• Relácie
  • Susedia
  • Veľmi smutná správa! Opustila nás legendárna Aňuci zo Susedov

Veľmi smutná správa! Opustila nás legendárna Aňuci zo Susedov

Veľmi smutná správa! Opustila nás legendárna Aňuci zo Susedov

Zaspomínal si na ňu aj Peter Marcin.

Devätnásteho januára odišla do hereckého neba Aurélia Szentpétery, dlhoročná členka Jókaiho divadla v Komárne. Mala 89 rokov. Informuje ujszó.com. Televízni diváci si ju určite pamätajú ako legendárnu aňuci zo seriálu Susedia. Aranka stvárnila mamu Ildikó, ktorá trpí Alzheimerom.

„Pred chvíľou som sa dozvedel, že dnes nás opustila aňuci zo Susedov - Aurélia Szenpétéryová v úctyhodnom veku 89 rokov. Pamätám sa, ako veľa sme sa na pľaci nasmiali, keď jej nešiel povedať nejaký slovenský výraz. Aňuci, odpočívajte v pokoji,” napísal Peter Marcin na sociálnej sieti.

Herečka Aurélia Szentpétery sa narodila v roku 1933 v Kráľovskom Chlmci. V roku 1953 začala pracovať v maďarskej pobočke Štátneho divadla v Bratislave. V roku 1960 nastúpila do Maďarského oblastného divadla v Komárne, ktorého členkou ostala až do odchodu do dôchodku v roku 1991. V nasledujúcich rokoch pôsobila v Jókaiho divadle.

V jej hereckom repertoári dominovali úlohy veselých, často frivolných postáv so zdravým ženským sebavedomím.

Medzi jej najvýznamenšie úlohy v Komárne patria postava Rebeccy Nulse (Millerove Čarodejnice z výpredaja), Curlein (Steinbeckove Myši a ľudia), Ciry Pirosak (Endre Fejes: Shakespeare - Veselé panie z Windsoru), starostky (Gogoľov Revízor), Cecilie Peachum (Brechtova Žobrácka opera). Účinkovala v mnohých dabingových hrách, v slovenských a českých filmoch a v jednom z najpopulárnejších seriálov TV Markíza Susedia.

V roku 2020 jej maďarský prezident János Áder udelil maďarský Zlatý kríž za zásluhy ako uznanie jej umeleckých zásluh.

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie