Viktória prestala jesť a bolo jej zle. Odborníčka varuje, na čo si dať pri chudnutí pozor

Viktória prestala jesť a bolo jej zle. Odborníčka varuje, na čo si dať pri chudnutí pozor

Psychologička vysvetlila, ako sa Viktórii podarilo zapracovať aj na svojom psychickom zdraví.

Viktória mala počas premeny problémy s prijímaním potravy. Tak veľmi chcela dosiahnuť ciele, že vynechala niektoré jedlá počas dňa a od stresu jej vôbec nechutilo jesť. Keď sa najedla, mala výčitky. Vďaka sedeniam so psychologičkou sa jej tento problém podarilo vyriešiť.

Opýtali sme sa klinickej psychologičky a psychoterapeutky Marty Zaťkovej, ako prebiehali sedenia s Viktóriou.

TIP na článok: Sexy fotky Viktórie z Extrémnych premien: Takto vyzerá dnes!

Čo u Viktórii spôsobilo, že odmietala prijímať potravu? Dalo by sa v jej prípade hovoriť o poruche prijímania potravy?

V prípade Viktórie môžeme hovoriť o psychogénne podmienenom stave, kedy mala vplyvom záťaže, stresu z nenaplnenia cieľa a náročného životného obdobia problém s konzumáciou akéhokoľvek jedla. Jej motiváciou a túžbou bolo čo najviac schudnúť. V pravom zmysle slova nemôžeme hovoriť o poruche príjmu potravy, ale môžeme hovoriť, že sa objavuje v priebehu procesu zmeny u Viktórie problém s prijímaním potravy.

V televízii sme videli len útržky z vašich sedení. S akou intenzitou a akým spôsobom ste riešili Viktóriine problémy?

Viktória pracovala intenzívne na vlastnej zmene. Nielen v oblasti fyzickej zmeny, ale aj v oblasti psychoterapeutickej práce na zmene svojej sebahodnoty, zmene vnímania samej seba, na reflexii a uvedomení si svojich problémov, ktoré ju primäli kompenzovať pocit spokojnosti prostredníctvom zajedania svojich problémov.

Medzi obezitou a anorexiou je veľmi tenký ľad. Stretli ste sa s týmto problémom veľakrát počas vašej praxe?

V praxi som sa stretla s prehnanou túžbou po jedle, ktorá sa prejavuje opakovanými záchvatmi prejedania s následnou snahou o kontrolu hmotnosti a nutkaním zbaviť sa zjedenej potravy. Uvedená choroba sa nazýva bulímia a stretávame sa s ňou pomerne často pri snahe a neodolateľnej túžbe po jedle a potrebe kontroly hmotnosti nevhodnými formami.

Na čo si má dávať pozor človek, ktorý prechádza z extrémnej obezity (resp. veľký úbytok váhy), aby nemal problémy s prijímaním potravy – sú nejaké varovné signály, na čo dávať pozor? Ak by ste vedeli vymenovať napríklad nevážiť sa vkuse a podobne?
 
Vždy odporúčame pri morbídnej obezite, kde BMI je vyššie ako 40, dôsledne konzultovať akékoľvek snahy o redukciu hmotnosti s odborníkmi. Naším zámerom je prinavrátiť fungovanie do normálu z hľadiska hmotnosti tak, aby sme si nesprávnou metódou chudnutia neprivodili ďalšie problémy s nevhodnou metódou redukcie hmotnosti. Rozhodne odporúčam nastavenie jedálnička, tréningového plánu a zdravotných prehliadok v priebehu celého procesu redukcie hmotnosti.
 
Naším cieľom nebolo len schudnúť s Viki, ale udržať si zdravú myseľ a telo približujúce sa fyziologickému normálu vo vzťahu k hmotnosti tak, aby v perspektíve budúcnosti nenastal efekt znovuvytvorenia začarovaného bludného kruhu problémov so stravovaním a životným štýlom. Či sa nám to spoločne všetkým s Viki podarilo, ukáže najbližšie obdobie, jej pevná vôľa a schopnosť vyťažiť z tohto roka pre svoje celoživotné fungovanie čo najviac.
 
Poslednú bodku príbehu dá Viky, nielen dnes, ale hlavne v priebehu nasledujúcich mesiacov a rokov. Je to jej život, jej premena, jej zodpovednosť samej za seba a jej pevná vôľa, ktorá môže veľa zmeniť a aj všetko, čo sme sa spolu celý rok učili zničiť.
 
Prajem jej zo srdca veľa síl, trpezlivosti a viery v samu seba.

FOTO:  Markíza

Nenechajte si ujsť Extrémne premeny Slovensko každú stredu na Markíze a o týždeň skôr na Voyo.

Chceli by ste sa aj vy podieľať na výrobe šou, ako sú Extrémne premeny? Je práca v televízii vaším snom? Teraz máte jedinečnú možnosť prihlásiť sa do unikátneho štipendijného programu CME Content Academy.

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie