Zdena Studenková

Zdena Studenková

Zdena Studenková je slovenská televízna, filmová a divadelná herečka. Jej mama bola účtovníčka a otec technik v Chemických závodoch Juraja Dimitrova. Keď mala deväť rokov, jej otca zavreli do väzenia. Súviselo to s procesom so skupinou Edelweiss (špeciálna nemecká vojenský jednotka, ktorá v zime 1944 - 1945 bojovala proti partizánom. Dostal osem rokov, ale v roku 1968 ho pustili na amnestiu. Počas rokov bez otca to nemala vôbec jednoduché. V škole jej riaditeľka dávala jasne najavo, že je dcérou väzňa. Po prepustení otca sa jej rodičia rozviedli a s mamou sa potĺkala po podnájmoch. V roku 1969 s mamou emigrovali do Viedne, kde chceli začať nový život. Tam sa ale dlho nezdržali, pretože Zdena už bola prijatá na Strednú umeleckopriemyselnú školu (ŠUP-ka), kde vyštudovala odbor fotografia. 

Po maturite chcela študovať dejiny umenia a estetiku, ale nevyhovela pre svoj kádrový profil. Dala si tak prihlášku na VŠMU. Už počas strednej školy chodila k hercovi Jánovi Klimovi a celé stredoškolské obdobie počúvala, že by mala byť herečka. V tom období nakrútila aj jeden krátkometrážny film o Andrejovi Sládkovičovi, kde hrala Marínu. 

Zdena už počas štúdia na VŠMU dostávala veľké úlohy v divadle a televízii. Po skončení VŠMU nastúpila v roku 1977 na Novú scénu, no po roku prestúpila do SND, kde pracovala do roku 1994, pretože chcela hrať v muzikáloch na Novej scéne. Rok a pol bola na Novej scéne, potom chvíľu na voľnej nohe a neskôr sa vrátila opäť do SND.

Zdena Studenková účinkovala v desiatkach filmov, medzi najznámejšie patria Panna a netvor, S tebou mě baví svět, Anděl s ďáblem v těle a mnoho iných. Televízni diváci ju mohli sledovať aj v rôznych seriáloch z dielne televízie Markíze ako napríklad Ordinácia v ružovej záhrade, Najhorší týždeň môjho života, Pán profesor a najnovšie stvárni jednu z hlavných postáv v novom seriáli Dunaj, k vašim službám. 

Vek
70 rokov
V čom účinkuje

Súvisiace videá

Koho hrá a kde účinkuje

Dunaj, k vašim službám

Edita Kučerová

Dunaj, k vašim službám

Marta

V úlohe Klaudiinej mamy uvidíte Zdenu Studenkovú, ktorá hrá náročnú a prísnu učiteľku z prestížneho gymnázia, a mamu s prísnymi nárokmi na svoju dcéru. S Klaudiou majú komplikovaný vzťah a jej vzťahy má pod drobnohľadom.

Dagmar je Alanova manželka, žena v domácnosti. Je zvyknutá na luxus, v ktorom žije, a veľmi jej záleží na tom, ako sa jej rodina prezentuje - všetko musí byť dokonalé a nablýskané. Mohli by sme ju nazvať aj snobkou. Dagmar nie je negatívna postava, no býva hysterická, čo komplikuje život ľuďom okolo nej. Emócie prežíva oveľa silnejšie ako jej manžel, no Alan ju našťastie dokáže upokojiť. Ale na konci je aj tak všetko tak ako Dagmer chce. Je zlá kuchárka, no zato veľmi reprezentatívna manželka.

Zdena Studenková na VOYO