Dokument na Voyo zachytáva aj časy, kedy sa na štadiónoch stálo a futbalistom hádzali do hlavy semienka

Dokument s názvom 30: Príbeh ligy mal slávnostnú premiéru vo štvrtok (1. júna 2023) v Bratislave.

Vzhľadom na 30. výročie samostatnej Slovenskej republiky oslavuje toto výročie aj naša najvyššia futbalová liga. Únia ligových klubov (ÚLK) pri tejto príležitosti predstavila približne hodinový dokument o nej. V rámci dokumentu spolupracuje ÚLK s tvorcami aktuálne obľúbeného seriálu „Do neba a do pekla: Spartak Trnava.“

Dokument s názvom 30: Príbeh ligy mal slávnostnú premiéru vo štvrtok (1. júna 2023) v Bratislave. Vo výslednom diele nechýbajú dôležité historické okamihy, veľké mená slovenského futbalu, ale aj emócie, príbehy a zaujímavosti. Už od dnes je dokument dostupný na Voyo. 

30
30  |  FOTO:  VOYO

O dokumentárnom filme 30: Príbeh ligy

Rok 1993. Zablatené trávniky, staré tribúny s miestami na státie. Časy, kedy vietor vháňal do tváre futbalistom do vlasov jadierka, kedy boli dresy o niekoľko čísel väčšie ako ich nositelia. Hráči bývali v útrobách tribún štadiónov. Redaktori utekali s kamerami za futbalistami v sekunde ich striedania. Tituly sa oslavovali po členky v šampanskom a na Harleyoch po mestách, s trofejami nad hlavou. Formovali sa rivality, charaktery, upevňovala sa oddanosť k svojmu klubu.

Pripravte sa na tridsať rokov prvenstiev, ťažkých prehier, nezabudnuteľných momentov a spomienok. Od kráľa strelcov Róberta Semeníka, obávaného bombardéra s pár kilami navyše Pavla Diňu, búrliváka Laca Molnára, nezabudnuteľného Jána Kozáka, cez legendy formátu Martina Škrtela, dynastiu Weissovcov, Juraja Kucku, až po mladé talenty, pripravené dobyť svet. Príbehy najoddanejších – tých, ktorí pre svoj tím mrzli v mínusoch, precestovali svet, dokonca sa nechali vyhodiť z práce. Osudy zamestnancov, ktorí desiatky rokov vstávali pre milované klubové farby, starali sa o komfort hráčov či s hrdosťou kosili trávnik na svojom štadióne. Najpopulárnejší šport na planéte očami Slovákov, ktorí ho formovali, legiend, ktoré ho vytvorili a fanúšikov, ktorí ho držali nad vodou a nenechali klesnúť.

Futbal je zakódovaný v našej DNA. Je námetom pre pesničky, hymny, filmy. Je viac, ako len jedenásť ľudí naháňajúcich sa za loptou a pár gólov. Je súčasťou našej identity, je naším zrkadlom.

Za tri dekády prešla slovenská liga obrovskou zmenou, no emócie a láska k športu ostali nemenné. Stále je to futbal, ktorý nás vie nahnevať, pre ktorý vieme tresnúť dverami, rozhádať sa s priateľmi, pre ktorý sa vieme modliť, smiať, plakať od šťastia. To je futbal, to je vášeň, to je naša liga. A toto je jej filmový príbeh.

Najnovšie videá