Tereza z Ruže: Je to náročnejšie, ako si ľudia myslia

Diabetes jej diagnostikovali na prahu dospelosti.

Terezu cukrovka obmedzuje takmer vo všetkom. „Či už sa to týka stravy alebo nálad. Človek nemôže športovať tak ako predtým. Vplýva to na hormóny,“ hovorí Tereza.

Obmedzenosť pociťuje aj pri cestovaní. Nemôže ísť niekam na dlhší čas, pretože nemá garanciu dostatku inzulínu.

Prvý typ cukrovky je typický pre detský a adolescentný vek. Druhý typ cukrovky začína narastať po 40. až 45. roku života.

„Často sa vyskytuje spolu s obezitou, vysokým cholesterolom alebo vysokým krvným tlakom,“ vysvetľuje diabetológ Peter Jackuliak.

​Tereza má cukrovku 1. typu, čo je dedičný typ. „V mojej rodine ju však nikto nemal. Lekári mi povedali, že som ju mohla získať aj zo stresu,“ tvrdí.

Ako vraví, cukrovku zistila náhodne, keď mala 18 rokov. V priebehu mesiaca schudla štyri kilá, cítila sa slabá, v noci sa budila, pretože pociťovala smäd, a často chodila na toaletu. 

„Potom som doma odpadla a na druhý deň som šla k doktorke. Nalačno som mala hodnotu cukru v krvi 17, pričom zdravý človek má mať do 5,“ spomína Tereza.

Nasledovala hospitalizácia. Predpísali jej inzulínovú liečbu.

„Diabetik 1. typu musí vždy dostávať inzulín. Jeho život je závislý od podávania inzulínu,“ upozorňuje Jackuliak.

Momentálne si Tereza pichá inzulín minimálne štyrikrát denne. „Fungujem na inzulínových perách a na merači cukru,“ priznáva.

Podľa diabetológa vysoký cukor nebolí, ale poškodzuje cievy, čo vedie k zvýšenému riziku vzniku infarktu, cievnej mozgovej príhody alebo poškodenia ciev dolných končatín.

„Veľmi obávaný problém je diabetická noha. Poškodzuje aj oči a obličky,“ vraví lekár. 

Pre cukrovkára predstavuje nebezpečenstvo alkohol.

Riziká sa spájajú aj s tehotenstvom. Tehotná diabetička 1. typu musí mať dobrú kompenzáciu cukru už pred otehotnením. Počas tehotenstva musí prísne dodržiavať všetky režimové a liečebné opatrenia. 

„Jediné, čo mi cukrovka dala, je to, že ma donútila dávať si pozor na svoje telo,“ dodala Tereza.

Kedy spozornieť?

Lekár varuje, že pacient by mal zvýšiť pozornosť v prípade typických príznakov, ako napríklad zvýšený smäd, častejšie močenie.

Pri prvom type cukrovky je to úbytok na hmotnosti aj napriek bežnému stravovaniu.

Druhý typ cukrovky často vzniká nepozorovane a zistí sa náhodne. 

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie