Princ Harry a Meghan verejne prehovorili: Reakcia ľudí ich skoro rozplakala

28. 09 2021 13:30 | tasr, zv
Meghan a princ Harry
Meghan a princ Harry Foto: Profimedia.sk

Meghan mala čo robiť.

Po dlhých mesiacoch opäť spolu vystúpili pred dav ľudí. Princ Harry a vojvodkyňa Meghan sa niekoľko dní zdržali v New Yorku, kam ich zaviala pracovná cesta. Manželia sa stretli s predstaviteľmi OSN a taktiež mali naplánované verejné vystúpenie na Global Citizen Live.

Aj keď sa ich zahraničná cesta neobišla bez kritiky, najmä Meghan dostala nelichotivé komentáre za drahý výber outfitu pri návšteve školy pre nezaopatrené deti, po prejave pred obrovským davom ľudí v Central Parku si vyslúžili potlesk a nadšené reakcie. Vojvodkyňa bola dojatá a takmer sa rozplakala.

profimedia-0634287574.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Obaja manželia obhajovali dostupnosť vakcín proti koronavírusu pre všetkých a vyhlásili, že túto vec treba brať ako základné ľudské právo. „Moja žena a ja sme presvedčení, že to, do akých pomerov sa človek narodí, nesmie určovať jeho šance prežiť,“ povedal princ Harry, vojvoda zo Sussexu, a dav tisícov ľudí v newyorskom Central Parku nadšene tlieskal.

Global Citizen Live

Celosvetová hudobná akcia, aká sa koná raz za generáciu, odštartovala v sobotu vystúpením slávnej juhokórejskej skupiny BTS a britského speváka Eltona Johna. Dvadsaťštyrihodinová séria koncertov po celom svete mala upozorniť na klimatickú zmenu, nerovnosť v rozdeľovaní vakcín a hladomor.

Na pódiách od New Yorku po nigérijský Lagos vystúpili rôzne megahviezdy vrátane skupiny Coldplay, speváčky Lizzo, Jennifer Lopez a Billie Eilish, ale aj herci, politici, šéfovia firiem, členovia kráľovskej rodiny a aktivisti. Apelovali alebo oznámili finančné dary na pomoc pri riešení veľkých celosvetových výziev.

profimedia-0634863784.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Mimovládna organizácia Global Citizen chce vysadiť miliardu stromov, poskytnúť dve miliardy vakcín najchudobnejším krajinám a tiež jedlo 41 miliónom ľudí na pokraji smrti od hladu.

Elton John vo výrazne zelenom oblečení vystúpil v Paríži pred Eiffelovou vežou aj napriek nedávnemu zraneniu bedra. Headlinerom v Paríži bol Ed Sheeran, spolu so skupinou Black Eyed Peas a raperom Stormzy.

Akcia sa na sociálnych médiách začala vopred nakrúteným vystúpením skupiny BTS v Soule. Keď sa skončil koncert v Paríži a štafetu dostal New York, tam vyšli na pódium britský princ Harry a jeho manželka Meghan. Po manželoch z britskej kráľovskej rodiny vystúpila popová veteránka Cyndi Lauper, ktorá svoj hit Girls Just Want to Have Fun venovala afganským ženám.

profimedia-0634863647.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Keď zavládla tma, dav sa zväčšil a prítomní burácali pri vystúpeniach hviezd ako Billie Eilish.
Medzi jednotlivými číslami zneli zásadné vyhlásenia a výzvy, že treba konať - jedna prišla dokonca aj z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Šéfka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samantha Power oznámila v odkaze nakrútenom vopred, že Spojené štáty „prispejú sumou vyše 295 miliónov krajinám po celom svete, aby sa zažehnal hladomor a extrémny hlad, riešilo násilie založené na pohlaví a ďalšie humanitárne krízy, ktoré spôsobila pandémia COVID-u“.

Spoluzakladateľ a šéf organizácie Global Citizen Hugh Evans vyzval divákov, aby pomohli zozbierať šesť miliárd dolárov potrebných pre Svetový potravinový program (WFP), vyriešiť nespravodlivé zásobovanie vakcínami a vyvíjať tlak na lídrov pred novembrovou konferenciou o klimatickej zmene COP26.

„Len samotná charita... nikdy nebude stačiť na ukončenie extrémnej chudoby ani na vyriešenie klimatickej zmeny. Musí konať hnutie ľudí a vynútiť trvalú zmenu,“ vyhlásil Evans.
Po vystúpení uznávaného 92-ročného amerického biológa Edwarda O. Wilsona sa šou presunula do Los Angeles. Tam koncertovali okrem iných popová kapela 5 Seconds of Summer, Demi Lovato, Adam Lambert či Stevie Wonder. Na koncertoch boli nutné certifikáty o zaočkovaní proti COVID-u alebo negatívny test na koronavírus.