Celý svet smúti: Zomrela kráľovná Alžbeta II.

08. 09 2022 19:33 , článok bol aktualizovaný 08. 09 2022 21:10 | zv
Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II. Foto: Profimedia.sk
Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip
Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip
Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip

Celý svet zasiahla smutná správa.

Britská kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov 8. septembra popoludní na svojom milovanom zámku Balmoral v Škótsku. Najdlhšie vládnuca panovníčka odišla za svojím milovaným manželom, princom Philipom, po tom, čo ju dlhšie trápilo zdravie.

TIP: Alžbeta II. a Philip sú už spolu! Pozrite si najkrajšie zábery

Po smrti panovníčky sa stal kráľom jej najstarší syn, princ Charles, ktorý zostáva dnes na zámku spolu s ostatnými členmi rodiny a zajtra sa vracia do Londýna. Jeho manželku Camilu už označili za kráľovnú manželku.

Pred Buckinghamským palácom sa začali schádzať ľudia a po výdatnom lejaku sa tam objavila dúha.

Zdroj: Instagram/theroyalfamily

TIP: Novým kráľom je Charles. Už je známe, aké si vybral meno

 

Prvé vyhlásenie Charlesa už ako kráľa

Smrť mojej milovanej matky, jej veličenstva Alžbety II., je pre mňa a pre celú moju rodinu moment najväčšieho smútku.

Hlboko smútime za panovníčkou a milovanou mamou. Verím, že jej stratu hlboko pocíti celá krajina, ríše a Commonwealth a nespočetné množstvo ľudí na celom svete.

Počas tohto obdobia smútku a zmeny bude pre mňa a moju rodinu útechou a oporou vedomie toho, že kráľovná mala taký obrovský rešpekt.

Zdroj: Instagram/theroyalfamily

Vo štvrtok 8. septembra sa začala do zámku schádzať kráľovská rodina, čo svedčilo o vážnosti situácie. Na odporučenie lekárov kráľovná ešte v stredu večer odložila zasadnutie tajnej rady, aby mohla odpočívať. V utorok na zámku Balmoral menovala novú britskú premiérku Liz Truss.

Obrovský žiaľ zasiahol nielen kráľovskú rodinu, ale aj celú širokú verejnosť, ktorá si nedokáže britskú monarchiu bez Alžbety II. vôbec predstaviť. Ako bude vyzerať od dnešného dňa kráľovská rodina, je zatiaľ otázne. Podľa viacerých zdrojov čaká monarchiu prevratná zmena a princ Charles by nemal byť len pasívnym kráľom.

 

Desaťdňový smútok

Princ Charles si teraz musí zmeniť meno a zmeniť sa musí aj národná hymna, v ktorej sa bude spievať „Boh ochraňuj kráľa“. Británia teraz bude mať 10-dňový smútok. Na niekoľko dní sa zavrú banky aj burza. Takáto ekonomická prestávka vyjde Britániu na miliardy libier. Po celom svete spustia vlajky na pol žrde, nielen v Británii, ale aj v Commonwealthe. V Británii budú zakázané komédie, na ambasádach po celom svete pripravia kondolečné knihy.

Rakvu s kráľovnou presunú na niekoľko dní do parlamentu, kde bude prípustná verejnosti až do jej pohrebu, ktorý sa uskutoční o desať dní. Pohreb povedie arcibiskup z Canterbury.

Kráľovnou od roku 1952

V poradí 40. panovníčka na anglickom tróne od čias Viliama Dobyvateľa (1066 - 1087) a prapravnučka kráľovnej Viktórie (1837 - 1901) je podľa stáročnej tradície aj hlavou anglikánskej cirkvi. Vlády sa ujala vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI., ktorý na tróne sedel od roku 1936. Slávnostne bola Alžbeta II. korunovaná 2. júna 1953 vo veku 26 rokov.

Dňa 9. septembra 2015 sa stala najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva, keď v dĺžke vládnutia prekonala svoju praprastarú matku, kráľovnú Viktóriu. Po smrti saudskoarabského kráľa Abdalláha, ktorý zomrel 23. januára 2015 vo veku 90 rokov, sa Alžbeta II. stala najstaršou žijúcou aktívnou panovníčkou. Najdlhšie slúžiacou panovníčkou sa stala 13. októbra 2016, po smrti thajského kráľa Pchúmipchóna Adundéta (Rámu IX.), ktorý na tróne sedel 70 rokov.

Zafírové jubileum, teda 65 rokov na britskom tróne, si Alžbeta II. ako prvá britská panovníčka pripomenula 6. februára 2017. Ako prvá britská kráľovná oslávila 20. novembra 2017 aj platinové výročie svadby. Jej dlhoročným životným partnerom a neúnavným podporovateľom bol princ Philip, ktorý po jej boku stál až do svojej smrti 9. apríla 2021.

V roku 2022 oslávila platinové 70. výročie vládnutia. Významné výročie sprevádzali obrovské oslavy v centre Londýna, ns ktorých sa zúčastnili tisícky ľudí. 

Na nezabudnuteľnú osobnosť 20. storočia si môžete zaspomínať aj prostredníctvom jedinečných dokumentov na Voyo.

Tajomstvo kráľovskej rodiny - 2. díl - Královna Alžbeta: Politika, moc, a premiéri

Kráľovský pár v neklidném století