• TV Markíza
  • Smutné výročie: Pred 25 rokmi zomrela princezná Diana

Smutné výročie: Pred 25 rokmi zomrela princezná Diana

Smutné výročie: Pred 25 rokmi zomrela princezná Diana

Presne pred 25 rokmi zomrela ikona, ktorú všetci milovali.

Pred 25 rokmi zomrela ikona, ktorú ľudia milovali. Málokto však tušil, že ona sa vyrovnávala s vlastným osudom. Lady Diana vraj vždy tušila, že sa britskou kráľovnou nikdy nestane, dokázala však niečo, čo sa v živote podarí len málokomu. Z učiteľky s nedokončenou strednou školou z vplyvnej aristokratickej rodiny sa stala večná kráľovná ľudských sŕdc.

Manželstvo s princom

Lady Diana Spencer poznačená ťažkým rozvodom rodičov chcela zažiť vlastný romantický príbeh. Keď sa v roku 1981 ako 19-ročné dievča vydala za britského princa, stala sa predmetom celosvetového obdivu a skúmania.

Jej sny o rozprávke sa však začali rozpadať už krátko pred svadbou. Zatiaľ čo mladá Diana bola do princa bezhlavo zaľúbená, jeho srdce bolo už obsadené.

„Vedela som o Camille, no nemohla som nič urobiť. Bola som zničená. Mala som pocit, že v ničom nie som dobrá, že som sa sklamala v každom smere,“ uviedla Lady Diana v rozhovore pre BBC v roku 1995.

No bolo už príliš neskoro a svadba sa predsa len uskutočnila. Nebolo to však šťastné manželstvo. Na verejnosť sa dostali informácie o hádkach, cudzoložstve a smútku. Charles údajne obnovil svoj vzťah s Camillou už štyri roky po svadbe a neskôr o nej hovoril ako o láske svojho života. 

Milovanú princeznú trápilo hneď niekoľko problémov. Na verejnosti usmiata Lady Di, doma bojovala s bulímiou, depresiami a niekoľkokrát sa pokúsila o samovraždu.

Podľa jej manžela to boli nemé výkriky panovačnej a psychicky labilnej ženy.

Diana temné časy prekonala, keď objavila smer, ktorým sa uberala až do konca života. Pustila sa do boja za bezdomovcov, smrteľne chorých pacientov s HIV či protestov proti používaniu nášľapných mín.

Charite zostala verná aj po rozchode v roku 1994. Londýnsky súd v Spojenom kráľovstve oficiálne vyhlásil 15-ročné manželstvo princa Charlesa s princeznou Dianou za rozvedené 28. augusta 1996.

Osudná nehoda

Tento krok však vyvolal okolo jej osoby ešte väčší mediálny ošiaľ, než s akým bojovala dovtedy. Reportéri ju doslova naháňali. Viedlo to k osudnej havárii limuzíny, ktorá ju viezla, keď sa snažila uniknúť prenasledujúcim paparazzom na motorkách.

Práve únik pred reportérmi sa rozvedenej princeznej s jej priateľom, egyptským miliardárom Dodim al-Fayedom, stal 31. augusta 1997 osudným. Auto narazilo v plnej rýchlosti do mostného piliera počas dovolenky v Paríži. Spolu s nimi zahynul aj ich vodič a Dianin osobný strážca bol ťažko zranený.

Tragická udalosť zasiahla nielen britskú monarchiu a ľud, ale aj jej fanúšikov a podporovateľov ďaleko za hranicami Spojeného kráľovstva. O milovanej princeznej vyšli tisíce článkov, množstvo dokumentov, televíznych programov, seriálov, filmov a kníh.

Jej smrť uvrhla monarchiu do krízy. Verejnosť obviňovala kráľovnú Alžbetu II. aj princa Charlesa.

Špekulácie o smrti

Náhla smrť len 36-ročnej princeznej Diany vyvolala nespočetne mnoho otáznikov a aj po 25 rokoch od tragickej udalosti visí nad nešťastím veľký otáznik.

Otec Dianinho snúbenca do dnešného dňa neverí, že išlo o náhodu, ale naplánovaný útok zo strany kráľovskej rodiny. Podľa jeho slov „monarchia nechcela dovoliť, aby sa moslim oženil s matkou budúceho kráľa“. Údajne ju za to kritizovali a vyhrážali sa jej.

Katarína Strýčková, odborníčka na monarchiu, však túto špekuláciu odmieta. „Odmietam tvrdenie ohľadom údajného útoku, ‚aby si nevzala moslima‘. Pokiaľ viem, neexistoval žiadny dokaz toho, že sa Diana mala s Dodim al Fayedom brať, naopak, viacerí novinári hovorili o tom, že Diana stále nemala v sebe uzavretý vzťah s kardiochirurgom Hasnatom Khanom,“ uviedla s tým, že akékoľvek špekulácie ohľadom Diany a jej predčasnej smrti sú v súčasnosti najmä dôvodom na udržiavanie pozornosti, keďže jej mýtus je stále nesmierne silný.

Okrem toho sa však šíria teórie o otrave, samovražde, poškodených brzdách a pod. Dokonca o spojitosti jej smrti a tajných informácií, ktoré údajne zistila o princovi Andrewovi, s ktorým sa spája kauza ohľadom zneužívania maloletých dievčat.

Čo je skutočnosť a mýtus, nie je jasné. Zaujímavosťou je, že údajní svedkovia nehody vraj nikdy nevypovedali.

FOTO:  Profimedia.sk

Spomienka (ne)spája

Lady Diana nebola len princeznou ľudských sŕdc, ale aj svojich synov. Moment, ako kráčajú za rakvou svojej mamy, je jeden z najsmutnejších spomienok v monarchii.

V uplynulých rokoch, najmä po odsťahovaní Harryho s rodinou do USA, však panuje v kráľovskej rodine opäť napätie. Objavili sa preto špekulácie, či ich práve výročie úmrtia ich matky nezblíži.

„Viem, že oficiálna spoločná spomienka nebude. Obaja synovia sa vyjadrili, že budú spomínať súkromne so svojimi rodinami, a že 20. výročie bolo posledné, kedy za mamou smútili verejne,“ uviedla Strýčková.

„Nepočítam teda ani, že by došlo k nejakému zmiereniu - úprimne povedané, po tom Meghaninom nedávnom rozhovore pre The Cut a jej tvrdeniach predpokladám, že sa rozpor ešte viac prehĺbi, než zmierni,“ doplnila na záver.

Minulý piatok sa však princ Harry vyjadril k blížiacemu výročiu. „Chcem, aby to bol deň plný spomienok na jej neuveriteľnú prácu a lásku, s ktorou všetko robila. Chcem zdieľať spomienku na moju matku s mojimi deťmi. Prial by som si, aby ju mohli niekedy stretnúť,“ uviedol.

Najnovšie videá