• TV Markíza
  • Ako sa aj na jeseň cítiť dobre? Fyzicky aj psychicky?

Ako sa aj na jeseň cítiť dobre? Fyzicky aj psychicky?

Ako sa aj na jeseň cítiť dobre? Fyzicky aj psychicky?

Ak by ste sa pýtali ľudí na ich obľúbené ročné obdobie, najmenej častou odpoveďou by zrejme bola jeseň.

Iste, veľa ľudí má rado, keď sa príroda sfarbí do jesenných farieb, ale faktom je, že väčšina jesenných dní ani zďaleka nie je takto idylických. Skôr sú chladné a sychravé.

Dostatok spánku je základ

S jeseňou sa nám tak často spája skôr chrípka a iné zdravotné problémy a aj na psychiku toto ročné obdobie často pôsobí až depresívnym dojmom. Nemusí to však tak byť. Aj počas jesene sa môžete cítiť dobre, či už fyzicky, alebo aj psychicky. A pomôžu vám k tomu naše tipy.

Začneme rovno hlavnou činnosťou, na ktorú nám slúžia naše útulné spálne. Samozrejme, myslíme tým spánok. Aj keď býva podceňovaný, faktom ostáva, že spánok je veľmi dôležitý pre naše fyzické aj psychické zdravie. Dopriať si ho v dostatočnom množstve (7 – 9 hodín) je tak základom pre to, aby ste sa (nielen) na jeseň cítili dobre.

Pomôcť si môžete aj doma, ale keď treba, navštívte lekára

Všeobecnou pomocou pri rôznorodých problémoch (aj tých „typicky“ jesenných) môže byť aromaterapia a účinné esenciálne oleje. Existuje ich veľké množstvo a líšia sa vo svojich účinkoch. Ľahko tak nájdete esenciálny olej určený na problém, ktorý potrebujete riešiť. Alebo si môžete vďaka esenciálnym olejom „len“ spríjemniť ovzdušie v miestnosti, je to len na vás.

Samozrejmosťou je, že pri vážnejších zdravotných problémoch treba liečbu prenechať na lekára. Či už na všeobecného, alebo na špecialistu v závislosti od problému, napríklad zo súkromnej ortopedickej ambulancie Bratislava, starostlivosť o vlastné zdravie netreba podceňovať. A na jeseň obzvlášť.

Spravte si voľno aj počas jesene

Prejdime teraz k tomu psychickému zdraviu. Smútok za letom a dňami voľna často prispieva k jesenným melancholickým náladám. Obzvlášť, keď pre väčšinu ľudí je najbližšie voľno (Vianoce) ešte ďaleko. A čo takto si toto čakanie na vianočné sviatky skrátiť tým, že si aj počas jesene doprajete menší oddych?

Môžete si napríklad rezervovať víkendové ubytovanie v Púchove. Nielenže si oddýchnete od pracovného zhonu, ale aj od davov turistov, keďže okolie Púchova nepatrí medzi najviac navštevované lokality.

To však neznamená, že tu nie je čo robiť. Ak si chcete „prevetrať“ hlavu v prírode, na Strednom a Hornom Považí budete mať príležitostí viac než dosť. Mimochodom, pobyt v prírode je prospešný nielen na psychiku.

Nezabudnite na priateľov

Pre psychickú pohodu človeka je dôležitý aj sociálny kontakt. Takže aby vás obchádzal jesenný smútok, nezabúdajte na svojich priateľov. Spomínaný čas v prírode môžete predsa stráviť aj s nimi.

Áno, v úvode sme spomenuli, že jesenné počasie má často ďaleko do pekného. S priateľmi vám však nuda nehrozí ani pri zlom počasí. Čo takto si napríklad zmerať sily v hrách vo virtuálnej realite Zvolen? A to je len jeden príklad, možností spoločnej zábavy aj pri zlom počasí je neúrekom.

Najnovšie videá