• Lifestyle
  • Rozhovor s pôrodnou asistentkou Veronikou: Najväčší mýtus, ktorý koluje o rodičkách

Rozhovor s pôrodnou asistentkou Veronikou: Najväčší mýtus, ktorý koluje o rodičkách

Po jej slovách by som šla rodiť ešte raz.

Keď som bola malá, staršie ženy ma strašili, že ak raz budem rodiť, bude to doslova peklo. Aj keď som dlhé roky mala o pôrode predstavu, že ma čakajú hodiny plné múk a bolesti, v 29 rokoch som priviedla na svet zdravého syna a musím povedať, že nič z toho sa nekonalo.

O pôrodoch a pôrodniciach na Slovensku kolujú mnohé mýty a doslova z pokolenia na pokolenie si odovzdávame informácie, ktoré majú často s realitou len málo spoločné. Preto ma zaujímal názor pôrodnej asistentky, ktorá sa snaží zvýšiť povedomie o tejto profesii.

Galéria

V rozhovore mi vyvrátila azda najväčší mýtus o prvorodičkách, načrtla svoj názor na aktuálny stav slovenských pôrodníc a otvorene povedala, čo si myslí o pôrodoch doma. Veronika ďalej vysvetlila, aké kompetencie má pôrodná asistentka v zahraničí a aké u nás.

​Pozrite si naozaj príjemný rozhovor, po ktorom som si povedala, že by som šla rodiť ešte raz. Je totiž príjemné počúvať fundovaného človeka, pre ktorého je jeho práca poslaním a je cítiť, že každý pôrod berie ako veľký zázrak. Veronika je pritom okrem svojej profesie mamou päťročného syna, ktorého príchod na svet ju naviedol na novú etapu života. A tým nemyslím materstvo.

Kto je Veronika Godálová?

Ahojte, volám sa Veronika Godálová a som pôrodná asistentka v rakúskej pôrodnici kúsok od našich hraníc. Aj keď som vyštudovala právo na Viedenskej univerzite, tak ma moje srdce celý život ťahalo iným smerom. Až môj vlastný pôrod ma priviedol k tomu, aby som sa dala na cestu, po ktorej som vždy túžila. A tak som sa prihlásila na štúdium pôrodnej asistencie na Vysokej škole sv. Alžbety a po jeho skončení som začala pracovať na mojom vysnívanom mieste - na pôrodnej sále.

Práca pôrodnej asistentky ma nesmierne napĺňa a každý pôrod je pre mňa obrovským a obohacujúcim zážitkom. Rada sa vzdelávam a čítam odborné články z oblasti pôrodníctva. Aj vo svojom voľnom čase počúvam a čítam skúsenosti samotných rodičiek. Založila som preto aj blog, na ktorom ženy majú priestor zdieľať svoje pôrodné príbehy.

Tiež vytváram odborno-populárne príspevky na sociálne siete. Mojím cieľom je zvýšiť povedomie o pôrodníctve a o práci pôrodných asistentiek. A tiež v hlave nosím sen vytvoriť v našich podmienkach Centrum pôrodnej asistencie ako model poskytovania pôrodnej starostlivosti, ktorý poznáme zo zahraničia. Bolo by to miesto, kde pôrody prebiehajú v rešpektujúcom, príjemnom a domáckom prostredí pod vedením pôrodnej asistentky. Takéto miesto by bolo zároveň aj úplne bezpečné vďaka okamžitej dostupnosti lekárskej starostlivosti, keďže by bolo súčasťou nemocnice. 

Téme profesionalizácie pôrodných asistentiek a hodnoteniu rozdielov v poskytovaní pôrodnej starostlivosti pôrodnými asistentkami v rôznych štátoch sa venujem aj v rámci doktorandského štúdia na Univerzite Palackého v Olomouci.

Najnovšie videá