Neuveriteľný prerod superstaristu Petraníka. Neuveríte, do čoho sa pustil

15. 03 2017 06:00 | -mad-
 Jakub Petraník
Jakub Petraník Foto: Archív J.P

Dosť bolo škandálov! Jakub Petraník sa rozhodol pre zmenu.

Jakub Petraník mútil vody v programe Slovensko hľadá SuperStar už pred viac ako desiatimi rokmi. Mladučký spevák s výrazným hlasom však odvtedy veľa vody nenamútil. Dokonca sa pokúsil strhnúť na seba pozornosť obnaženými fotkami kontroverzných klipov či recesistických pesničiek.

V týchto dňoch sa na výslnie pokúša vrátiť opäť. Nestáva sa často, aby popový interpret presedlal na šansóny. Slovenská hudobná scéna je práve počas tohto týždňa svedkom jedného takého zaujímavého prerodu. Od Petraníka by paradoxne takýto umelecký prerod čakal naozaj len málokto.

Dnes predstavuje svoj nový singel Srdce. Ukazuje ho v novej umeleckej rovine – v akej ho doteraz takmer nikto nepoznal. Faktom však je, že šansón v Petraníkovom svete nie je novinkou. Venuje sa mu už niekoľko rokov. Až teraz sa ale rozhodol svoju lásku k šansónu spečatiť oficiálnym videosinglom, ktorý symbolicky venoval pamiatke svojho veľkého mentora a učiteľa, Jozefa Bednárika. „Pred pár rokmi ma nebohý pán Bednárik a textárka Monika Kozelová pozvali ako nováčika a hudobného hosťa na jeden koncert do legendárneho Šansónového klubu Jozefa Bednárika. Už na prvej korepetícii, kde mi predstavili, čo budem spievať, mi pán Bednárik po chvíli povedal: „Práve sa narodil šansonier". Odvtedy ma volali na viacero koncertov, bola to pre mňa veľká česť a cítil som sa v tej polohe ako ryba vo vode,“ spomína Jakub na svoje zoznámenie so šansónom.

Jakub Petraník
Foto: Archív J.P
 

Ako Jakub priznáva, pre šansón má naozaj veľkú slabosť. Veľkou inšpiráciou v tomto smere sú mu dve úžasné dámy, Hana Hegerová a Katka Koščová. „Mám veľmi rád to dramatično a ten príbehový potenciál skladieb, ktorý dokáže oveľa lepšie vypovedať emóciu. Atmosféra šansónu je, myslím si veľmi špecifická a ja osobne som si nikdy nemyslel, že sa na to dám. Šansón ku mne prišiel náhodou a zamiloval som sa na prvý pohľad.“

Vzápätí Jakub dodáva, že úplne prvú iskierku na vytvorenie vlastného šansónového singla v ňom zažal práve okamih, keď Jozef Bednárik vydýchol naposledy. „Keď odišiel pán Bednárik, vedel som, že k šansónu sa dostanem už len vlastnou cestou. Oslovil som Dana Špinera (klavirista Katky  Koščovej – pozn. autora) a veci sa pohli.“

Jeho nový singel je príbehom o zlomenom srdci, kedy človek v sebe rieši, že všetko mu pripomína stratenú lásku. „Príbeh o rozchode v zlom, kedy človek sám sebe vyčíta, že si ublížil tým, že do toho vzťahu vôbec šiel. Myslím, že mnohí sa s tými pocitmi stotožnia - človek sa nevie zbaviť neustálych myšlienok na skončený vzťah, nedokáže sa zmieriť s rozchodom a má hlavu plnú zúfalstva a výčitiek,“ vysvetľuje Jakub posolstvo skladby, ktorá je plná metafor, symbolov a obrazných myšlienok.

Podľa Jakubových slov, Srdce rozhodne nie je žiadnym jednorázovým experimentom. Naopak, so šansónmi má dlhodobé plány. „Určite chcem urobiť do budúcna viac šansónov. Momentálne to tak cítim. Už mám aj vybraný jeden konkrétny, tak uvidíme, či to budem cítiť tak isto aj s odstupom času. Už dlhšie sa riadim tým, že robím len veci, ktoré robiť chcem a vtedy, kedy ich chcem robiť.“  Zatiaľ si, však netrúfa písať náročné šansónové texty a hudobné kompozície celkom sám. „Je to úplne iný smer, ako som písal doteraz. Ak raz vyjdem s vlastným textom šansónu, tak to určite nebude hneď ten ďalší, ktorý pripravujem, pretože by som nerád vypustil von nejaký nevydarený pokus.“


Hlasujte za najlepšiu premenu druhého kola! Ktorá sa vám páčila najviac?

Matthias Settele: Narodenie mojej dcéry bol ten najsilnejší moment v mojom živote! Takto si na pôrod svojej dcéry spomína náš riaditeľ Matthias Settele.

Ukážte nám vašu Hornú Dolnú a vyhrajte 500 eur! Zahrajte sa na obľúbených hrdinov z najzábavnejšej slovenskej dedinky. 

Komentáre (0)