• Relácie
  • Šoubiz
  • Transrodová modelka Liberty Simon: Existencia človeka by pre nikoho nemala byť problémom

Transrodová modelka Liberty Simon: Existencia človeka by pre nikoho nemala byť problémom

Transrodová modelka Liberty Simon: Existencia človeka by pre nikoho nemala byť problémom

Opísala svoju cestu a vysvetlila, aké otázky sa transrodových ľudí nepýtať.

Slovenka Liberty Simon je transrodová modelka, ktorá má za sebou úspešnú modelingovú kariéru a roky prežité v Číne. Neskôr vyštudovala čínsku politiku na univerzite v Holandsku, ktoré sa stalo jej druhým domovom.

Práve tam si začala uvedomovať, kým naozaj je a nastúpila na cestu tranzície. Tá nie je jednoduchá po žiadnej stránke a trvá roky, no vďaka tomu, že bola v tejto krajine rezidentkou, mala podporu ich zdravotného systému. V reportáži Reflexu opísala, ako to funguje v zahraničí a ako veľmi je tam do procesu zapojená rodina.

Liberty však zakotvila naspäť na Slovensku, kde sa venuje modelingu, šíreniu osvety a pomoci transrodovým ľuďom. Na svojom konte na sociálnej sieti má dokonca výzvu, aby jej napísal každý, kto potrebuje poradiť. 

Galéria

„Bála som sa, že čo je počuť z úst politikov, je naozaj pravda a na Slovensku pre mňa nie je miesto. Opak bol však pravdou. Otvorili sa mi dvere do modelingu, taktiež ma medzi seba prijali známe osobnosti a spoločne sa všetci učíme niečo o sebe. Ľudia na mňa pozerajú ako na človeka, moje Slovensko je tolerantné,“ hovorí Liberty, ktorá pôsobí aj v Lige za Duševné zdravie.

„Budujem projekty, ktoré dokážu pomôcť všetkým, ktorí chcú svoj život obrátiť k lepšiemu. Som presvedčená, že za predsudky sa nikto nemusí hanbiť a každý s nimi môže pracovať. Je to dennodenná práca a vyžaduje statočnosť,“ dodáva Liberty s nádejou, že raz si budeme všetci rovní bez ohľadu na to, ako vyzerajú naše telá. Nejde jej len o blaho komunity, ale o vzájomnú toleranciu a rešpekt v celej spoločnosti.

Pozrite si reportáž Reflexu a dozviete sa viac:

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie