• Šoubiz
  • Umenie, ktoré ožíva v tme jesenných nocí: Od piatka do nedele žiari v Bratislave festival súčasného umenia Biela noc

Umenie, ktoré ožíva v tme jesenných nocí: Od piatka do nedele žiari v Bratislave festival súčasného umenia Biela noc

Umenie, ktoré ožíva v tme jesenných nocí: Od piatka do nedele žiari v Bratislave festival súčasného umenia Biela noc

Väčšina multimediálneho a žánrovo pestrého programu je dostupná každý deň medzi siedmou večer a polnocou, a to už od piatka 29. septembra do nedele 1. októbra 2023.

Biela noc, najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku, prichádza opäť do Bratislavy. V obľúbenom trojdňovom formáte premení mesto na impozantnú galériu takmer 50 umeleckými zastávkami vo forme neprehliadnuteľných monumentálnych objektov, interaktívnych inštalácií či jedinečných performancií autorov, ktorí tento rok pochádzajú zo siedmich európskych krajín. Väčšina multimediálneho a žánrovo pestrého programu je dostupná každý deň medzi siedmou večer a polnocou, a to už od piatka 29. septembra do nedele 1. októbra 2023.

Bratislava, 25. septembra 2023

Biela noc je zážitkovou prechádzkou nočným mestom za súčasným umením v jeho rôznorodých formách. Program má aj tento rok potenciál zaujať širokú verejnosť od kreatívnych profesionálov až po detského diváka. Spoločne budeme môcť v centre mesta dýchať bezprašný vzduch v mäkkých, efemérnych bublinách, len o pár metrov ďalej blúdiť ekologickým labyrintom, na Šafárikovom námesti pozdraviť digitálny strom - ktorý našu prítomnosť interaktívne odmení audiovizuálnou reakciou, ďalej v Klariskách hľadieť priamo do digitálneho Slnka, pokrstiť fontánu Družba pohybom 50 performerov, privítať dve stále umelecké diela na nábreží Dunaja, nechať sa strhnúť pohybom častíc, precítiť mäkkosť nekonečna v odkaze na Stana Filka, tešiť sa z bublín, monumentálnej brány či svetelného portálu, pozorovať hologram, nechať sa vyrušiť protivojnovými inštaláciami, nadchnúť monumentálnymi objektmi, ktoré ozvláštnia aj tie najviac opozerané mestské zákutia, či ponoriť do divácky obľúbených projekcií alebo laserového mappingu na Tower 115.

„Výraznou črtou tohtoročnej dramaturgie je monumentálnosť - diela sú v porovnaní s minulým ročníkom viac fyzické, neprehliadnuteľné, mnohé divákov vyzývajú k priamemu kontaktu alebo tvoria vizuálne silnú scénu k živým performanciám,” približuje umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková. „Nechýba však ani digitálna a interaktívna tvorba a nové technológie ako napríklad hologramy. Prirodzenou potrebou umelcov reflektovať silné spoločenské témy vznikla aj koncentrácia diel, ktoré pracujú s tematikou životného prostredia alebo vojny, pričom ale v programe zostáva aj dostatočný priestor na hravosť, fantáziu a estetiku,” dodáva.

Mágia bratislavskej promenády

Takmer 5 desiatok umeleckých zastávok je opäť rozdelených medzi historické centrum a dunajské nábrežie, pričom obľúbená vodná trasa nás tento rok prevedie od vznikajúcej štvrte Eurovea City po Most SNP. Práve na nej sa pod prvým slovenským mrakodrapom v piatok večer festival oficiálne otvorí a uvíta dve diela, ktoré v Bratislave zostanú nastálo: neprehliadnuteľný 13-metrov vysoký objekt Viktora Freša a hravé minimalistické tvory talianskeho dizajnéra Lucu Boscardina, ktoré doslova pozývajú k interakcii a hre. Boscardinove geometrické zvieratká v úvodný večer zároveň poslúžia ako inšpirácia k site-specific tanečnej performance kolektívu Silvie Svitekovej, Freestyle of Animozity.

„Len pred pár týždňami sme otvorili predĺženú dunajskú promenádu v Eurovea City. Jej súčasťou sú aj umelecké a dizajnové diela, podobne ako v ďalších našich projektoch River Park a Zuckermandel. Tým sa zároveň rozšírila Vodná trasa Bielej noci. Baví nás, že nové diela od Viktora Freša a Lucu Boscardina sú interaktívne a dajú sa hravo zapojiť aj do festivalového programu,“ teší sa Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE, hlavného partnera Bielej noci.

V okolí Eurovea nás čaká aj laserový mapping, ktorý hrou svetelných línií zvýrazní architektonické črty budovy Tower 115, nová séria jogínov Pavla Trubena - tentokrát z fúkaného skla, „mydlové” bubliny vo fontáne z dielne BN Label alebo svetelný objekt Pavla Lipu inšpirovaný neurónovou sieťou. Za pozornosť stojí aj veľkoformátové video Kriss Sagan na Landererovej 12 - plné farieb a formálnej hravosti, a predsa otvárajúce náročné témy neistôt vo vzťahu človeka k prírode.

Umenie veľkého formátu

Monumentálnosť v programe tento rok zastrešujú najmä domáci kreatívci a umelci. Oceňovaný András Cséfalvay osadí na Nádvorí sv. Jána Nepomuka 8 dinosaurích vajec a architektka Elena Šoltésová pretvorí časť Primaciálneho námestia na impozantný labyrint využitím plastového odpadu určeného na recykláciu. Odkazom k legende slovenského umenia Stana Filka je futuristická imerzívna inštalácia trojice Kopec, Demeter a Čumlivski, ktorá divákov doslova obklopí a zahrnie pocitmi „mäkkosti” nekonečna. K symbolickému prekročeniu prahu do ďalších sfér nás pozývajú aj kreatívci z glo skrz tajuplný svetelný portál na Rybnom námestí. Neprehliadnuteľnou bude aj Gate - digitálna brána, ktorá bude dominovať Kamennému námestiu vďaka podpore Pilsner Urquell a zhmotní tému správnych životných rozhodnutí

Diela s názorom

Ako predostrela Pacáková, diela v tohtoročnej ponuke sa nestránia náročných tém a k zamysleniu pozývajú aj svoje publikum. Multimediálna zážitková inštalácia „Opustiť domov a utekať” diváka nekompromisne vtiahne doprostred situácií a pocitov človeka unikajúceho pred vojnou. Kolektív autorov pod hlavičkami Čerstvé ovocie a [fjúžn] v inštalácii hľadá odpoveď na otázku, či je možné skutočne precítiť emócie iných ľudí v takto hraničnej situácii. Hlavné námestie zase vizuálne obsadí monumentálny objekt Laca Saba, inšpirovaný tvarom protitankovej hviezdice. K potrebe chrániť životné prostredie sa pestrými vyjadrovacími prostriedkami obracajú viacerí slovenskí umelci, vrátane autorov ako Gabriela Bírošová, kolektívu BAHNO-974, dvojice Kozerawski & Kašpar alebo vyššie spomenutých tvorcov monumentálnych objektov.

Medzinárodná stopa na Bielej noci

Mnohé zo spomenutých kreatívnych princípov sa odrážajú aj v dielach zahraničných hostí, ktorí do ulíc Bratislavy prichádzajú z Francúzska, Nemecka, Talianska, Rakúska, Čiech a Poľska.

Hľadieť priamo do Slnka nám vďaka podpore ZSE v hypnotickej projekci Oh Lord dovolí Francúz Guillaume Marmin. S ekologickým motívom prichádza aj jeho krajan Maotik (Mathieu Le Sourd), ktorý poetickou audiovizuálnou inštaláciou v korune stromu podčiarkne dôležitosť a neraz podceňované čaro tzv. zelených ostrovov v mestách.

Hľadieť priamo do Slnka nám vďaka podpore ZSE v hypnotickej projekci Oh Lord dovolí Francúz Guillaume Marmin. S ekologickým motívom prichádza aj jeho krajan Maotik (Mathieu Le Sourd), ktorý poetickou audiovizuálnou inštaláciou v korune stromu podčiarkne dôležitosť a neraz podceňované čaro tzv. zelených ostrovov v mestách.

K interakcii s umením vyzve tiež rakúsky novomediálny umelec Klaus Obermaier. Jeho digitálna figúra v audiovizuálnej inštalácii Dopamine podlieha roju digitálnych častíc, ktoré ovládnu návštevníci rýchlosťou vlastného pohybu.

Biela noc sa poprvýkrát koná počas volieb.

V spolupráci s televíziou Markíza návštevníci festivalu zažijú unikátnu panoramatickú videoinštaláciu, ktorá bude počas sobotňajšej noci informovať okoloidúcich o exit polle z predčasných parlamentných volieb 2023, bezprostredne po zatvorení volebných miestností.

O vizuálne stvárnenie dát sa postará dizajnér Boris Vitázek. Následne počas volebnej noci budú môcť návštevníci pred Starou Tržnicou sledovať priebežné výsledky z údajov Štatistického úradu.

Len párkrát za víkend

Hoci je veľká časť programu dostupná každý deň medzi siedmou a polnocou, neplatí to pre všetky umelecké počiny na festivalovej mape. V piatok večer sa v klube Šafko odohrá jedinečná bielonočná párty (vstupné: 10 eur), ešte pred jej začatím umocní sitespefic inštaláciu Aleša Vojtáška pred Galériou Nedbalka hudobný set v podaní Nina Farrina a v sobotu obsadí nedávno rekonštruovanú fontánu na Námestí slobody 50- členný kolektív Marína Abramovič Po Sebe Neupratuje, ktorého hudobno-pohybová performance sľubuje v tomto ikonickom zázemí jedinečný zážitok. V harmonograme sa oplatí sledovať aj konkrétne časy tanečných performancií Radical Empathy, začiatky premietaní filmov a videí (pr. Horizons des Particules francúzskej umelkyne Elise Morin) zvukových performancií Pavla Lipu v rámci inštalácie Neuron, prípadne piatkového stretnutia s oceňovaným nemeckým spisovateľom Ewaldom Arenzom.

Kúpa permanentky ako gesto podpory

Hlavnou myšlienkou Bielej noci je prinášať podnetné zážitky a kvalitné umelecké diela širokej verejnosti, a tým popularizovať súčasnú tvorbu aj v tých kruhoch a komunitách, ktoré nie sú jej bežnými konzumentami. Významná časť programu je preto aj tento rok dostupná zdarma vo verejnom priestore. Festivalová permanentka BN Pass však umožní komplexnejší zážitok a prístup k interiérovým dielam, pričom deti do 12 rokov, seniori a ľudia s preukazom ZŤP a ZŤP-S (aj so sprievodom) permanentku nepotrebujú. Kúpou vstupenky návštevníci podporia festival a pomôžu udržať jeho rozsah a kvalitu aj v budúcnosti.

VSTUPNÉ A PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Všetky informácie o programe a vstupenkách nájdete na festivalovej mape a ostatných oficiálnych kanáloch Bielej noci, vrátane mobilnej aplikácie Biela noc, webovej stránky www.bielanoc.sk a sociálnych sietí festivalu (Facebook, Instagram).

Kontaktná osoba: Zuzana Pacáková, 0905 659 356, [email protected], www.bielanoc.sk

Biela noc Bratislava 2023:

29. september až 1. október 2023 od 19.00 do 00.00 h

Vstupné (BN PASS): 15 EUR online, 20 EUR na mieste / exteriér zdarma

Deti do 12 rokov, ľudia s preukazom ZŤP a ZŤP-S (aj so sprievodom) majú vstup zdarma, rovnako ako ľudia nad 62 rokov. Niektoré umelecké špeciály vyžadujú samostatné vstupné (na mape označené žltou bodkou).

Festivalové permanentky budú dostupné v predpredaji na www.bielanoc.sk a v čase trvania festivalu aj na vybraných predajných miestach.

Najnovšie videá