• TV Markíza
  • Pri mori ste už boli a rozmýšľate, čo robiť po zvyšok leta? Dajte sa na turistiku

Pri mori ste už boli a rozmýšľate, čo robiť po zvyšok leta? Dajte sa na turistiku

Pri mori ste už boli a rozmýšľate, čo robiť po zvyšok leta? Dajte sa na turistiku

Dámy, ako ste na tom s letnou dovolenkou pri mori?

Dovolíme si tipovať, že väčšina z vás už ju má za sebou. Výnimkou budú zrejme už len tie, ktoré buď tento rok k moru nejdú, alebo sa chystajú do nejakej extra horúcej destinácie, v ktorých býva počas leta až neznesiteľne horúco a tak sa do nich lieta najmä mimo hlavnej dovolenkovej sezóny.

Turistika prospeje vášmu organizmu aj vašej fyzičke

Každopádne, leto ešte neskončilo a aj keď bol prelom mesiacov celkom chladný a upršaný, predpovede hlásia návrat teplého počasia. Ako si ho však užiť ak už máte dovolenku pri mori za sebou? A čo takto vyraziť na túru?

Turistika je ideálnou voľnočasovou aktivitou minimálne z dvoch dôvodov. Prvým je samotný pobyt v prírode, ktorý prospieva nášmu organizmu a hlavne pre vaše pľúca môže byť čas strávený v horách ako repas DPF pre vaše auto.

Druhým dôvodom je, že turistikou si môžete zlepšiť fyzickú kondíciu a taktiež svoju postavu. Ak teda niektorá z vás bola počas spomínanej dovolenky pri mori nespokojná so svojou figúrou v plavkách, turistika je zábavný spôsob, ako bojovať proti neželaným kilám naviac. Ak začnete už teraz, nielenže o rok budete pri mori ohurovať svojou postavou v bikinách, zároveň si budete môcť už počas najbližšej plesovej sezóny obliecť tie vaše vysnívané krásne dlhé spoločenské šaty.

Aj v lete môžete využiť tri vrstvy oblečenia

Základom pre to, aby ste si túru čo najviac užili a zároveň predchádzali úrazom a podobným nepríjemnostiam, je dobre zvolené oblečenie a obuv. Ak s turistikou ešte len začínate, v stručnosti vám prezradíme, aké by toto oblečenie a obuv mali byť.

Oblečenie na turistiku môžeme rozdeliť do vrstiev. Základom je spodná vrstva, ktorá má za úlohu odvádzať pot od vášho tela a udržiavať vašu pokožku suchú. Potrebujete tak oblečenie z rôznych funkčných materiálov z umelých vláken, prípadne z merino vlny. Obzvlášť merino vlna je skvelým materiálom aj z toho dôvodu, že nenapáchne od potu a pokiaľ nie je oblečenie z nej až extrémne prepotené, stačí ho po túre nechať v chládku vyvetrať a bude svieže, ako keby ste ho práve vytiahli z práčky a špičkovej sušičky Miele.

A aj keď je leto, počasie na horách sa môže počas dňa radikálne meniť, preto je dobré mať pribalené aj ďalšie vrstvy. Druhá vrstva slúži na to, aby vás udržala v teple počas chladnejšieho počasia, vhodné na to je napríklad fleecové oblečenie. A tretia vrstva potom poslúži ako ochrana proti dažďu a vetru. Aj ak tenká, ale nepremokavá bunda, v ktorej vás „neprefúkne“ je tak nevyhnutnosťou.

A čo si obuť?

Ešte predtým, než sa dostaneme k samotným topánkam, spomeňme ešte ponožky. Okrem toho, že by mali byť z funkčných materiálov, je potrebné dobre zvoliť ich hrúbku. Aj keď sa môže zdať, že na leto potrebujete čo najtenšie ponožky, nie je to úplne tak. Ponožky na turistiku nemôžu byť úplne tenké, pretože by sa vám noha v topánkach odierala na exponovaných miestach. A okrem hrúbky je dôležitá aj výška ponožiek, ktorú je potrebné prispôsobiť vašim turistickým topánkam.

Samotný výber turistickej obuvi je potom nielen o pohodlí, ale v prvom rade o bezpečnosti. Potrebujete topánky, ktoré spevnia vašu nohu a poskytnú jej potrebnú stabilitu a zároveň vám budú dokonale sedieť. Samozrejmosťou je nepremokavosť a protišmyková podrážka. Toto všetko spĺňajú napríklad kvalitné AKU topánky.

Na záver ešte jeden tip pre tie z vás, ktoré sú skôr narodené. Turistika je skvelou aktivitou, ale vie byť záťažou najmä na kĺby. Ak chcete podporiť stav svojich kĺbov a kostí a zároveň aj zmierniť príznaky starnutia vašej pokožky, siahnite po výživovom doplnku DuoLife Collagen 750ml. Jeho zloženie prospeje tak vašim kĺbom, kostiam a pokožke ako aj vašim vlasom a nechtom.

Najnovšie videá