• TV Markíza
  • Zomrela herečka, ktorá odmietla prevziať Oscara

Zomrela herečka, ktorá odmietla prevziať Oscara

Zomrela herečka, ktorá odmietla prevziať Oscara

Len pred dvoma týždňami sa jej pritom ospravedlnili za nevhodné zaobchádzanie.

Vo veku 75 rokov zomrela Sacheen Littlefeather, indiánska aktivistka a herečka, ktorú v roku 1973 vypískali, keď odmietla prevziať Oscara v mene Marlona Branda. Oznámila to v nedeľu Akadémia filmových umení a vied (AMPAS).

Akadémia len pred dvoma týždňami zorganizovala vo svojom novom losangeleskom múzeu slávnostné podujatie, na ktorom herečke vzdala poctu a ospravedlnila sa jej za nevhodné zaobchádzanie.

Sacheen Littlefeather, vlastným menom Marie Louise Cruz, pochádzala z kmeňov Apačov a Jakiov (Yaquiov).

Na inkriminovanom odovzdávaní Oscarov pred takmer 50 rokmi, ktoré sa ako prvé vysielalo naživo na celom svete, ju publikum vypískalo, keď vysvetľovala, prečo si Brando odmietol prevziať Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo filme Krstný otec.

Brando požiadal Littlefeather o túto službu na znak protestu proti zaobchádzaniu filmového priemyslu s pôvodnými obyvateľmi Ameriky.

„Šla som tam ako hrdá Indiánka s dôstojnosťou, odvahou, šarmom a pokorou. Vedela som, že musím hovoriť pravdu; že niektorí ľudia ju prijmú a niektorí možno nie,“ uviedla Littlefeatherová 17. septembra na podujatí v múzeu Akadémie.

Pripomenula, že hviezdu westernov Johna Waynea museli pri jej odchode z pódia zadržať, aby ju fyzicky nenapadol. Herečka mala následne problémy získať prácu v Hollywoode; kastingoví režiséri dostávali varovania, aby ju nezamestnávali.

Na otázku novinárov pred slávnostným ceremoniálom, ako sa cíti, keď musela na slovo „prepáčte“ tak dlho čakať, Littlefeather odpovedala: „Na ospravedlnenie nie je nikdy neskoro.“

Najnovšie videá