• Šoubiz
  • Opúšťajú nás legendárne repeťácke legendy. Zomrel Dušan Grúň († 81)

Opúšťajú nás legendárne repeťácke legendy. Zomrel Dušan Grúň († 81)

Dvadsiateho šiesteho mája by oslávil 82. narodeniny. Česť jeho pamiatke.

Vo veku 81 rokov zomrel legendárny spevák so zamatovým hlasom Dušan Grúň. Viac než týždeň bojoval o svoj život na JIS-ke v jednej z bratislavských nemocníc.

„S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dnes 22. 4. 2024 v skorých ranných hodinách o 5.05 h zomrel spevák Dušan Grúň - v bratislavskej nemocnici po tom, čo ho hospitalizovali a uviedli ho do umelého spánku dňa 11. 4. 2024 - zlyhanie orgánov,“ informuje Anna Olvecká, píše portál pluska.sk, pre ktorý to potvrdila aj spevákova manželka.

Na facebookovej stránke legendy slovenskej populárnej hudby sa v sobotu (20. apríla) objavil status, v ktorom bolo napísané: „Priatelia. Modlíte sa, prosím, za mňa, je so mnou zle, lúčim sa s Vami.“ Ešte v sobotu večer však pani Grúňová pre portál povedala, že nevie, kto ho napísal: „Niekto napísal v mene Dušana na jeho profil, aby sa ľudia za neho modlili a že sa lúči so životom. Neviem presne kto. Ale toto sa nerobí, veď ešte žije! Áno, je v kritickom stave, je na prístrojoch, umelom dýchaní, možno odíde za hodinu, deň, týždeň. Chodím za ním denne do nemocnice už týždeň, bozkávam ho a prosím ho, aby už išiel, nech sa netrápi, že ho púšťam. Pani doktorka mi povedala, že on to vidí zvrchu a takto by žiť nechcel. Povedala som jej, že viem, že by takto nechcel žiť.“

Manželka Dušana Grúňa pre Nový Čas Nedeľa v sobotu tiež uviedla, že jej manžel bojuje so silným zápalom pľúc a zlyhávajú mu orgány. „Nechcel by chodiť z nemocnice do nemocnice po zvyšok života alebo byť na prístrojoch... Ak by to tak malo byť, nech si ho radšej Pán Boh vezme...,“ priznala s plačom Majka Grúňová.

Galéria

Dušan Grúň sa narodil 26. mája 1942 v Žiline. Zmaturoval v roku 1959 v Košiciach. Jeho ďalšie kroky viedli na Vysokú školu hutnícku do Ostravy, kde začínal s hudbou. V amatérskej kapele hral na trúbke a trombóne, a keďže nikto v kapele nechcel spievať, skúsil to sám.

V roku 1963 nastúpil do profesionálneho orchestra Iva Pavlíka. S ním nahral aj prvé rozhlasové a gramofónové snímky. Chvíľu sa rozhodoval medzi populárnou hudbou a džezom, spieval s Ostravským rozhlasovým orchestrom aj orchestrom Rudolfa Sochora. K spolupráci ho v tom čase prizval aj Tanečný orchester Československého rozhlasu s dirigentom Karlom Krautgartnerom.

Od mája 1965 bol členom a spevákom orchestra Juraja Velčovského. Prvými hitmi s týmto orchestrom boli Hrmí a Starý rodný dom, v origináli Green, Green Grass Of Home speváka Toma Jonesa.

Od roku 1968 vznikla väčšina jeho hitov

Úspešné bolo pre Dušana Grúňa obdobie od roku 1968, keď nahral väčšinu svojich hitov, ako Butterfly, Plavovláska, Kde si bola, keď tu hrmelo, Malvína či Synček neplač. V roku 1973 mu vyšla prvá LP platňa Dušan Grúň. Svoju popularitu si udržal aj vďaka častému účinkovaniu v televíznych zábavných a hudobných programoch.

Frank Sinatra či skupina The Beatles boli jeho vzormi

Jeho vzormi boli zahraniční speváci ako Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis junior, Paul Anka, ale aj skupina The Beatles. „Inšpirovali ma hlavne tí speváci, ktorí sa venovali swingu. Ďalej to boli pesničky, ktoré zaznievali v čase mojej puberty v rámci hitparád na Rádiu Luxembourg. Boli to speváci, čo určovali trend a smer. Potom to boli skupiny, ako napríklad The Beatles - to bola absolútna skupina, ktorej harmónia, rytmy a spev vytvorili ďalší mostík a krôčik k tomu, čo sa dnes produkuje,“ povedal umelec TASR pri príležitosti svojho životného jubilea 80 rokov.

Repete

Za najkrajšie vo svojej kariére považoval to, že sa mohol venovať tomu, čo ho bavilo a čím sa živil po celý život.

V 90. rokoch oživil éru slovenskej populárnej piesne Ivan Krajíček s hudobno-zábavným programom Repete, v ktorom účinkoval aj Dušan Grúň. V roku 2006 vyšla kompilácia jeho najväčších hitov 20 NAJ. V roku 2012 vydal nový album Dušan Grúň spomína na Franka Sinatru, na ktorom prespieval hity tohto populárneho Američana. V apríli 2018 bol jedným zo spevákov na koncerte S úsmevom sa dívam na svet, ktorý bol poctou skladateľovi Pavlovi Zelenayovi.

V sobotu (20. apríla) zomrel vo veku 84 rokov český herec a spevák Josef Laufer:

Najnovšie videá