• Šoubiz
  • Zomrela herecká legenda Donald Sutherland

Zomrela herecká legenda Donald Sutherland

Herec mal 88 rokov.

Po dlhom boji s chorobou zomrel herec Donald Sutherland. Hviezda filmov Hry o život či Animal House mala 88 rokov. Informuje BBC

„S ťažkým srdcom vám oznamujem, že môj otec Donald Sutherland zomrel. Osobne si myslím, že jeden z najvýznamnejších hercov v histórii filmu,“ uviedol hercov syn Kiefer. „Nikdy sa nezľakol žiadnej úlohy, dobrej, zlej ani škaredej. Miloval to, čo robil, a robil to, čo miloval, a človek si nikdy nemôže želať viac. Dobre prežitý život,“ dodal.

Galéria

​Donald McNicol Sutherland sa narodil 17. júla 1935 v Novom Brunswicku v Kanade. Už ako 14-ročný pracoval ako spravodajca pre rozhlasovú stanicu CKBW. Vyštudoval inžinierstvo a činohru na Viktóriinej univerzite, kde promoval s dvojitým vyznamenaním. Istý čas bol členom komediálneho spolku UC Follies v Toronte. Vyštudoval aj Londýnsku akadémiu hudby a herectva a začiatkom 60. rokov začal dostávať malé úlohy v britských televíznych filmoch. 

Prvýkrát na seba upozornila úlohou v horore Dr. Terror´s House of Horrors, kde si zahral po boku s Christopherom Leeom. Často hrával vo vojnových snímkach ako Tucet špinavcov, MASH či Kellyho hrdinovia. 

Donald Sutherland
Donald Sutherland  |  FOTO:  Profimedia.sk

​Záujem oňho vzrástol vďaka filmu Klute a tiež vďaka romániku s Jane Fonda. Medzi hereckú elitu sa prepracoval v 70. rokoch. Začal si vyberať spomedzi prepracovaných scenárov a následne nakrútil snímky temné trilery ako Teraz sa nepozeraj, Deň kobyliek, Invázia zlodejov tiel a vojnové filmy ako XX. storočie, Orol pristáva. Tiež si zahral vo Felliniho dráme Casanova či v jednom z mnohých príbehov legendárneho detektíva Sherlocka Holmesa s názvom Vražda na úrovni. 

V 80. rokoch však prišla kríza a Sutherland sa objavil v skôr priemerných snímkach. Jeho sláva začala pomaly zhasínať. Návrat na scénu mu zabezpečil film Smrtiaca epidémia a v tomto období si zahral aj po boku svojho syna Kiefera v dráme Čas zabíjať. Na prelome tretieho tisícročia sa objavil v Lúpeži po taliansky či Návrat do Cold Mountain. 

Jeho charizmatický hlas mohli fanúšikovia často počuť aj v reklamách vrátane reklamy na automobily Volvo. Doma mal dva Zlaté glóbusy a ďalšie ocenenie z rôznych filmových festivalov. 

Najnovšie videá