• TV Markíza
  • Ako odstrániť burinu zo zámkovej dlažby a chodníkov?

Ako odstrániť burinu zo zámkovej dlažby a chodníkov?

Ako odstrániť burinu zo zámkovej dlažby a chodníkov?

Betónová dlažba, označovaná aj ako zámková, má široké využitie.

Môže byť použitá ako na chodníky, tak i na schody či napríklad terasu. To z nej robí obľúbenú voľbu pri úpravách exteriéru pozemku. Medzi betónovými dielmi sa však darí burine, a ak nepodniknete potrebné kroky, vaša dlažba bude vyzerať zanedbane a nevzhľadne. Ako teda odstrániť nechcenú vegetáciu?

1.Manuálne odstraňovanie buriny

Pracné, ale účinné. Ideálny čas na ručné odstraňovanie zo zámkovej dlažby je po daždi, kedy burinu ľahšie vytiahnete aj s koreňom, čím bude zaručený dlhodobý výsledok. Pomôcť si môžete aj ručným záhradným náradím, ktoré je navrhnuté tak, aby sa dostalo do ťažko dostupných škár a trhlín a zasiahlo aj odolné koreňové systémy. Na trhu nájdete v tejto súvislosti napríklad nôž na pletie buriny a odstraňovanie machu, prípadne dvojstrannú škrabku.

FOTO:  luili / Shutterstock.com

2. Prírodné spôsoby ničenia buriny

Okrem chemických prípravkov, teda herbicídov, je účinným ničiteľom buriny aj vriaca voda, slaná voda alebo obyčajná kuchynská sóda bikarbóna. Pri dlhých a pevných koreňových systémoch však budete musieť tieto nechemické postupy opakovať, aby ste zabránili opakovanému klíčeniu.

Ako pripraviť slaný roztok na burinu?

Slaná voda vysušuje nežiaduce rastliny a bráni ich rastu, čím plní funkciu herbicídu. Roztok pripravíte jednoducho zmiešaním vody a soli v pomere 3:1. Do zmesi môžete pridať aj kvapku octu alebo saponátu, čím bude lepšie držať na listoch. Nalejte alebo nastriekajte soľný roztok priamo na burinu. Opakujte každé 4 - 6 týždňov, pozor však na dlhodobú aplikáciu, slaná voda môže zmeniť pôdnu štruktúru.

Ako použiť sódu bikarbónu na burinu?

Podobný účinok, teda vysušenie buriny, má na svedomí aj jedlá sóda. Tú nie je potrebné riediť vodou, jednoducho ju rozsypte do medzier medzi dlaždicami. Ak chcete zvýšiť účinnosť, môžete burinu najskôr zvlhčiť vodou alebo aplikovať sódu po daždi.

3. Použite účinné herbicídy

Herbicídy sú typom chemických pesticídov (rovnako ako insekticídy, rodenticídy, akaricídy a iné), ktoré sa špecificky zameriavajú na burinu a iné nežiaduce rastliny. Vo všeobecnosti ich môžeme deliť na totálne a selektívne, pričom v prípade zámkovej dlažby je možné použiť totálne (neselektívne) herbicídy, ktoré ničia všetku vegetáciu bez rozdielu.

Vždy však dodržujte návod na použitie. Snažte sa aplikovať počas suchých dní, bez rizika prehánok - dážď by mohol chemický prípravok zmyť, znížiť jeho účinnosť a spôsobiť kontamináciu okolitých cenných rastlín.

4. Prevencia proti burine

V rámci starostlivosti o záhradu a údržby zámkovej dlažby je po odstránení buriny vhodné vyplniť medzery škárovacím pieskom - zmes kremenného piesku s minerálmi chudobnými na živiny, ktoré vytvárajú podmienky podobné ako na púšti. Burina tak nemá šancu zakoreniť. Dobrou prevenciou je tiež pravidelné zametanie dlažby, vďaka čomu nebudú mať prifúknuté semená dostatok času na rast.

Najnovšie videá