Medzinárodný divadelný festival ISTROPOLITANA PROJECT: To najlepšie umenie z deviatich krajín

Festival štartuje už prvého júna a potrvá do 7. júna.

Prvé júnové dni budú v Bratislave patriť medzinárodnému dialógu v divadelnom umení - 24. ročník festivalu ISTROPOLITANA PROJECT svojou tvorivou atmosférou oživí ulice Starého mesta. Pestrý program z deviatich krajín z Ázie a z Európy ponúkne divákom výber toho najlepšieho z umeleckých vysokých škôl. Bude sa pritom opierať o veľmi zaujímavú a aktuálnu tému hľadania a nachádzania identity.

Umelecká rada, rozmanito zložená zo študentov rôznych katedier Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení, dôkladne vybrala do súťažného programu 12 predstavení z 9 krajín. Príležitosť predviesť svoj talent budú mať študenti z rôznych európskych krajín ako napríklad z Nemecka, Srbska, Švajčiarska, Poľska, Rumunska či Slovinska ale aj zo vzdialenejších kútov sveta ako napríklad z Arménska.

O súťažných predstaveniach bude rozhodovať odborná porota zložená z niekoľkých renomovaných profesionálov vo svojom odbore. Medzi nimi napríklad známy experimentálny režisér Jozef Vlk, riaditeľ činohry Národného divadla Košice Anton Korenči, ale aj taliansky žurnalista, spisovateľ a divadelník Armando Rotondi.

PROGRAM PODUJATIA NÁJDETE TU.

Koncerty, afterparties, workshopy či raňajky s tvorcami - na toto všetko a oveľa viac sa môžu diváci tešiť

„Okrem inscenácií v hlavnom programe sa návštevníci môžu tešiť aj na množstvo aktivít v sprievodnom programe. Workshopy, diskusie na rôzne zaujímavé spoločenské témy, nesúťažné predstavenia Divadla Lab, koncerty, raňajky s kritikmi, afterparties a mnoho ďalšieho má potenciál osloviť širokú škálu publika.“ Mikuláš Procházka – výkonný manažér festivalu a zároveň študent 1. Mgr ročníka Katedry divadelného manažmentu

Centrum diania na Svoradovej ulici

Celý program sa bude odohrávať hneď v niekoľkých priestoroch. Festivalová „základňa“ bude v budove a v okolí Divadelnej fakulty na Svoradovej ulici, kde sa nachádza aj Divadlo Lab, v ktorom bude prebiehať väčšina predstavení hlavného programu. Niektoré inscenácie však budú odohrané aj v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v najužšom centre Starého mesta na Laurinskej ulici. Samozrejme divadlom ožijú aj ostatné divadelné priestory Divadelnej fakulty ako Štúdio Kaplnka a Burkovňa na Ventúrskej ulici a dokonca aj menej tradičné podzemné priestory Hudobnej a tanečnej fakulty na Zochovej ulici.

KTO SOM? Hlavnou témou festivalu je IDENTITA

„Tu, v tomto priestore (zvanom Zem) žije človek. Tu žijú ľudia. V čom spočíva ich identita? A tá moja? Kto som?“ uvádza sa v prvých riadkoch Manifestu tohto ročníka festivalu. Divákov čaká veľmi zaujímavý, žánrovo a tematicky pestrý program. Tešiť sa môžu na divadlo súčasné, experimentálne, bábkové, pohybové, hudobné ale aj na klasickú činohru. Umelecká rada sa primárne zameriavala na kvalitu a výpovednú hodnotu vybraných inscenácií aj v súvislosti s vopred stanovenou témou, na ktorej sa zhodli spolu s organizačným tímom. Ten sa skladá výlučne zo študentov Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení. Primárne za prípravou celého festivalu stoja študenti Katedry divadelného manažmentu.

Istropolitana projekt
Istropolitana projekt  |  FOTO:  Istropolitana projekt

​„Spolupráca medzi umelcami z rôznych krajín a kultúr môže podporiť vzájomné porozumenie rôznych umeleckých tradícií, hodnôt a perspektív, čo často vedie k novým, inovatívnym formám divadla, ktoré čerpajú z rôznych kultúrnych vplyvov a osobných skúseností. Môže tiež spájať rôznorodé talenty a zdroje, čo umelcom umožňuje vytvárať náročnejšie diela, než aké by mohli produkovať sami. Môže tiež pomôcť posilniť hlas umelcov a zvýšiť povedomie o dôležitých problémoch doma aj v zahraničí,“ povedal na margo dôležitosti medzinárodnej spolupráce dekan Divadelnej fakulty VŠMU - Matúš Benža.

Záštitu nad festivalom ponesie primátor Bratislavy 

Za vznik 24. ročníka vďačia organizátori všetkým partnerom, ktorí festival podporia či už finančne, materiálne alebo prostredníctvom mediálneho priestoru. Medzi hlavných partnerov festivalu patria Bratislava – hlavné mesto SR, Creative Europe, Creative Pro Agency, Endrius, Emil a Otto. Hlavným mediálnym partnerom je Denník SME. Ďalším dôležitým mediálnym partnerom je TV Markíza. Záštitu nad podujatím prijal aj primátor mesta Bratislava Matúš Vallo, ktorý prisľúbil svoju účasť na otváracom ceremoniáli. Festival z verejných zdrojov podporili Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Fond na podporu umenia.

Zdieľať

Najnovšie videá