• Šoubiz
  • Smutná správa. Zomrela svetoznáma slovenská operná speváčka, mala iba 65 rokov

Smutná správa. Zomrela svetoznáma slovenská operná speváčka, mala iba 65 rokov

Smutná správa. Zomrela svetoznáma slovenská operná speváčka, mala iba 65 rokov

Pôsobila ako sólistka opery Slovenského národného divadla.

Vo veku 65 rokov zomrela slovenská operná speváčka Ľubica Rybárska, informuje RTVS.

Smutnú správu potvrdil jej syn Martin na sociálnej sieti, ktorý uviedol, že jeho mama odišla „potichu a pokojne“. 

Galéria

​„Priatelia, kamaráti, známi, dnes (14. mája, pozn. red.) v tento pekný slnečný májový deň náš svet potichu a pokojne opustila moja mama Ľubica Rybárska,“ napísal.

„Zbohom, maminka! Ďakujeme Ti za všetko a nezabudneme na tvoju lásku a neopakovateľný anjelský hlas. D8vaj tam na nás zhora pozor. Raz príde deň, kedy sa znovu stretneme,“ dodal.

Ľubica Rybárska sa narodila 13. júla 1958 v Martine. Spev vyštudovala na Konzervatóriu v Žiline v roku 1979. V roku 1983 absolvovala štúdium na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Už počas štúdia debutovala ako Katrena v opere Eugena Suchoňa Krútňava a predstavila sa aj ako Rusalka v rovnomennej opere Antonína Dvořáka.

Účinkovala po boku Luciana Pavarottiho

V rokoch 1983 - 2013 bola členkou súboru Opery Slovenského národného divadla (SND), kde ako sólistka naštudovala celý rad postáv sopránového repertoáru. V roku 1988 sa vo Filadelfii (USA) stala víťazkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho. Vtedy sa jej kariéra začala prudko rozvíjať, najmä pozvaním k spolupráci do filadelfskej opery, kde v apríli 1989 spoločne s Pavarottim účinkovali v predstaveniach Verdiho opery Luisa Miller. Týmto sa jej otvorila cesta na významné svetové operné scény v Zürichu, Paríži, Madride, Mníchove, Turíne, Ríme.

Z jej repertoára sú najznámejšie Katrena v Suchoňovej Krútňave, Santuzza v Mascagniho Sedliackej cti, Abigail vo Verdiho opere Nabucco, Rusalka a Cudzia kňažná v Dvořákovej Rusalke, Líza v Čajkovského Pikovej dáme, Leonora vo Verdiho Trubadúrovi, Alžbeta vo Verdiho Donovi Carlosovi, Floria Tosca v Pucciniho Tosce, Lady Macbeth vo Verdiho Macbethovi alebo Amélia vo Verdiho Maškarnom bále.

Ľubica Rybárska dosiahla úspechy aj ako koncertná umelkyňa. Aktívne sa venovala tiež pedagogickej práci na VŠMU v Bratislave. Sopranistka spolupracovala s domácimi a zahraničnými rozhlasovými a televíznymi spoločnosťami, v roku 1997 vyšlo jej profilové CD s opernými áriami talianskych autorov. Nahrala aj vianočné CD pod názvom Búvaj dieťa krásne.

Pred necelým mesiacom nás opustil legendárny spevák Dušan Grúň:

Najnovšie videá