ niekedy ovocie vynecháte a inokedy si ho naopak dáte viac, nie je to zásadný problém.

Kedy jesť ovocie?

Najlepšie je jesť ovocie vo chvíli, keď telo potrebuje rýchlo doplniť energiu - teda pri športe či inej fyzickej aktivite. Ostatne aj v televízii môžete vidieť napríklad tenistov či futbalistov, ako počas prestávok ujedajú banán. Inak ale nie je problém ovocie v primeranom množstve konzumovať kedykoľvek počas dňa. Výnimkou sú iba večerné hodiny – aspoň hodinu pred spaním už by ste nemali konzumovať nielen ovocie, ale ani žiadne iné potraviny.

Najnovšie videá