• TV Markíza
  • Kedy rekonštruovať kúpeľňu? Nemusíte čakať na to, až vám začne padať na hlavu

Kedy rekonštruovať kúpeľňu? Nemusíte čakať na to, až vám začne padať na hlavu

Kedy rekonštruovať kúpeľňu? Nemusíte čakať na to, až vám začne padať na hlavu

S nevzhľadnými umakartovými kúpeľňami socialistického strihu sa dnes už stretneme snáď iba v múzeách.

Zle vetrané miestnosti, kde sa človek nemohol skoro ani otočiť a kde nebola núdza o plesne, väčšina používateľov rekonštruovala už v 90. rokoch. Čas ale letí a dnes sú zrekonštruované aj kúpeľne, ktoré vznikli ako bezprostrední nástupcovia týchto miestností.

Ľudia sa väčšinou rozhodujú pre rekonštrukciu v okamihu, keď sa nasťahujú do nového bytu, alebo typicky keď prevezmú vlastníctvo bytu po rodičoch či iných rodinných príslušníkoch. Podľa webu bathroomplanet.com má ale rekonštrukcia prebehnúť raz za desať rokov. Že je to až príliš často? Potreba rekonštrukcie kúpeľne závisí od viacerých faktorov a ten najzjavnejší, totiž obmedzená kvalita pôvodnej inštalácie alebo nefunkčné vybavenie, je len jedným z nich. Do prebudovania kúpeľňového priestoru sa môžete pustiť aj vtedy, keď všetko zdanlivo bezchybne funguje. Poďme si niektoré dôvody spomenúť.

Technologický vývoj

Aj základné kúpeľňové zariadenia, ako sú umývadlové a sprchové batérie alebo vane, prechádzajú v posledných rokoch technologickým vývojom. Odborníci na sanitárnu techniku sa teraz zameriavajú hlavne na energetickú účinnosť či funkčnosť. Napríklad na e-shope SANITINO, ktorý disponuje najširšou skladovou zásobou sanitárnej techniky, je v súčasnosti na výber cez 700 WC, z ktorých väčšina disponuje úsporným systémom splachovania. Spotreba vody sa pohybuje okolo 5-6 litrov za jeden splachovací cyklus, čo je dvakrát menej, ako je to u WC starého typu.

Nové WC teda nielen dobre vyzerá, ale aj šetrí vodu. To isté platí aj pre umývadlové alebo sprchové batérie. Nová kúpeľňa teda predstavuje investíciu, ktorá sa vám bude v priebehu rokov vracať.

Stav a opotrebovanie

Akonáhle kúpeľňové vybavenie vykazuje známky opotrebenia, poškodenia alebo úniku vody, môže to byť signál, že je čas na rekonštrukciu. Poškodené dlaždice, praskliny vo vani alebo vlhkosť a pleseň sú jasné varovné signály, že je čas na výmenu.

V kúpeľni trpí aj nábytok. Staré skrinky boli obvykle konštruované z lacného materiálu, ktorý vplyvom vlhka a prudkých zmien teplôt degraduje. Je dobré si vybrať z moderných kúpeľňových skriniek, ktoré vydržia krásne podstatne dlhšiu dobu.

Zmeny životného štýlu

K prestavbe kúpeľne sa môžete uchýliť aj jednoducho preto, že sa zmenili pomery vo vašej domácnosti. Typickým príkladom je narodenie detí - prestavajte pre nich kúpeľňu tak, aby to tu bolo pre nich bezpečnejšie. Je možné napríklad zaobstarať sprchový kút s hlbokou vaničkou, v ktorej je možné vykúpať malé dieťa. Na webe SANITINO je možné zaobstarať aj detské umývadlo i s hravou umývadlovou batériou alebo detské závesné WC. Pokiaľ v domácnosti žijú seniori, je možné kúpiť bezpečnostné držadlá do sprchového kúta alebo k WC, prípadne vaňu s dvierkami. Je dôležité, aby sa všetci členovia domácnosti cítili v kúpeľni bezpečne a pohodlne.

Zmena estetického citu

Pred časom ste budovali kúpeľňu vo farbe, ktorá bola vtedy v móde, dnes už sa tu necítite tak komfortne. Nepáči sa vám ani design kúpeľňových batérií a vzhľad zrkadla alebo svetiel. Jednoduchá pomoc. Vďaka rekonštrukcii získate nový priestor, kde sa budete pripravovať na dôležité pracovné schôdzky alebo stretnutia s priateľmi, kde budete relaxovať alebo kde budete hľadať inšpiráciu. Život je príliš krátky, než aby ste ho trávili v kúpeľni, ktorá sa vám nepáči.

Najnovšie videá