• Lifestyle
  • Linda vyrába oblečenie z odpadového mlieka. To sú nádherné kúsky!

Linda vyrába oblečenie z odpadového mlieka. To sú nádherné kúsky!

Šetrí tak aj planétu.

Oblečenie z mlieka tu bolo už v prvej polovici minulého storočia, no pre nevábnu arómu sa prestalo používať. Linda Štroncerová sa rozhodla pre jeho znovuzrodenie vo voňavejšej forme. Namiesto toho, aby sa milióny litrov nespotrebovaného mlieka vylievali do odpadu, dokážu vytvoriť základ moderného a ekologického materiálu, ktorý by časom mohol nahradiť bavlnu.

„V roku 2020 mi tragicky zahynula mamina a vtedy som si povedala, že by som tu chcela po sebe niečo zanechať. Odjakživa som sa kúpala v mlieku a jedného dňa, keď som v ňom bola ponorená, som si povedala, že keď to má také úžasné účinky na našu pokožku, prečo by z toho nemohlo byť oblečenie,“ hovorí Linda.

„Takto vznikol aj celý nápad. Našla som človeka, ktorý vylepšil pôvodnú starú receptúru mliečnej látky z roku 1930. Nemecké a talianske vojská boli v tom čase oblečené vyslovene v mliečnom textile. Samozrejme, že to zapáchalo. Látka z mlieka je už dnes nositeľná. Dokáže aj krásne voňať, je to hebučké na dotyk, ako napríklad aj šaty, ktoré mám na sebe,“ vysvetľuje.

Ako sa o oblečenie starať?

„Keď nosíme mliečnu látku, tak má človek pocit, akoby mal na sebe druhú kožu. Reguluje teplotu tela a je aj antibakteriálna. Ľudia s kožnými problémami ju môžu pokojne nosiť,“ dodala Linda, ktorá vysvetlila, že látku vyrábajú z odpadového mlieka. „To znamená, že nepoužívame mlieko pre ľudskú spotrebu, ale už odpad, ktorý ľudstvo nepotrebuje. Milióny litrov by sa inak vyhodili a my zužitkujeme tento odpadový materiál, aby sme vytvorili látku, ktorá je biologicky rozložiteľná, takže sa vie vrátiť do prírody,“ dodala.

To však neznamená, že látka nie je odolná. Naopak, vydrží tak ako bežné látky. Treba ju však šetrnejšie prať na nižších teplotách a menších otáčkach. Nemôže sa sušiť na priamom slnku.

Viac sa dozviete v reportáži.

Najnovšie videá