S kráľovnou to naozaj nevyzerá dobre: Všetci ju čakali a neprišla

15. 11 2021 13:30 | tasr
Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II. Foto: Profimedia.sk

Po troch týždňoch sa mala ukázať na verejnosti a nečakane to zrušila.

Verejnosť sa tešila, že po troch týždňoch uvidí britskú kráľovnú Alžbetu II. dúfajúc, že bude opäť v dobrej kondícií. Jej návratu k pracovným povinnostiam sme sa však nedočkali. Zrušila aj dôležitý program, na ktorom jej určite záležalo.

Zo zdravotných dôvodov sa v nedeľu sa nezúčastnila na tradičnom obrade na počesť vojakov padlých vo svetových vojnách. Na verejnosti sa pritom mala ukázať prvýkrát po týždňoch, ktoré na odporúčanie lekárov strávila oddychom. Dôvodom jej neúčasti bol tenotraz presilený chrbát, čo zverejnil Buckinghamský palác.

Alžbeta (95) mala z balkóna sledovať obrad a omšu za vojnových veteránov. „Kráľovná má presilený chrbát, a preto sa s veľkou ľútosťou rozhodla, že sa nezúčastní na spomienkovej omši pri Kenotafe (pomníku padlým v centre Londýna),“ napísal palác vo vyhlásení a dodal: „Jej Veličenstvo je sklamané, že bude na omši chýbať.“ Veniec položil k pomníku v jej mene jej syn princ Charles, tak ako v predchádzajúcich rokoch.

Obrad na počesť padlých vojakov je blízky srdcu kráľovnej a jej neprítomnosť vyvolá silné obavy o jej zdravie. Pred troma týždňami musela stráviť noc v nemocnici, kde absolvovala nešpecifikované testy. Alžbeta potom zrušila aj svoju plánovanú účasť na klimatickom summite OSN (COP26) v škótskom Glasgowe, keďže lekári jej odporučili odpočinok.

Namiesto nej sa na klimatickom summite zúčastnil Charles a jej vnuk princ William, ktorí pred delegátmi predniesli sériu prejavov. Panovníčka zrušila aj dvojdňovú cestu do Severného Írska.