• Relácie
  • Reflex
  • Čoraz viac detí trápia vážne psychické problémy. Ich veková hranica sa znižuje

Čoraz viac detí trápia vážne psychické problémy. Ich veková hranica sa znižuje

Veková hranica sa znižuje, odborníkov je málo a spektrum diagnóz sa rozširuje. Naša televízia sa touto témou zaoberá dlhodobo.

Prostredníctvom Nadácie Televízie Markíza pravidelne podporujeme rôzne aktivity a inštitúcie, ktoré sa zaoberajú práve liečbou detských duševných chorôb. Tento rok pomáhame tiež, a zapojiť sa budete môcť opäť aj vy – diváci. Pozrite sa, čo sa v rámci minuloročného nadačného projektu podarilo a ako sa využili vyzbierané peniaze.

Znižuje sa veková hranica

Odborníci zaznamenali, že sa prípady psychických problémov detí neustále zvyšujú. Čo sa však znižuje, je veková hranica. „Napríklad pri sebapoškodzovaní – pred dvoma rokmi k nám chodili 15-ročné deti, teraz sú to už 11-ročné,“ tvrdí psychologička Eva Kiššová.

Situácia je alarmujúca. Nasvedčuje tomu skutočnosť, že pribúdajú aj deti so psychotickými stavmi. To znamená, že trpia poruchami vnímania myslenia. Napríklad vidia niečo, čo neexistuje alebo počujú hlasy. Predtým tieto problémy odborníci až tak často pri mladistvých nezaznamenávali.

„Tie hlasy im hovoria nepríjemné veci, napríklad, aby si ublížili,“ dodáva psychologička.

Trápia sa aj dospelí, odnášajú si to deti

Problémov majú čoraz viac nielen deti, ale aj dospelí. Telefóny na linkách pomoci vyzváňajú neprestajne. Odborníci sa snažia všemožne pomáhať.

Mladých ľudí trápi najmä osamelosť. Jednou z príčin je aj všeobecný nárast psychických problémov v spoločnosti. Liga za duševné zdravie uskutočnila projekt na meranie duševnej pohody na školách a v triedach. Z dát vychádza, že aj tam sa cítia nevypočuté.

„Doma sa tak cítia tiež a nemajú blízke sociálne vzťahy. Nečudujme sa im, že sa cítia osamelo,“ tvrdí projektová manažérka Ligy za duševné zdravie Stanislava Knut.

Problémom je najmä slabá dostupnosť k psychoterapiám a predovšetkým nedostatok financií. Doba je náročná a mnohé rodiny sa k terapiám vôbec nedostanú.

Pomáhame tým najzraniteľnejším

Aj preto sa Nadácia Televízie Markíza rozhodla pomôcť tým najzraniteľnejším. Minulý rok sa podarilo vďaka sponzorom a divákom vyzbierať na podporu dostupnosti terapií pre deti až 90-tisíc eur.

Do projektu sa zapojilo 34 psychoterapeutov a do dnešného dňa sa prihlásilo 77 detí vo veku od 8 do 18 rokov. Okrem toho sa v spolupráci s OZ Kolobeh života uskutočnili tábory pre deti, ktoré prišli o blízku osobu.

„Sú to aktivity, ktoré nesmieme vynechať. Nadácia Televízie Markíza nás doslova zachránila tým, že nám poskytla finančné prostriedky na to, aby sme mohli usporiadať dva turnusy,“ hovorí smútková poradkyňa z OZ Kolobeh života Jana Pitková.

Vo fonde na podporu dostupnosti psychoterapie pre deti ešte ostali financie. „Chcela by som vyzvať rodiny, ktoré si pre svoje dieťa nemôžu dovoliť terapiu a majú svojho terapeuta, aby mu povedali o tejto možnosti. On sa môže obrátiť na Ligu za duševné zdravie a my následne terapiu preplatíme,“ dodáva Knut.

Pomôcť môžete aj vy

Podporiť deti s duševnými problémami a zanechať tak odtlačok na ich ceste k uzdraveniu môžete aj vy. Od teraz až do 7. decembra počas celého dňa do polnoci sa do zbierky môžete zapojiť prostredníctvom:

SMS zaslanej v tvare:

DMS (medzera) NADACIAMARKIZA na číslo 877 (v sieti všetkých operátorov, pričom cena jednej SMS je 5 eur). Zbierka je registrovaná MV SR a realizovaná prostredníctvom DMS systému, ktorý spravuje Fórum donorov.

Ľubovoľným finančným príspevkom priamo na číslo účtu verejnej zbierky:

SK57 1111 0000 0003 3322 2023

Jednoduchým darovaním online priamo cez darovací formulár:

https://www.markiza.sk/nadacia/chcem-pomoct

Ďakujeme, že s nami pomáhate tým, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Spoločne dokážeme viac!

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie