• TV Markíza
  • Inštalácia klímy patrí do rúk odborníkom. Čo ďalšie by ste mali pred jej montážou vedieť?

Inštalácia klímy patrí do rúk odborníkom. Čo ďalšie by ste mali pred jej montážou vedieť?

Inštalácia klímy patrí do rúk odborníkom. Čo ďalšie by ste mali pred jej montážou vedieť?

Ako na montáž klímy bez zbytočných starostí? Riaďte sa týmito radami.

Približne dvadsať percent európskych domácností používa klimatizáciu. Uvádza švajčiarsky denník Swissinfo. V prímorských krajinách ako Taliansko, Francúzsko a Španielsko vlastní klimatizáciu každá druhá domácnosť. V strednej a severnej Európe sú čísla oveľa nižšie. Napríklad v Nemecku má klimatizáciu len jedno až dve percentá domácností.

Aj na Slovensku využíva klimatizáciu čoraz viac domácností. Letá sú z roka na rok horúcejšie a je pravdepodobné, že o pár rokov bude klíma elektrospotrebič, bez ktorého sa doma nezaobídete. Zaobstarať si ju môžete už teraz.

Ak ste si vybrali vhodný model klimatizácie, ste presne v polovici cesty k príjemne vychladenej domácnosti. Čaká vás ešte jej montáž, ktorá je rovnako dôležitá ako samotný výber klimatizácie. Vedeli ste napríklad, že to kam klímu umiestnite rozhoduje o tom, ako bude ďalej fungovať aj koľko rokov vám vydrží? Prečítajte si tri základné rady od odborníkov na klimatizácie zo ZSE, ako nainštalovať klimatizáciu bez zbytočných problémov a starostí.

Na montáž klimatizácie si privolajte odbornú firmu

Mnohí domáci majstri si myslia, že montáž klimatizácie je jednoduchá záležitosť, ktorá sa dá naštudovať z videí na internete. Je to omyl. Klimatizácia nie je určená na to, aby ste si na jej inštalácii overovali svoje technické zručnosti.

Vyžaduje si odborný prístup, pretože sa môžete stretnúť s problémom, ktorý nebudete vedieť vyriešiť. „Klimatizačnú jednotku môžete pri neodbornej manipulácii poškodiť a stratíte tak nárok na záruku poskytovanú výrobcom. Na internete existuje veľa návodov na to, ako naištalovať klimatizáciu, ale žiaden odborník vám nepovie, že je to dobrý nápad. Odbornú montáž klimatizácie nemôže robiť hocikto, potrebujete na to certifikát o odbornej spôsobilosti narábať s chladiacimi médiami,“ hovorí odborník na klimatizácie zo ZSE.

Klimatizáciu sa preto nikdy nepokúšajte inštalovať sami. Vždy si privolajte spoľahlivú firmu, ktorá dokáže pokryť všetky technické práce súvisiace s montážou klimatizácie. Spoznáte ju podľa toho, že si miesto inštalácie, teda váš byt, prídu obzrieť vopred a dohodnú sa s vami na celom postupe.

Profesionáli zo ZSE si s vami v prvom kroku dohodnú obhliadku bytu, prekonzultujú s vami správne miesto na umiestnenie klimatizačnej jednotky, vysvetlia vám proces inštalácie a nakoniec si spoločne dohodnete presný termín montáže. Všetky tieto úkony má klimatizácia na splátky od ZSE zahrnuté v cene. Rovnako ako všetok montážny materiál.

O zámere inštalovať klimatizáciu informujte susedov

Podľa Stavebného zákona je klimatizácia považovaná za technické zariadenie. Takým je napríklad aj satelit, exteriérový sušič bielizne alebo markíza. Montáž klimatizácie v bytovom dome teda nevyžaduje žiadne stavebné povolenia. Mala by však byť stavebnému úradu ohlásená a schválená nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytového domu.

Ak by ste vonkajšiu klimatizačnú jednotku len položili na balkón, nemusíte nič ohlasovať. Vo väčšine prípadov sa však tieto jednotky kotvia do obvodového plášťa bytového domu. Preto sú potrebné stavebné úpravy, ktorými sa mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu. Z toho dôvodu je potrebný súhlas väčšiny vlastníkov bytov.

„Ak plánujete montovať vonkajšiu jednotku na fasádu a bytový dom je zateplený, určite kontaktujte správcu a realizačnú firmu kvôli záruke fasády. Ak bytový dom nie je zateplený, počítajte s touto možnosťou do budúcnosti a vonkajšiu jednotku umiestnite na dlhšiu konzolu. Tak, aby sa medzi jednotku a fasádu vošla v budúcnosti izolácia,“ odporúča odborník zo ZSE.

Ak si chcete nainštalovať klimatizáciu do bytu, ktorý nemáte v osobnom vlastníctve, budete potrebovať písomné povolenie majiteľa bytovej jednotky. Nepodceňte tento fakt, pretože v opačnom prípade môže majiteľ požadovať za nepovolenú montáž zariadenia finančnú kompenzáciu alebo uvedenie bytu do pôvodného stavu.

V neposlednom rade nezabúdajte na svojich najbližších susedov. V rámci udržiavania dobrých vzťahov ich informujte o vašom zámere namontovať si klimatizáciu. Bez predchádzajúceho upozornenia by im mohol hluk vonkajšej jednotky alebo odtok kondenzátu prekážať. Vysvetlite im, že inštaláciou klimatizácie nijako nezasiahnete do ich komfortu.

Nepodceňujte umiestnenie klimatizácie. Má vplyv na jej výkon

Umiestnenie vnútornej klimatizačnej jednotky vo vašom byte alebo dome by ste si mali dobre zvážiť a premyslieť. Od miesta inštalácie totiž závisí jej ďalšie komfortné prevádzkovanie. „Pri obhliadke a osobnej konzultácii so zákazníkom dokážeme v ZSE vhodne usmerniť jeho predstavy o umiestnení vnútornej jednotky. V zásade by sme však pri ochladzovaní mali rozmýšľať o miestnosti, v ktorej sa ľudia najviac zdržiavajú, tým viac, ak je to v lete pomerne teplá miestnosť. Vtedy má kúpa a inštalácia klímy najväčší zmysel,“ popisuje odborník zo ZSE.

Vnútorná jednotka musí mať okolo seba dostatok priestoru na prúdenie vzduchu. Najideálnejšie 15 až 20 centimetrov z každej strany. Vzduch na chladenie sa nasáva zhora, preto sa nemôže inštalovať celkom ku stropu.

Vyhnite sa tomu, aby ste vnútornú klimatizáciu inštalovali v blízkosti rôznych zdrojov tepla alebo na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu. „Klimatizácia má vnútorný termostat, ktorý reaguje na teplotu okolia. Klimatizácia sa môže prehrievať, zvyšovať svoj výkon a zároveň spotrebu elektriny,“ vysvetľuje dôležitosť správneho umiestnenia odborník.

V minulosti sa neodporúčalo umiestňovať zariadenie nad posteľ, sedačku alebo pracovný stôl. Všade tam, kde by na vás mohol fúkať chladný vzduch. Dnes to však už neplatí. „Ak si vyberiete klimatizácie s režimom Comfort Airflow značky Daikin alebo systémom Wind-Free od spoločnosti Samsung, nehrozia vám žiadne zdravotné riziká. Obe funkcie umožňujú prúdenie chladného vzduchu cez bez pocitu prievanu,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Aj umiestnenie vonkajšej jednotky je dôležité. Je potrebné prispôsobiť ho tak, aby klíma nijako nenarúšala vzhľad bytového domu a nepoškodzovala jeho fasádu. Odvod kondenzátu je tak možné vyriešiť zbernou nádobou, napríklad vedrom na vašom balkóne, ktoré budete pravidelne vyprázdňovať. Nie je totiž v poriadku túto vodu nechať „len tak“ stekať po balkóne, či stene bytového domu.

Najnovšie videá