• Relácie
  • Na káve s
  • Ak si matka nedokáže oddýchnuť a necíti radosť, spozornejte, hovorí o popôrodnej depresii psychologička

Ak si matka nedokáže oddýchnuť a necíti radosť, spozornejte, hovorí o popôrodnej depresii psychologička

Materstvo sa nie vždy začne iba bezhraničnou láskou a šťastím.

Pri tehotenstve a pôrode prechádza žena zmenami, ktoré sú veľkým zásahom do jej bežného prežívania. Podľa odborníčky 70 až 80 percent žien zažíva po pôrode tzv. baby blues - striedanie nálad, úzkostlivé prežívanie či zvýšenú plačlivosť.  

Kým „baby blues“ je pomerne častým javom v prežívaní matiek krátko po pôrode, do ich života vstupuje aj vážnejší jav. S menšou mierou výskytu, no o to intenzívnejšie.

Kedy už pocity ženy nie sú iba o únave a vyčerpanosti? Popôrodná depresia, s ktorou sa môže stretnúť 15 až 20 percent žien, sa mnohokrát nesprávne zamieňa práve s „baby blues“.

„Pokiaľ sú dni čoraz ťažšie, žena v tom celom prestáva vidieť nejakú radosť, prežíva hlboký smútok, ktorý nevie odísť, je apatická, čoraz viac sa stráni okolia alebo zdieľania toho, ako sa má, vtedy je skutočne veľmi dôležité spozornieť,“ hovorí psychologička Katarína Žilák.

​Katka je mamou trojročnej dcéry a na základe vlastných skúseností sa rozhodla pomáhať ženám, ktorým materstvo neprinieslo hneď po narodení dieťaťa radosť do života. Založila neziskový projekt Vysmiata duša mamky a podporuje ženy, aby sa o svojich pocitoch po pôrode nebáli rozprávať. Stále totiž nie je automatické, že to ženy robia.

Cíti žena po pôrode iba lásku? Čo môže urobiť blízke okolie pre matku, ktorá po pôrode prežíva ťaživé myšlienky? Kedy treba spozornieť?  Ako si v tom celom pomôcť a kedy vyhľadať pomoc odborníka? O tom všetko sme sa rozprávali Na káve s Katarínou Žilák.

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie