• TV Markíza
  • Bielkoviny sú kľúčové pre chudnutie i naberanie

Bielkoviny sú kľúčové pre chudnutie i naberanie

Bielkoviny sú kľúčové pre chudnutie i naberanie

Zvlášť pre laika je náročné orientovať sa vo svete zdravej výživy a v tematike chudnutia. Aj v tejto téme platí, že v jednoduchosti je krása. Ak ste napríklad začali športovať a máte cieľ schudnúť či spevniť postavu, nemusíte aplikovať zázračné diéty alebo sa trápiť s nejakými hladovkami. A rovnako to platí pre tých, ktorí chcú naopak cvičením nabrať svaly. Základom sú totiž makroživiny, v tomto prípade najmä bielkoviny.

Nie je to len o čísle na váhe

Na úvod je dobré si uvedomiť, že o našej telesnej kondícii či vzhľade nevypovedá číslo na váhe. Telesná hmotnosť, povedzme v hodnote 95 kilogramov, totiž môže znamenať, že sa môžete pochváliť vyrysovanou postavou a najmä sa cítite dobre, no rovnako môže znamenať, že je naozaj na čom pracovať, a je vhodné zhodiť. Kľúčový je totiž pomer medzi celkovou váhou a percentom tukov svalov v tele.

A tu vstupujú do hry spomínané bielkoviny. Pokiaľ zvýšite ich množstvo vo svojej strave a zaradíte ich ako základ jednotlivých jedál, môžete docieliť práve nárast svalovej hmoty na úkor podielu tuku v tele. Základným krokom teda bude nielen zvýšená konzumácia jedál s vyšším podielom bielkovín, ale aj práškové proteíny, ktorých sa naozaj netreba obávať. Ba práve naopak, predstavujú najpriamočiarejšiu cestu, ako dostať tieto makroživiny do nášho organizmu.

Aký proteín si vybrať?

Skvelou vlastnosťou proteínov je, že sú vhodné ako pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, tak aj pre tých, ktorí chcú nabrať a predovšetkým zvýšiť svoju svalovú hmotu. Samozrejme, v oboch prípadoch predpokladáme prítomnosť nejakej fyzickej aktivity. Neznamená to, že budete behať maratón alebo zdvíhať ťažké váhy vo fitness centre každý deň. Hovoríme o bežnej fyzickej aktivite v podobe kruhového tréningu, napríklad 2-3 krát týždenne, ľahkom behu či rýchlej chôdzi.

V prípade, že potrebujete schudnúť a spevniť postavu, je kombinácia cvičenia a proteínu, resp. bielkovín, priam ideálna. Ak ste proteín ešte neskúšali, tak je dobré vedieť, že povestným zlatým štandardom je srvátkový proteín 100% Pure Whey, ktorý v jednej dávke (tj. 28 gramov) obsahuje 21 gramov bielkovín. Ak si predstavíte, že by ste takéto množstvo bielkovín mali prijať napríklad z vajec natvrdo, ani nechcite vedieť, koľko by ste ich museli naraz zjesť.

Ak zle znášate laktózu, tak tento proteín je vyrábaný aj vo verzii bez laktózy, prípadne existujú vegan proteíny. Pre pokročilejších sú vhodné nočné proteíny, nazývané aj ako kazeín, prípadne proteíny úplne bez cukru.

FOTO:  Prostock-studio / Shutterstock.com

A čo vtedy, keď chceme nabrať?

Tí, ktorí radi trávia viac času s činkami a chcú nabrať svalovú hmotu, budú mať logicky za cieľ vyšší energetický príjem. Jednoducho, týchto ľudí nebude zaujímať to, aby schudli, ale kľúčové bude, aby nabrali svalovú hmotu. Pre nich sú ideálne gainery  pre naberanie hmotnosti. V prípade gaineru nájdete v jednej porcii niekedy až cez 1000 kalórií, čo je naozaj vysoký počet. Pointou gainerov je, že okrem bielkovín obsahujú aj sacharidy, ktoré sa pri cvičení či akejkoľvek inej fyzickej aktivite náramne hodia.

Ruka v ruke s pohybom

Pri všetkom, čo sme spomenuli, je však základom jídelníček s vyváženou a pestrou stravou, s dostatkom zeleniny a ovocia, a taktiež pohyb. V prípade pohybu naozaj netreba ísť do stavu pretrénovania, no je potrebné ho zaradiť, bez neho totiž proteíny, gainery či iné doplnky nebudú mať taký efekt, ako si sľubujete. Občas stačí aj ľahký beh či cvičenia s vlastnou váhou, prípadne kruhový tréning. Budete sa cítiť lepšie a prejaví sa to aj na vašom zovňajšku.

Najnovšie videá