• Relácie
  • Reflex
  • Sami si prešli peklom, teraz pomáhajú iným. Práca peer konzultantov je nedoceniteľná

Sami si prešli peklom, teraz pomáhajú iným. Práca peer konzultantov je nedoceniteľná

Prešli si vlastným peklom a dnes pomáhajú iným zvládnuť psychické problémy. Takzvaní „peer konzultanti“ sú ľudia, ktorí sa liečili na duševné ochorenia, momentálne sú stabilizovaní a po ukončení odborného vzdelania môžu pomáhať ako súčasť tímu odborníkov.

Nina takto spolupracuje s Ligou za duševné zdravie a pomáha na psychiatrickej klinike v Martine. Sama má skúsenosti s bipolárnou afektívnou poruchou, sebapoškodzovaním a bulimickými záchvatmi.

​Začalo sa to depresívnymi epizódami. Nina si spočiatku neuvedomovala, že ide o depresiu. Cítila sa skleslo, začala prepadávať sebapoškodzovaniu. Mala obrovský problém so spracovávaním emócií.

Vyvrcholilo to samovražednými myšlienkami. Trvalo niekoľko rokov, kým sa odhodlala vyhľadať odbornú pomoc. Keď sa dozvedela diagnózu, uľavilo sa jej. Pomenovanie problému je veľmi dôležité. Konečne vedela, že ide o problém, s ktorým sa dá bojovať.

Cesta zotavenia

Úplne sa zotaviť z psychických problémov je však beh na dlhú trať. Peer konzultanti preto zvyknú hovoriť, že sú na ceste zotavenia. Nie je to nejaký konečný cieľ, odkiaľ sa už nedá ísť ďalej, preto je presnejšie hovoriť o ceste.

Rady od človeka, ktorý si sám prešiel psychickými problémami, často padnú na úrodnú pôdu ľahšie ako od psychiatra, ktorý je síce v danej problematike odborník, no jeho slová môžu byť vnímané ako nejaké príkazy, usmernenia alebo reguly.

Po tej emocionálnej stránke sa však ľudia dokážu ľahšie otvoriť niekomu, kto má s daným problémom osobnú skúsenosť. Nejde však o suplovanie práce psychiatrov, ale skôr o veľmi prínosný doplnok.

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie