• Šoubiz
  • Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení pred šiestimi rokmi

Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení pred šiestimi rokmi

​Udalosť, ktorá zmenila Slovensko.

Pred šiestimi rokmi otriasla Slovenskom vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v ich dome vo Veľkej Mači. 

Galéria

​Právoplatne odsúdený strelec Miroslav Marček vošiel 21. februára 2018 do domu, kde zastrelil novinára Kuciaka a jeho snúbenicu Kušnírovú. Polícia ich telá našla až 26. februára 2018.

Súd odsúdil aj jeho komplica Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa, ktorý im zadal objednávku na vraždu.

Likvidáciu novinára si objednala Alena Zsuzsová, ktorú odsúdil Špecializovaný trestný súd na 25 rokov. Za objednanie bol obžalovaný aj Marian Kočner. Na jeho odsúdenie súd nevidel dostatok dôkazov.

Ján Kuciak sa vo svojej práci venoval najmä ekonomickej trestnej činnosti a korupcii. Jeho posledný článok poukázal na prepojenie talianskej mafie na slovenské politické špičky. 

Po vražde sa po celom Slovensku konali najväčšie protestné zhromaždenia Za slušné Slovensko. Žiadali odchod premiéra Roberta Fica aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka či policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Požiadavky protestujúcich boli po niekoľkých týždňoch splnené. Nastúpila vláda Petra Pellegriniho s vynoveným kabinetom. Dovládli do riadneho termínu parlamentných volieb v roku 2020. 

Vražda a následné obvinenie Mariana Kočnera odhalilo veľké množstvo ďalších káuz. O mnohých sa verejnosť dozvedela z jeho komunikačnej aplikácie Threema, kde si písal nielen so Zsuzsovou, ale aj so sudcami či inými vplyvnými ľuďmi.

Na mieste domu zavraždenej dvojice vznikne pamätné miesto slobody slova. 

Dokumentárny film Ján a Martina si môžete pozrieť na Voyo

Najnovšie videá