• TV Markíza
  • Plánovanie malej kuchyne - ako efektívne využiť priestor?

Plánovanie malej kuchyne - ako efektívne využiť priestor?

Plánovanie malej kuchyne - ako efektívne využiť priestor?

Pri plánovaní kuchyne s menšou podlahovou plochou je dôležité využiť každý centimeter priestoru efektívne.

Ako docieliť, aby bolo aj v malej kuchyni všetko na svojom mieste a nemali ste pocit stiesnenosti? Ktoré kuchyne sú z hľadiska usporiadania najlepšou voľbou?

Aké je ideálne usporiadanie malej kuchyne?

Pre malé kuchyne je najefektívnejšie usporiadanie do tvaru U, ktoré umožní využiť aj priestor v rohu. Pomôcť môžu aj šikovné úložné riešenia v podobe rôznych výsuvných systémov do rohových skriniek, napr. karuselové.

O slovo sa hlásia aj klasické jednoradové lineárne kuchyne, a to obzvlášť pri úzkych a dlhých miestnostiach. Prípadne dvojradové usporiadanie, pri ktorom sú zostavy kuchynskej linky umiestnené na stenách oproti sebe. Tu však platí, že minimálny priestor medzi pracovnými doskami musí byť aspoň jeden meter široký. Ak kuchyňu využíva viac osôb, ideálna bude minimálne 1,2 - 1,5 metra široká prechodová chodbička.

Ako maximalizovať úložný priestor?

Majiteľov malých kuchýň často láka zakomponovať sem čo najviac skriniek za účelom získania dostatku úložného priestoru. Aj keď je skladovanie dôležité pre udržanie čistého a organizovaného priestoru, musíte zohľadniť predispozície vašej kuchyne. Tu prichádzajú na scénu kuchyne na mieru.

Jedným zo spôsobov, ako maximalizovať úložný priestor, je natiahnuť skrinky od podlahy až po strop. Medzera medzi stropom a skrinkou by mala byť minimálna, stačia 2 cm, aby bola zabezpečená cirkulácia vzduchu. Vďaka tomu predídete problému s kondenzáciou a tvorbou plesní. Čo sa týka spôsobu otvárania, stavte na bezúchytkový systém, ktorý v porovnaní s madlami nebude zasahovať do priestoru.

Vhodné je tiež zvoliť rohovú kuchynskú linku, ako bolo spomenuté vyššie, prípadne kuchynský ostrovček či lavicu s integrovaným úložným priestorom.

FOTO:  vlastné / XXXLutz.sk

Kuchynský ostrovček v malej kuchyni - áno alebo nie?

Kuchynský ostrovček je snáď najobľúbenejšou nábytkovou jednotkou. Môže však fungovať aj v malej kuchyni? Zakomponovanie kuchynského ostrovčeka do malej kuchyne môže priniesť dodatočný úložný priestor, ale aj ďalšie miesto na sedenie a stolovanie.

Pri plánovaní kuchyne s ostrovčekom však záleží na jej celkovej ploche a rozložení. Základnou požiadavkou je, aby bol umožnený pohodlný prechod okolo, tzn. priestor medzi linkou a ostrovčekom by mal byť minimálne 90 cm, optimálne však až 120 cm.

Kovové, sklenené a reflexné prvky

Či už ide o praktické kuchynské príslušenstvo alebo dekoratívne doplnky, zamerajte sa na také kúsky, ktoré dobre odrážajú svetlo a priestor rozjasnia. Dobre fungujú napríklad presklené skrinky, obzvlášť obľúbené je vrúbkované sklo, ale taktiež zásteny zo špeciálneho obkladového skla so zrkadlovým efektom. Pri voľbe povrchovej úpravy kuchynskej linky alebo dosky siahnite po vysokom lesku a samozrejme po svetlých farbách.

Najnovšie videá