• Zelený týždeň
  • Zásoby vody na Slovensku sú síce nadpriemerné. Napriek tomu je naša voda v ohrození

Zásoby vody na Slovensku sú síce nadpriemerné. Napriek tomu je naša voda v ohrození

Priemerný Európan minie až 140 litrov vody za deň. Slováci síce za celoeurópskym priemerom zaostávajú, napriek tomu by sme však vodou nemali plytvať

. Slovák v priemere minie za jeden deň 100 litrov vody. Najviac na hygienu a na splachovanie toalety. 

Spotreba vody na Slovensku.
Spotreba vody na Slovensku.  |  FOTO:  TV Markíza/Teleráno

Aj napriek tomu, že Slovensko je druhou najväčšou zásobárňou pitnej vody na svete, voda je aj u nás v ohrození. 

Najväčšou zásobárňou na našom území je Žitný ostrov. Ten ohrozuje závod Istrochem, z ktorého môžu prenikať do vody toxické látky. Riziko taktiež predstavuje poľnohospodársky priemysel, ktorý je rovnako zdrojom znečisťovania. 

Ministerstvo životného prostredia SR vytvorilo minulý rok akčný plán s konkrétnymi bodmi, ako by sa znečisťovaniu vody na Žitnom ostrove dalo zabrániť. Realizácia krokov je však náročná a aplikácia trvá nejaký čas. 

Kvalita vody na kúpanie je na Slovensku horšia

Síce kvalita pitnej vody a aj jej zásoby na Slovensku sú nadpriemerné, o vode na kúpanie sa to povedať nedá. Podľa celoeurópskeho prieskumu sme sa v kvalite vody na kúpanie umiestnili na predposlednej priečke rebríčka. Horšie oproti nám je na tom už len Poľsko. 

Odporúčané je teda skontrolovať si kvalitu vody v nádrži a pozrieť sa na kvalitu vody predtým, ako sa do nej pôjdete kúpať. 

Situácia s vodou na kúpanie v Európe.
Situácia s vodou na kúpanie v Európe.  |  FOTO:  TV Markíza/Teleráno

Proces čistenia vody​

Väčšina vody, ktorú použijeme, či už na hygienu alebo na čokoľvek iné, končí v odpade. Odtiaľ smeruje do čistiarne. 

Ako hovorí Peter Podstupka, hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, na to, aby sa nám podarilo vyčistiť vodu v čistiarni odpadových vôd, musí prejsť dvomi procesmi.

Prvým je mechanické čistenie, keď sa z vody odstránia všetky pevné časti. Nasleduje biologické čistenie, ktoré sa stará o odstránenie škodlivín a chemických látok z vody. 

„Celková doba, pokiaľ sa voda vyčistí, záleží na konkrétnom type čistiarne odpadových vôd, ale na prítoku, ktorým priteká,“ hovorí s tým, že sa bavíme o procese, ktorý trvá 8 až 36 hodín. 

​Vyčistená voda sa po celom procese vracia naspäť do prírody. „Je to voda, ktorá už nie je závadná, to znamená, že prírode nevadí,“ hovorí s tým, že na pitie však vhodná nie je. 

Problémom čistiarní odpadových vôd je zápach, ktorý sa pri procese čistenia uvoľňuje. Ako hovorí Podstupka, v čistiarni sa snažia robiť kroky, aby zápach čo najviac eliminovali.

Ako príklad uvádza projekt čistiarne vo Vrakuni, kde prekrývajú niektoré oblasti čistiarne, čo zápach znižuje. „Aby sme zápach odstránili úplne, bolo by nutné prekryť celú čistiareň a vzduch, ktorý z nej uniká, čistiť, čo by bolo drahé a určite by sa to prejavilo aj v cenách za odpadovú vodu,“ doplnil hovorca vodárenskej spoločnosti.

Pozrite sa na proces čistenia odpadovej vody, komentovaný hovorcom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti:

​Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života - od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

Najnovšie videá