• TV Markíza
  • Svet, ako ho nepoznáte, len vďaka špičkovému mikroskopu

Svet, ako ho nepoznáte, len vďaka špičkovému mikroskopu

Svet, ako ho nepoznáte, len vďaka špičkovému mikroskopu

Bez jeho dokonalých funkcií by mnohé vedecké výskumy alebo potrebná liečba takmer zlyhali.

V niektorých životných situáciách je človek bezbranný a nedokáže fungovať, pretože mu to podmienky jednoducho neumožňujú. Na takéto situácie sú tu ale moderné technológie, stroje, zariadenia a pomôcky, s ktorými sa dajú vyriešiť takmer všetky problémy. Veľmi podobne je na tom aj mikroskop a jeho dokonalé funkcie, bez ktorých by mnohé vedecké výskumy alebo potrebná liečba takmer zlyhali. Mikroskop si môžete vybrať aj pre svoje osobné potreby a nemusíte byť na jeho vlastnenie titulovaným inžinierom alebo doktorom.

Krátka a zaujímavá história mikroskopu

Ak si budete chcieť do domácnosti a pre rozšírenie svojich obzorov zaobstarať mikroskop, možno by ste mali vedieť aj niečo málo o jeho histórii.

Jeden z prvých mikroskopov nenavrhol žiadny profesionálny vedec, ale „amatér“, obchodník s umením Antony Van Leeuwenhoek, ktorý žil v Holandsku v 17. storočí. Bol to zvedavý samouk, ktorý začal pozorovať kvapku vody. V nej videl tisíce drobných tvorov, ktoré nazval „malé šelmy“. Postupom času Leeuwenhoek dokázal opísať viac ako 200 druhov „malých zvierat“ a pri štúdiu tenkých častí mäsa, ovocia a zeleniny objavil bunkovú štruktúru živého tkaniva.

Z pohľadu dnešnej optiky išlo viac menej o veľmi silné zväčšovacie sklo, pretože jeho optická časť sa skladala z jednej šošovky.

Univerzálne zariadenie pre pozorovanie „miniatúrneho sveta“

Dnešný mikroskop je v prvom rade optické zariadenie určené na skúmanie zväčšených obrázkov, mikroobjektov, ktoré nie sú viditeľné voľným okom.

Hlavné časti mikroskopu sú šošovky a okuláre, ktoré sú uzavreté vo valcovom tele – trubici. Väčšina modelov určených na biologický výskum má tri šošovky s rôznymi ohniskovými dĺžkami a otočným mechanizmom určeným na rýchlu zmenu. Hneď pod hlavnou šošovkou je časť, na ktorej sú namontované sklenené šošovky s konkrétnymi vzorkami.

Na to, aby mala testovaná a pozorovaná vzorka dostatočný jas, sú mikroskopy vybavené dvoma optickými jednotkami - iluminátorom a kondenzátorom. Iluminátor vytvára prúd svetla, ktorý osvetľuje študovaný objekt. Kondenzátor je určený na zaostrenie lúčov iluminátora na vzorku. Ten má aj clonu, pomocou ktorej je intenzita tohto osvetlenia regulovaná.

Vybrať si dobrý mikroskop je dnes ale oveľa jednoduchšie ako v minulosti. Vzhľadom na to, že sú ich ceny oveľa dostupnejšie, môže sa stať taká kúpa špeciálneho detského mikroskopu zaujímavým predmetom daru. V základnom rozdelení sa dajú ale mikroskopy rozdeliť na dve hlavné kategórie:
Biologické mikroskopy – ktoré slúžia viac-menej na pozorovanie vírusov, baktérií, krvi, vlasov a iných objektov;
Stereoskopické mikroskopy – dokážu pozorovať v trojrozmernom obraze a ide o tzv. pokročilejšie lupy;
Ako inak, aj tu sa uplatňuje digitalizácia a moderné technológie, vďaka čomu môžeme zaradiť mnohé moderné mikroskopy do kategórie digitálne.

Pri ich výbere, ako aj u ďalekohľadov, dávajte pozor na rozlíšenie. Je to jedna z najdôležitejších vlastností a rozhoduje o kvalite zobrazenia jednotlivých detailov. Tie najlepšie a za naozaj prijateľné ceny, ako aj množstvo moderného príslušenstva, nájdete aj v e-shope. Takže, ak hľadáte originálny dar, potrebujete toto zariadenie do práce alebo na svoje súkromné účely, neváhajte si vybrať také, ktoré vám bude pre konkrétne podmienky najlepšie vyhovovať.

FOTO:  Shutterstock.com

Najnovšie videá