• Lifestyle
  • Aj slovenské celebrity z neho rapídne chudnú. Táto kráska bude trpieť hnačkou do konca života

Aj slovenské celebrity z neho rapídne chudnú. Táto kráska bude trpieť hnačkou do konca života

Reč je o Ozempicu, o ktorom nie sú známe ešte všetky vedľajšie následky.

Liek Ozempic pomaly, ale isto postupne ovláda trh. Nielen pre pacientov s ochorením diabetes, ale aj trh s wellness a fitnes produktmi. Mnohé celebrity sa k nemu otvorene nepriznávajú, niektoré na plné ústa povedali, že schudli práve vďaka tomuto lieku. Moderátorka Oprah Winfrey,  Elon Musk či Sharon Osbourne to nepovažujú za tajomstvo, o Kim Kardashian či speváčke Christina Aguilere sa to len šepká. 

Tak ako už pri všetkom, aj teraz sa ľudia nechali ovplyvniť a podľahli trendu rýchleho chudnutia. Aj napriek tomu, že ešte nie sú známe všetky vedľajšie účinky lieku. 

Doplatila na to aj žena, ktorá bude po užívaní Ozempicu trpieť hnačkou do konca života a pochopiteľne to nenechá len tak. Zaradila sa tak medzi desiatky pacientov, ktorí žalujú výrobcu lieku Novo Nordisk za to, že sa u nich vyskytli extrémne vedľajšie účinky, pred ktorými údajne neboli varovaní. 

Doplácajú na vedľajšie účinky 

Tisíce ďalších pacientov sa tiež prihlásili s tvrdením, že trpia nežiaducimi reakciami na liek. Väčšina pacientov trpela gastroparézou (ide o poruchu, pri ktorej dochádza k narušeniu presunu potravy zo žalúdka do tenkého čreva. Toto ochorenie vedie k problémom ako nevoľnosť, vracanie, pocit plnosti, strata chuti, pozn. red.).

Niektorí pacienti utrpeli „život ohrozujúce“ poškodenie čriev a budú čeliť následkom do konca života. Vo všetkých žalobách na spoločnosť Novo Nordisk je uvedené, že na obaloch liekov neboli uvedené žiadne varovania pred gastroparézou. 

Najmenej desať žalôb je podaných aj proti spoločnosti Eli Lilly, výrobcovi lieku na cukrovku Mounjaro, ktorý účinkuje podobne ako Ozempic či Wegovy a ktorý sa predpisuje aj na zníženie hmotnosti. V jednom prípade žena, ktorá užívala Ozempic a Mounjaro, tvrdí, že trpela gastroparézou tak, že jej od toľkého vracania vypadli niektoré zuby. 

V inom prípade bolo žene po užití lieku Ozempic diagnostikované život ohrozujúce poškodenie čriev a podstúpila operáciu, ktorá trvala takmer deväť hodín. Lekári uviedli, že bude mať bolesti do konca života a už nikdy nebude mať pevnú stolicu. V treťom prípade bola zase žene diagnostikovaná ťažká gastroparéza a na toaletu nedokázala ísť aj týždeň. 

Právnici aktuálne pracujú na tom, aby pribúdajúce prípady spojili do hromadnej žaloby. Camerom Stephenson z advokátskej kancelárie Levin Papantonio Rafferty uviedol, že jeho firma má v súčasnosti 100 klientov, ktorým bola diagnostikovaná gastroparéza a ďalších tisíc prípadov aktuálne preveruje. Píše Daily Mail.

Šepká sa o slovenských celebritách

Ošiaľ z Ameriky sa nevyhol ani Slovensku. Liek si pre jeho cenu môžu dovoliť skôr tí majetnejší. Jedno balenie lieku, ktorý u nás dostať len na lekársky predpis, stojí takmer 80 eur. Medzi celebrity, ktoré v posledných mesiacoch výrazne schudli, patrí Zuzana Plačková. Dlhšie sa o nej šepká, že si pichá práve Ozempic. 

Niet pochýb, že nie je jediná. Táto téma je však zatiaľ v slovenskom šoubiznise tabu a čas ukáže, či o užívaní lieku prehovorí nejaká známa osobnosť. 

Najnovšie videá