• Lifestyle
  • Zistite, ako na tom ste. Päť znakov, že vaša pokožka starne dobre

Zistite, ako na tom ste. Päť znakov, že vaša pokožka starne dobre

Proces starnutia môže u každého človeka vyzerať veľmi odlišne, no existujú určité nápadné signály, že ste sa o svoje telo počas života starali skutočne dobre.

Všetci poznáme varovné signály, že vaša pleť nestarne dobre, píše Huffpost.

Slnečné škvrny, hlboké vrásky a suchá pleť sú len tri veci, na ktoré si treba dať pozor. Ak ste fajčiar, môžete si všimnúť hlbšie vrásky a suchú pokožku. Ak ste v priebehu rokov nemali dostatočnú ochranu pred slnkom, môže sa u vás objaviť hyperpigmentácia.

Aké sú však príznaky toho, že vaša pleť je na správnej ceste?

Schopnosť rýchleho hojenia

To, ako rýchlo sa vám hoja rany, môže ľahko ukázať zdravie vašej pokožky. Ak sa zahojí z otvorenej rany približne do týždňa, znamená to, že strava obsahuje dostatok bielkovín a že máte zdravý imunitný systém, či dobré gény.

Ak máte do činenia s vážnejšou ranou, mala by sa zahojiť do štyroch až šiestich týždňov. Zároveň treba myslieť aj na dva faktory, ktoré tento proces ovplyvňujú. Ide napríklad o hydratáciu či výživu.

Štruktúra

Ak je vaša pokožka väčšinu času hladká, môžete predpokladať, že starne dobre. Je to s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené nedostatočným poškodením slnkom, ako aj hydratovanou pokožkou.

Pravdepodobne máte tiež do detailu zvládnutú rutinnú starostlivosť o pleť. Ak vaša pleť vyzerá a pôsobí trvalo dobre hydratovaná a nie je suchá alebo svrbivá, znamená to, že dobre hydratujete po sprchovaní alebo umývaní tváre.

Keď vaša pokožka nie je hydratovaná, prirodzená kyselina hyalurónová, glykozaminoglykány a ďalšie prvky extracelulárnej matrice môžu s vekom klesať, čím sa pokožka stáva menej pružnou.

Líca a objem

Ak si vaša tvár s pribúdajúcim vekom zachováva objem tváre alebo tuku, je to veľmi dobré znamenie.

Faktor, ktorý do veľkej miery ovplyvňuje objem vašej tváre, je napríklad vystavenie slnku, ktoré môžu urýchliť stratu zdravých elastínových vlákien, čím sa zvyšuje ochabnutosť a znižuje elasticita.

Ak je objem vašej tváre v dobrej kondícii, znamená to, že vaša pokožka má zdravý kolagén a pružnosť. Tieto zložky prispievajú k tomu, že pleť vyzerá mladistvo a starne pomaly.

Farba

Ak máte minimálne slnečné škvrny - tie ploché, svetlohnedé škvrny na tvári, znamená to, že počas vášho života bolo vaše kumulatívne vystavenie slnečnému žiareniu minimálne a pleť ste si chránili dobre.

Je všeobecne známe, že slnko pokožke jednoducho neprospieva. Každodenné šetrné správanie voči slnku je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme pomohli svojej pokožke dobre starnúť.

Ak teda počas pobytu vonku nepoužívate ochranu pred slnkom, hrozí vám väčšie riziko nerovnomerného tónu a zmeny farby pokožky. Veľká časť poškodení, ktoré sa hromadia v našej pokožke, je výsledkom každodenného náhodného vystavovania sa slnku.

Ak je však vaša pokožka rovnomerne tónovaná a v skutočnosti sa na nej nevyskytujú žiadne farebné zmeny, je to znak toho, že vaša pokožka starne ideálnym a zdravým spôsobom.

Ďalším vinníkom zmeny farby však môže byť aj modré svetlo z obrazoviek telefónu, televízora a iných zariadení. Chrániť sa môžete používaním špeciálnych produktov.

Pokožka nefajčiara

Ak ste počas života nefajčili, vaša pokožka je zdravšia. Fajčenie totižto zväčšuje jemné linky a vrásky, vedie k suchšej pokožke a mnohým ďalším komplikáciám hlbšie v koži.

Fajčenie môže viesť aj k dlhodobým následkom, ako je nerovnomerná pigmentácia pokožky, strata elasticity a hlboké vrásky na tvári.

Medzi krátkodobé účinky fajčenia môže patriť zožltnutie prstov a nechtov, či zmena farby zubov, čo môže tiež spôsobiť, že budete vyzerať starší, ako skutočne ste.

Najnovšie videá