
V obľúbenej šou musel Martin Novák riešiť aj veci, ktoré vôbec nesúviseli s jedlom.
Relácia Na nože so šéfkuchárom Martinom Novákom vtrhla na obrazovky televízie Markíza vo februári 2023. Odvtedy vzniklo už päť sérií a a diváci si šou o pomoci reštauráciám zamilovali. No počas vysielania sa objavili aj momenty, ktoré zdvihli tlak nielen Martinovi, ale určite aj ľuďom doma v obývačke. Tie najkontroverznejšie sme pre vás vybrali a viaceré z nich vôbec nesúviseli s jedlom.
V prvej sérii pomáhal Martin majiteľovi Penziónu na Trojici Štefanovi znovu nakopnúť biznis. Hoci sa jeho podnik nachádzal v centre historického mesta Banská Štiavnica, reštaurácia generovala stratu. Problém nebol len v jedle, ale aj v kuchároch, ktorý bežne v pracovnej dobe popíjali alkohol. Zašlo to až tak ďaleko, že jeden z nich dostal dva týždne na to, aby sa dal dokopy. Lenže Andrej sa objavil v reštaurácii hneď na druhý deň. A rovno nafúkal! (Video nájdete na začiatku článku.)
V druhej sérii navštívil Martin aj reštauráciu Staré časy na Záhorí. Hneď pri ochutnávke si všimol, že niečo nie je v poriadku - neustále musel odháňať množstvo dobiedzajúcich múch. Nos ho zaviedol až von za podnik a neveril vlastným očiam. Zdrojom neuveriteľného zápachu bola žumpa. Navyše bola aj otvorená, čo ho už úplne dorazilo, pretože do nej mohol niekto spadnúť.
Aj v druhej sérii sa musela riešiť téma alkoholu. Ale tentoraz nie u zamestnancov. V reštaurácii U Zlatého tanku (neskôr sa premenovala na Hostinec u Pečalku) sa totiž polo vo veľkom. Majiteľ Jano totiž nastavil ceny nápojov na dosť nízku úroveň, takže podnik bol každý deň plný štamgastov, ktorí do seba hádzali jeden pohár za druhým. A tak zákonite prichádzalo aj k incidentom a nehodám.
Tretia séria priviedla Martina aj na dosť netradičné miesto. Penzión Janošík totiž primárne slúžil pre deti, ktoré sem prichádzali na školské výlety, školy v prírode či lyžiarske zájazdy. Kuchyňu mal na starosti mladý kuchár Vlado, ktorý mal vlastné predstavy o varení a jedálničku a tie sa často rozchádzali s predstavou majiteľa. Hoci Vlado hýril entuziazmom, nakoniec počas záťažového večera situáciu nezvládol a zmizol.
V tretej sérii sa udiala aj veľmi poľutovaniahodná situácia. Počas záťažového večera sa totiž Martin dostal do ostrej výmeny názorov s majiteľom reštaurácie Pekidors Petrom. Minula sa totiž gaštanová polievka a kuchár potreboval ešte štyri porcie a v hrnci zostala zhruba jedna. Šéf mu nariadil, aby ju rýchlo rozriedil a vykúzlil požadovaný počet. S tým Martin kategoricky nesúhlasil a povedal, že ak takúto polievku vydajú, odchádza. A naozaj odišiel a už sa nevrátil.
Aj v tretej sérii sa Martin dostal na východ republiky a pomocnú ruku podal podniku Retro Burger & Dinner v Prešove. Majiteľka Eva mala ťažké srdce na mladého kuchára Daniela, neskôr o ňom dokonca povedala, že je lenivý a klame. No a o pár minút jej už povolili nervy a Danielovi rovno pre kamerami dala okamžitú výpoveď! Martin zostal ako obarený. A diváci tiež.
Veľmi neštandardná vec sa udiala v štvrtej sérii. Reštaurácia Koliba Burger & Pizza Rica v Martine sa nachádzala na skvelom mieste, rovno pod Martinskými Hoľami. Lenže zákazníci ju obchádzali. Martin teda vymyslel koncept domácich jedál a zdalo sa, že podnik je na správnej ceste. Lenže keď sa Martin do Martina po mesiaci vrátil, našiel len tmavú a zamknutú budovu. Dozvedel sa, že reštaurácia zmenila majiteľa.
Pizza Italy v Želiezovciach vôbec nebola reštauráciou, ale donáškovou službou. Lenže mladá majiteľka Eva mala veľké plány a ambície a priestor, kde sa pizza piekla a následne rozvážala zákazníkom, rozšírila aj o menšiu reštauračnú časť. Od Martina vlastne chcela, aby jej poradil a pomohol rozbehnúť aj túto časť podnikania. Lenže zistil, že Eva vlastne vôbec nevybavila žiadne povolenia, aby mohli aj tu predávať jedlo.