• TV Markíza
  • Vlastná záhrada môže byť skvelým miestom na trávenie voľného času

Vlastná záhrada môže byť skvelým miestom na trávenie voľného času

Vlastná záhrada môže byť skvelým miestom na trávenie voľného času

Zrejme úplne najväčšou výhodou rodinných domov (v porovnaní s bytmi) je vlastná záhrada.

Niekto na nej najviac oceňuje možnosť dopestovať si rôzne plodiny, iného zas teší už len to, že má kam zaparkovať svoje auto, ale zabúdať nesmieme ani na to, že záhrada môže slúžiť aj ako skvelý priestor na trávenie voľného času.

Najskôr práca, potom zábava

Ak je práve voľnočasové využitie to, čo vás pri projektovaní vlastnej záhrady zaujíma najviac, máme pre vás zopár tipov. Prvý sa však ešte voľného času na záhrade priamo týkať nebude, ale to mu neuberá na dôležitosti.

V prípade, že riešite, ako bude vyzerať vaša záhrada, najskôr sa zamerajte na všetky „úžitkové“ veci: to môže byť už spomínaný priestor na pestovanie alebo na parkovanie, ale tiež môže ísť o priestor pre vašu žumpu, či septik. Samozrejme, to len v prípade, že váš pozemok nemá možnosť pripojenia na kanalizačný systém a tak vám riešenie pre odpadové vody poskytli kvalitné žumpy Nitra. Až keď vyriešite takéto záležitosti, môžete začať riešiť „zábavu“ a teda tie časti záhrady, ktoré budú slúžiť na trávenie voľného času.

Terasa je základ

Keď sa načne téma trávenia voľného času na vlastnom pozemku, ako prvé väčšine príde na myseľ terasa. Aj keď môže stáť na pozemku aj samostatne, najideálnejšie je ju prepojiť s domom. Prechod na terasu tak môže byť riešený napríklad z obývačky a to pomocou veľkého HS portálu. Počas teplých mesiacov bude možné HS portál otvoriť a v istom zmysle tak zväčšiť obývaciu izbu.

Ale ani počas chladnejších období nemusí ostávať terasa nevyužitá. Sú rôzne spôsoby, ako ju uzavrieť a predĺžiť tak dobu, kedy je možné ju plnohodnotne využívať, napríklad v spoločnosti dobrej knihy a kávy, či zdravého čaju na čistenie ciev.

Čo takto vonkajšia kuchyňa?

S terasami sa často spája aj grilovanie, či už v kruhu rodiny, alebo so skupinkou priateľov. Ak naozaj obľubujete prípravu jedál vonku, rozhodne by vo vašej záhrade nemala chýbať vonkajšia kuchyňa.

Samozrejme, takáto kuchyňa musí byť z odolných materiálov, ktoré zvládnu vonkajšie vplyvy. V súvislosti s jej realizáciou sa preto oplatí navštíviť dobré kamenárstvo, keďže práve prírodný kameň patrí medzi materiály, ktoré sú na tento účel ako stvorené.

Aj kus trávnika môže byť vhodným priestorom na voľnočasové aktivity

Voľný čas na záhrade však možno tráviť aj aktívnejšie. Stačí na to dostatočne priestranný trávnik. Môžete na ňom napríklad cvičiť, ale ešte väčšie využite bude mať ak máte deti. Naháňačky, futbal, či ďalšie podobné aktivity, keď deťom necháte na záhrade priestor, určite budú vedieť, ako ho využiť.

A aj keď starostlivosť o trávnik je v porovnaní s rôznymi plodinami jednoduchá, bez práce to rozhodne nepôjde. Úplným základom je preto mať dobrú kosačku. Ak pozemok nie je príliš veľký a členitý, skvelou voľbou sú moderné aku kosačky, ktoré majú všetky výhody elektrických kosačiek, ale pri kosení vám neprekáža kábel. S aku kosačkou sa tak kosenie trávnika stane radosťou.

Najnovšie videá