• TV Markíza
  • Chcete sa presťahovať do rodinného domu? A poznáte nielen výhody, ale aj nevýhody takéhoto kroku?

Chcete sa presťahovať do rodinného domu? A poznáte nielen výhody, ale aj nevýhody takéhoto kroku?

Chcete sa presťahovať do rodinného domu? A poznáte nielen výhody, ale aj nevýhody takéhoto kroku?

V posledných rokoch čoraz viac ľudí túži po bývaní v rodinnom dome. V porovnaní s bytmi majú totiž domy množstvo výhod. Ale netreba mať ružové okuliare, pretože aj domy majú svoje nevýhody. Skúsme si preto zhrnúť tie najdôležitejšie pre a proti bývania v dome.

Výhody rodinných domov

Jednou z hlavných výhod bývania v dome je väčšie súkromie a s ním súvisiaci komfort. Áno, v dome nebudete mať nad sebou, pod sebou a hneď za stenou hlučných susedov. A ani vy si nebudete musieť dávať až taký pozor na to, či niekoho nerušíte, napríklad ak „trochu“ intenzívnejšie prežívate hranie videohier na PlayStation 5.

Ak si svoj dom projektujete takpovediac od základov, môžete si ho dokonale prispôsobiť svojim predstavám a požiadavkám. Môžete si tak napríklad naplánovať štýlový prechod z obývacej izby priamo na terasu, viacero detských izieb, aby každé vaše dieťa malo svoje súkromie a pod.

Samozrejme, nesmieme opomenúť fakt, že k domu patrí aj vlastný pozemok. Ten môžete využiť na voľnočasové aktivity (napríklad aj na spomínanej terase), ale tiež na pestovanie rôznych plodín (ak o to budete mať záujem) a dokonca aj na chov zvierat.

Ak máte auto, zaručene oceníte možnosť pristaviť si k domu aj garáž. A aj ak sa pre ňu nerozhodnete, budete mať na pozemku vždy voľné parkovacie miesto, čo vám každý vodič bývajúci na preplnenom sídlisku bude len závidieť.

Nevýhody rodinných domov

Jednu z prvých nevýhod rodinných domov objavíte už pri jeho realizácii. Ak si nekupujete už hotový dom, tak sa musíte pripraviť na hľadanie vhodného pozemku a následne samotnú výstavbu, ktorej dĺžka sa počíta v mesiacoch (a môže sa aj v rokoch). Zároveň môžete mať dodatočné starosti, napríklad pri absencii kanalizačného systému a potreby alternatívy v podobe žumpy. Iste, riešenie sa núka v podobe odolných žúmp Bratislava, ale to nič nemení na fakte, že ide o starosti naviac.

Aj keď rodinné domy možno nájsť aj v rámci intravilánov miest, vo väčšine prípadov znamená bývanie v rodinnom dome horšiu dopravnú dostupnosť prakticky kamkoľvek. Obzvlášť deťom tak často budete robiť taxikára.

Bývanie v dome zahŕňa aj podstatne viac práce s pravidelnou údržbou. Predsa len, nestaráte sa výlučne o interiér, ale aj o exteriér. Zároveň budete na túto údržbu potrebovať viac vecí. Zatiaľ čo väčšina ľudí žijúcich v bytoch sa zaobíde so základným ručným náradím a prípadne vŕtačkou, ak sa rozhodnete bývať v dome, budete naviac potrebovať kosačku a ďalšiu záhradnú techniku a tiež skôr nájdete využitie ďalšiemu náradiu, napríklad kompaktným aku pílam.

A v neposlednom rade si dom (minimálne počas realizácie) vyžaduje aj viac peňazí. Či už kvôli kúpe pozemku, alebo aj skrz to, že do niektorých vecí je potrebné viac investovať. Napríklad vchodové dvere rodinného domu sú (na rozdiel od tých bytových) vystavené poveternostným vplyvom a tak sa žiada investícia napríklad do kvalitných drevohliníkových dverí. A podobných príkladov by sa dalo nájsť oveľa viac.

Najnovšie videá