Petrana otvorene o psychických problémoch: Vysvetlila, čo stálo za jej správaním v prvej epizóde

Petrana otvorene o psychických problémoch: Vysvetlila, čo stálo za jej správaním v prvej epizóde

Petrana si prešla ťažkým obdobím, o ktorom sa teraz už nebojí otvorene hovoriť.

V tretej epizóde šou Ruža pre nevestu spoznal Tomáš aj diváci trošku viac práve Petranu. Počas celodenného rande sa dvojica prechádzala v krásnej prírode, došlo k prvému bozku pri vodopádoch a neskôr pokračovali v spoznávaní jeden druhého pri romantickej večeri.

Práve počas nej sa Petrana otvorila a porozprávala Tomášovi o svojej ťažkej minulosti. V mladom veku si siahla na život a mala veľké depresie. Nie je to pre ňu ľahká téma, ale naučila sa s tým žiť a nehanbí sa za to. Hoci je to citlivá téma a nehovorí sa o nej, jej mentálna choroba ju doviedla k osobe, akou dnes je.

„O mojej ťažkej minulosti som bola vždy veľmi otvorená. Je to niečo, čo vyformovalo moju osobnosť a, bohužiaľ, niektoré problémy ako silné úzkosti sú stále so mnou. Takisto mám hraničnú poruchu osobnosti, nehanbím sa za to, a myslím si, že je len fér, aby môj potenciálny partner hneď vedel, že tieto problémy mám a čím som si prešla. Témy ako ublíženie na zdraví a duševné choroby sú tabu a ťažké témy pre väčšinu ľudí, ale mne sa o tom rozpráva už ľahko,“ prezradila nám Petrana v rozhovore.

V dnešnej dobe, kedy sociálne siete siete vládnu svetu, je veľmi dôležité, aby sa ľudia otvorene rozprávali o svojich pocitoch, duševnom zdraví či rôznych medziľudských problémoch a v prípade potreby sa nebáli vyhľadať odbornú pomoc.

„To, že som sa preniesla cez svoje mentálne problémy a naozaj som sa osamostatnila a naučila žiť so svojou chorobou, je iba tým, že som sa začala akceptovať taká, aká som. Už ma nezaujímajú názory druhých. Keď ma nemajú radi, nie je to môj problém. Keď som sa snažila byť ako ostatní a meniť sa, aby som zapadla do kolektívu, to len moje mentálne zdravie zhoršilo. Trvalo mi dlho prísť na to, ako je moje myslenie a moja povaha iná, ako je sociálna norma. Keď som zistila, v ktorých veciach som iná a prestala sa za to hanbiť, stal sa zo mňa silný človek, ktorý je spokojný sám zo sebou, aj keď viem, že mám stále veľa problémov a mám ďaleko od dokonalosti,“ priznala otvorene.

Po štarte romantickej šou sa dievčatá dostali do povedomia, čelia rôznym komentárom na sociálnych sieťach. Nie každý je bohužiaľ pozitívny a hejty neobídu ani jednu z nich.

„Na hejty som zvyknutá, no po prvej epizóde som mala asi dva dni, keď som bola úplne na dne. Nebolo to preto, že by mi ubližovali komentáre, ale preto, že som s nimi súhlasila. Vďaka mojej úzkosti som v prvej epizóde nebola na 100 % sama sebou. Môj mozog išiel do obranného módu a ani som tam sama seba a svoje správanie nespoznávala. Nehanbím sa za seba v prvej epizóde, lebo viem, že to bol stres a úzkosť, čo to spôsobili, ale spokojná som so sebou teda nebola. Ešte nikdy som nebola v takomto úzkostnom stave natočená na kameru, takže bol to šok, keď som sa videla. Ale v ďalších epizódach, kde som zväčša uvoľnená, sa už stotožňujem sama so sebou a so svojím prejavom. Po druhej epizóde mi prišlo veľa pozitívnych správ a tými negatívnymi sa nezaoberám,“ dodala. 

Ak máte psychické problémy a necítite sa dobre, neváhajte vyhľadať pomoc. Tak ako chodíte k doktorovi s inými chorobami, tak vám odborníci pomôžu aj s duševným zdravím. Kontaktujte:

Liga za duševné zdravie - volajte na 0800 800 566 alebo píšte na e-mail dusevnezdravie@dusevnezdravie.sk

Národná linka na podporu duševného zdravia - volajte na 0800 193 193

Internetová linka pomoci - píšte na e-mail poradna@ipcko.sk

Linka detskej dôvery - volajte na 0907 401 749 alebo píšte na e-mail odkazy@linkadeti.sk

Zdieľať

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie