Bolesť v boku je pomerne častý jav.
Bolesť v boku je pomerne častý jav. Väčšinou za krátko pominie, no môže signalizovať rôzne ochorenia. Do boku sa premietajú viaceré vnútorné systémy tela. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti v boku? V pravom a ľavom?
Tupá, bodavá či ostrá bolesť v boku je častým zdravotným príznakom. Tak, ako je každá bolesť odlišná, tak aj jej pôvod je rôznorodý. Do boku sa premietajú najmä problémy tráviacej, pohybovej, vylučovacej a pohlavnej sústavy. Bolesť v ľavom a pravom boku, možné príčiny vzniku a iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.
Bolesť v boku: čo môže signalizovať?
Bolesť priamo v boku nemusí automaticky znamenať, že odtiaľ aj pramení. Veľakrát sa jedná o prenesenú bolesť z iných orgánov alebo tkanív.
Najčastejšie sa do boku a dolnej časti brucha premieta tráviaci, pohybový, vylučovací a pohlavný systém. Bolesť môže vyžarovať do boku z brušnej či panvovej dutiny alebo z chrbtice.
Bolesť v pravom boku, tak ako aj bolesť v ľavom boku, môže signalizovať široké spektrum ochorení. Bežné ochorenia, infekcie, akútne i chronické zápaly či rôzne orgánové poruchy.
Tráviaca sústava
Gastrointestinálne bolesti v oblasti brucha a boku sú zväčša kŕčovité, zvieravé či kolikové. Môže sa jednať o krátkodobé tráviace ťažkosti v dôsledku diétnej chyby, nafukovania, plynatosti či pálenia záhy.
Pri neprestávajúcej bolesti sa môže jednať o ochorenia tráviaceho traktu, ako je brušná chrípka, gastro-enterotítída, chronické zápaly čriev, žalúdočné vredy, žlčníkové kamene a mnohé iné. Rôzne tráviace obtiaže postihujú ako dospelých, tak i deti.
Nakoĺko je bolesť často krát prenesená, skreslená a nemožno iba na lokalite bolesti stavať diagnostiku, podľa anatómie jednotlivých orgánov je možné rozlišovať:
Pravý bok
Pokiaľ sa jedná o náhlejšie akútnu bolesť v oblasti pupka a pravého boku, môže sa jednať o zápal slepého čreva (apendicitída).
Zápal slepého čreva je najčastejšou príčinou akútnej bolesti brucha, ktorej následkom je chirurgický zákrok.
Do pravého boku sa zvykne premietať okrem slepého čreva i zápal pečene a žlčníka. Narušenie pečene môže súvisieť s jej zväčšením, infekciou, alkoholom či farmakoterapiou.
Medzi bolesti vzniknuté so súvislosťou s tráviacim traktom patrí žlčníkový záchvat. Žlčník je orgán, ktorý slúži na zhromažďovanie a zahustenie žlče. Ak sú žlčové cesty blokované, dôsledkom je intenzívna pulzujúca bolesti. Bolesti zvyknú vyrážať do brucha i chrbta.
Apendicitída (zápal slepého čreva): bolesť v pravom boku, horúčka, vracanie, nafukovanie, nechutenstvo, vodnatá stolica.
Ľavý bok
Žalúdočný vred, zápal žalúdka, pankreasu či orgánu sleziny zvykne vyžarovať naopak pod ľavý rebrový oblúk a ľavý bok. Vznik žalúdočných vredov má súvis s nepomerom medzi kyslými žalúdočnými šťavami a nízkou ochrannou schopnosťou žalúdočnej sliznice.
Častým ochorením pankreasu je jeho zápal. Bolesť zapríčinená pankreatitídou sa objavuje najmä v hornej časti brucha, pričom môže vyžarovať až do chrbta.
Špecifická bolesť najmä v ľavom boku je spôsobená diverikulitídou. Jedná sa o vydutie stien hrubého čreva a následný vznik zápalu.
Vylučovacia sústava
Veľakrát sa bolesťami v boku a panvy prejavujú problémy v rámci močového a teda vylučovacieho ústrojenstva. Časté sú obličkové močové kamene, zápal obličky a zápal močového mechúra.
Kamene sú spôsobené nahromadením minerálov a solí. Zaseknuté močové kamene v urologických cestách spôsobujú bolesť v ľavom alebo pravom boku podľa toho, na ktorej strane sa problém nachádza.
Infekcia a zápal obličiek spôsobuje bolesť vyskytujúcu sa v oblasti chrbta, bokov a slabín. Býva prítomná aj bolesť panvy a problémy s vylučovaním.
Obličkové kamene: Blokácia močových ciest a bolesť chrbta i boku.
Pohybový aparát
Pohybový aparát je častým dôvodom vzniku bolesti. Pokiaľ je jedna svalová skupina oslabená a druhá preťažovaná, vzniká svalová dysbalancia. Vďaka svalovým nerovnováham môže dochádzať k bolesti v boku, ľavom i pravom.
V dôsledku preťaženia, narušenia či skrátenia svalu alebo fascie (svalového obalu), môže jedinec pociťovať bolesť, a to najmä na pohmat.
Jedná sa najmä o bolesti chrbtice, ktoré pochádzajú zo zadnej časti tela a vyžarujú až do boku.
Väčšinou sa jedná o dlhodobú tupú bolesť, a to najmä v prípade sedavého zamestnania. Naopak pri preťažení svalu, nesprávnej technike cvičenia či úraze, sa môže vyskytnúť akútna bolesť a zápal svalu.
Dôsledok fyzickej aktivity
Ak vás ochromí bolesť pri fyzickej telesnej aktivite, môže mať bolesť v boku pôvod v nedostatočnej kondícii a zlom dýchaní. Pri behu sa môžu objaviť kŕče bránice – hlavného dýchacieho svalu. Bolesti v boku sú spôsobené aj nedostatočnou aktiváciou bránice.
Pri pohybe dochádza taktiež k prekrveniu vnútorných orgánov a napnutiu ich obalov a väzov. Kombinácia pohybov spôsobuje pichanie v pravom boku. Po skončení aktivity a spomalení tempa, bolesť po chvíli pominie.
Bolesť dolnej časti chrbta a panvy. Dolný skrížený syndróm: preťažené dolné chrbtové svalstvo a naopak slabé brušné a sedacie svalstvo.
Pohlavná sústava
Nakoľko sú pohlavné systémy muža i ženy lokalizované v malej panvy, problémy s orgánmi sa môžu premietnuť i do okolitých tkanív.
Ženy
U žien môže bolesť v boku vzniknúť zo zápalu vaječníkov a ich závesného aparátu, vajcovodov, zápalu maternice či z prítomnosti cýst. Ďalej môže spôsobiť bolesť brucha a bokov ochorenie PCOS či endometrióza.
Vaky naplnené tekutinou nachádzajúce sa na vaječníku alebo vo vnútri sú nazývané cysty. Cysty môžu byť bezbolestné a vymiznúť samé. Naopak niektoré môžu spôsobovať nekomfort v brušnej a panvovej oblasti.
Zápalové ochorenie mäkkých tkanív panvy (skrátene PID) je často spôsobené neliečenými pohlavne prenosnými chorobami.
Fyziologická je i mierna ovulačná a menštruačná bolesť, ktorá z oblasti malej panvy vyžaruje do boku. Pri ovulácií bolí tá strana, v ktorej vaječník produkuje zrelé vajíčko.
Možná je i mierna bolesť panvy a dolnej časti chrbta v tehotenstve. Je to bežný jav v dôsledku rastúcej maternice a prípravy na pôrod. Pozor, silná či neurčitá bolesť musí byť vyšetrená gynekológom.
Muži
U mužov sa bolesťou v boku môže prejaviť zápal či torzia semenníka i nadsemenníka. V úvahu pripadá i pohlavne prenosné ochorenie.
Torzia semenníka vznikne pri pretočení semenníka a prerušenia prívodu krvi do pohlavného orgánu. Pacient pocíti akútnu bolesť v postihnutom semenníku. Bolesť sa prenáša do okolitých oblastí.
Zdravý vaječník a cysta na vaječníku. Uterus (maternica), vajcovod a väz vaječníkov.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
Bolesť je kontrolkou organizmu, ktorá signalizuje určité podráždenie, narušenie alebo ochorenie. Je preto potrebné vždy navštíviť lekára pri bolesti, špecifických i nešpecifických príznakoch.
Niektoré krátkodobé prípady bolesti brucha sa zvyčajne dajú liečiť doma. Jedná sa nezávažné stavy, ako je zmena stravy, diétna chyba, plynatosť a nafukovanie. Pacient pozná príčinu vzniku a je si istý jej nezávažnosťou.
Kedy bezodkladne vyhľadať odbornú pomoc?