• Šoubiz
  • Zomrela legenda česko-slovenského baletu Vlastimil Harapes

Zomrela legenda česko-slovenského baletu Vlastimil Harapes

Zomrela legenda česko-slovenského baletu Vlastimil Harapes

Informáciu potvrdilo Národné divadlo v Prahe.

V stredu 15. mája o 12.00 h zomrel v Prahe jeden z najvýznamnejších a najslávnejších českých baletných tanečníkov, pedagóg a tiež herec Vlastimil Harapes. Mal 77 rokov. 

„Dnes na poludnie nás opustil po krutej a intenzívnej chorobe v jednej z pražských nemocníc emeritný sólista Baletu Národného divadla Vlastimil Harapes,“ cituje tlačového hovorcu Národného divadla Tomáša Staněka český denník Blesk.

Podľa denníka tanečník posledný raz vydýchol na pľúcnom oddelení na Karlovom námestí, kde baletnú hviezdu hospitalizovali minulý týždeň pre silný kašeľ a celkovú slabosť.

Vlastimil Harapes sa narodil v Chomutove, vyštudoval tanec na pražskom konzervatóriu a petrohradskej baletnej škole. Pôsobil v Národnom divadle, kde účinkoval ako sólista a neskôr ako choreograf a riaditeľ baletného súboru.

Popri tanečnej je známa aj jeho úspešná filmová dráha. Hral vo viac ako desiatke českých filmov, medzi nimi Starci na chmeli (1964), Markéta Lazarová (1967), Deň pre moju lásku (1976), Ako vytrhnúť veľrybe stoličku (1977), Panna a netvor (1978), Bolero (2004) alebo aj v televíznom seriáli Rodinné putá.

Najnovšie videá