Zomrel Andy Fletcher, člen kultovej britskej skupiny Depeche Mode

27. 05 2022 06:40 | TASR
Andy Fletcher
Andy Fletcher Foto: Profimedia.sk

Smutnú správu oznámila skupina na sociálnej sieti.

Vo veku 60 rokov zomrel vo štvrtok zakladajúci člen britskej hudobnej skupiny Depeche Mode Andy Fletcher, ktorý v tejto formácii pôsobil ako hráč na klávesové nástroje. Informoval o tom denník The Guardian s odvolaním sa na vyhlásenie zvyšných členov skupiny.

„Sme šokovaní a naplnení obrovským smútkom z predčasného odchodu nášho drahého priateľa, člena rodiny a spoluhráča Andyho 'Fletcha' Fletchera. Mal naozaj zlaté srdce a bol tu vždy, keď niekto potreboval podporu, živý rozhovor alebo dobrý smiech,“ napísali na Twitteri Martin Gore a David Gahan.

Andrew Fletcher sa narodil v roku 1961 v Nottinghame. Neskôr sa presťahoval do Basildonu, kde koncom 70. rokov spolu s Goreom a Vinceom Clarkom založil skupinu Composition of Sound. Po príchode Gahana si zmenili názov na Depeche Mode a kvarteto od začiatku 80. rokov vyprodukovalo množstvo hitov.

Zdroj:Instagram/depechemode

Svoju hudobnú kariéru začal spolu s niekdajším členom Depeche Mode Vincentom Clarkom v basildonskom kostolnom zbore, do ktorého sa neúspešne niekoľkokrát pokúšal vtiahnuť aj ďalšieho člena kapely Martina Gorea. Bol veľký futbalový fanúšik londýnskeho futbalového klubu Chelsea a ako jediný z troch aktívnych členov Depeche Mode zostal žiť na Britských ostrovoch a to v Londýne.

„Fletcher bol zvláštny človek, videl som niekoľko koncertov Depeche Mode, ale okrem takých základných vecí som nikdy nevedel, čo presne on v tej kapele robí a čo má na starosti. Andy vyzeral, že bude absolútne večný v tom. Neviem, čo by som na to povedal – za prvé som jeho úmrtie nerozchodil a za druhé, v podstate keď sa to tak zoberie, tá trojica z Depeche Mode bola svätá – v istom zmysle čo sa týka histórie pop music aj všetkého,“ vyznal sa pre TASR skladateľ, spevák, producent a veľký fanúšik Depeche Mode Laco Lučenič.

Legendárny hráč na klávesové nástroje Fletcher sa narodil v anglickom Nottinghame 8. júla 1961. Z rodného Nottinghamu sa do Basildonu dostal vďaka štúdiu na rovnakej škole, dokonca v tej istej triede ako Gore. Koncom sedemdesiatych rokov založil so spolu s Clarkom krátko trvajúcu skupinu No Romance in China, v ktorej Fletcher hral na basgitaru.

V roku 1980 sa Fletcher stretol s Martinom Goreom a spoločne s Clarkom vytvorili trio s názvom Composition of Sound. Clarke bol v začiatkoch hlavný skladateľ a spieval hlavné vokály, dokiaľ v tom istom roku prišiel do kapely spevák Dave Gahan. Po založení Depeche Mode a po prvom veľkom úspechu v podobe prvého albumu Fletcher opustil svoje zamestnanie a venoval sa len hudbe.

Prezývku tichý velikán napĺňal do slova a do písmena na   koncertoch kapely. Fletcherova rola v Depeche Mode bola často predmetom špekulácií. V raných inkarnáciách kapely hral basgitaru. Ako sa kapela vyvíjala, Fletcherova rola sa zmenila, pretože každý z členov skupiny sa venoval oblastiam, ktoré im vyhovovali a boli pre skupinu všeobecne prospešné. Na koncertoch pôsobil skôr ako symbol a neodmysliteľný člen kapely. S tým sa nevedel dlho zmieriť.

Skupina doposiaľ vydala 14 štúdiových, sedem koncertných a desať výberových albumov. Medzi jej najväčie hity patria skladby Everything Counts, Never Let Me Down Again, Personal Jesus, Enjoy the Silence, Policy of Truth, I Feel You, Walking in My Shoes, Barrel of a Gun, It's No Good, Free love alebo Precious. Depeche Mode koncertovali na Slovensku v rokoch 2006, 2009, 2013, 2014 a 2017.

K ďalšiemu pôsobeniu Depeche Mode Lučenič predpovedá viaceré možnosti. „Jedna je cnostno až pseudocnostná. A to, že to zabalia, ako to robia niektoré kapely, že už to nie sú oni. To je vec, ktorá sa mi nezdá až tak pravdepodobná v dnešnom čase. Druhá vec je, že zostávajú dvaja hlavní ľudia – Gahan a Gore,“ zdôraznil.

Gore, ako pripomenul Lučenič, spravil po odchode predchádzajúcich členov prinajmenšom dva albumy. „Veci, ktoré prišli potom, robil prevažne on. Pokiaľ sa Gore na to nevykašle, tak je reálna možnosť, že budú hrať ďalej. A to nie, že by som chcel zmenšovať niečo také, ako je tento smutný fakt a to úmrtie Fletchera,“ dodal pre TASR.

Po Fletcherovi zostala manželka Grainne a deti Megan a Joseph. V roku 2020 ho uviedli do rock’n'rollovej Siene slávy ako člena Depeche Mode.