• Lifestyle
  • Cítite sa pod tlakom? Tieto potraviny pomôžu upokojiť preťaženú myseľ

Cítite sa pod tlakom? Tieto potraviny pomôžu upokojiť preťaženú myseľ

Cítite sa pod tlakom? Tieto potraviny pomôžu upokojiť preťaženú myseľ

Zaraďte ich do svojho jedálnička.

Každodenná rutina starostlivosti o seba je kľúčom k tomu, aby sme sa upokojili a zrelaxovali zaťaženú myseľ z práce či problémov bežného život. Určite by ste ju nemali vynechávať a zaradiť do svojho programu aktivít. Na každého zaberá niečo iné - čítanie knihy, prechádzka v prírode, uvarenie obľúbeného jedla. A práve vyvážený jedálniček môže tiež pomôcť k vašej psychickej pohode.

Toto je zoznam potravín, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu vašej nálady vďaka vitamínom, ktoré obsahujú.

  • Ovocie s vysokým obsahom vlákniny: Sú to napríklad jablká, hrušky či avokádo, ktoré sú bohaté na vlákninu a vitamíny. Môžu tak dopomôcť k udržaniu stabilnej energie a nálady počas dňa.
  • Potraviny, ktoré sú bohaté na tiamín, tiež známy ako vitamín B1.Najvyššie hodnoty nájdete v slnečnicových semiačkach, para orechoch, v pistáciách, píniových orieškoch či strukovinách. Vitamín B1 pomáha telu využívať energiu z potravín a je dôležitý pre správne fungovanie srdca, svalov a nervového systému.
  • Mastné ryby ako losos, makrela a sardinky či vlašské orechy a chia semienka obsahujú Omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú telu správne fungovať a podporuje aj činnosť mozgu. Viaceré odborné štúdie poukazujú na to, že dostatočný príjem Omega 3 môže zmierniť príznaky depresie či úzkosti.
  • Čokoľvek, čo obsahuje aminokyselinu tryptofán, ktorá prispieva k zlepšeniu nálady a napomáha k tvorbe hormónu šťastia. Nájdete ju v sójových bôboch, ryži, arašidoch, vajciach.
  • Potraviny, ktoré obsahujú fosfolipidy, ako je lecitín . Dobrým zdrojom sú žĺtka, mlieko a mandle. Posilňuje pamäť a pomáha k premene tukov na energiu.
  • Dodržujte pitný režim. Nedostatok hydratácie môže mať negatívny vplyv na náladu a koncentráciu.

Je dôležité mať na pamäti, že výživa je pre každého človeka individuálna a čo funguje jednému, nemusí fungovať pre druhého. Ak vaše problémy s psychikou pretrvávajú, neváhajte sa obrátiť na lekára či výživového odborníka.

Najnovšie videá