• Relácie
  • Teleráno
  • Deň s Nadáciou Markíza: Kľúčom pre šťastnú budúcnosť, je šťastné detstvo našich detí, hovorí Henrich Krejča

Deň s Nadáciou Markíza: Kľúčom pre šťastnú budúcnosť, je šťastné detstvo našich detí, hovorí Henrich Krejča

Každoročný Deň s Nadáciou Markíza sa uskutoční už 7. decembra. V tento deň sa budeme intenzívne venovať zbierke pre deti, ktoré to potrebujú.

Tento rok bude pomoc smerovať Detskému a adolescentnému oddeleniu Psychiatrickej kliniky JLF UK a Univerzitnej Nemocnice Martin na dobudovanie detského psychiatrického stacionára. Viac o tom prišiel porozprávať do Telerána riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky a člen Správnej rady Nadácie Markíza, Henrich Krejča.

Čo je to stacionár?

„Stacionár je oddelenie v nemocnici, kde chodia za deťmi lekári, psychológovi a buď im robia terapiu jednotlivo alebo skupinovo,“ vysvetľuje Krejča.

Pointa spočíva v tom, že deti deň trávia v stacionári, ale poobede chodia domov k rodine. Malí pacienti ho navštevujú buď na na každodennej báze alebo podľa potreby niekoľkokrát do týždňa. „Neuveriteľne to pomáha pri liečbe duševného zdravia detí,“ pokračuje.

Nadácia má v pláne sa venovať tejto téme aj v ďalších rokoch a pomáhať aj v iných regiónoch Slovenska. 

Prečo je táto téma dôležitá?

Krejča roky hovorí, že internet funguje takmer bez akýchkoľvek pravidiel a deti nemajú problém sa dostať k explicitnému a nevhodnému obsahu, čo ovplyvňuje aj ich duševné zdravie.

„Ak k tomu pripočítame obdobie pandémie, situáciu vo svete v súvislosti s vojnou na Ukrajine a v Izraeli, deti sa do seba uzatvárajú a veľmi zle to ovplyvňuje ich dušu,“ tvrdí.

Problémy narastajú aj v školách, kde šikana stále pretrváva alebo v rodinách, ktoré trápi vysoká miera rozvodovosti rodičov. Deti trápia depresie, násobne u nich narastá sebapoškodzovanie a zvyšujú sa aj pokusy o samovraždu. 

„Kľúčom pre našu šťastnú budúcnosť, je šťastné detstvo našich detí,“ myslí si Krejča. 

Mimovládne organizácie sú kľúčové 

Podľa neho by to bez pomoci mimovládnych organizácii nešlo, pretože odborníci v medicínskom prostredí nestíhajú. 

Na margo aktuálnej politickej situácie riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky podotkol, že nadácie majú zmysel v tejto pomoci a mali by sme urobiť všetko preto, aby tu aj naďalej boli.

Verím, že ľudia sa rozhodnú pomôcť Markíze, pretože my tie peniaze naozaj okamžite posielame na zmysluplné projekty a tento detský stacionár v Martine je pre nás mimoriadne dôležitý,“ dodal na záver. 

Ako môžete pomôcť?

Podporiť deti s duševnými problémami a zanechať tak odtlačok na ich ceste k uzdraveniu môžete aj vy. Od teraz až do 7. decembra počas celého dňa do polnoci sa do zbierky môžete zapojiť prostredníctvom:

SMS zaslanej v tvare:

DMS (medzera) NADACIAMARKIZA na číslo 877 (v sieti všetkých operátorov, pričom cena jednej SMS je 5 eur). Zbierka je registrovaná MV SR a realizovaná prostredníctvom DMS systému, ktorý spravuje Fórum donorov.

Ľubovoľným finančným príspevkom priamo na číslo účtu verejnej zbierky:

SK57 1111 0000 0003 3322 2023

Ďakujeme, že s nami pomáhate tým, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Spoločne dokážeme viac!

Pozrite si nasledujúce video s herečkou, ktorá stvárňuje postavu Alice v seriáli Mama na prenájom. Aj dej tohto seriálu je spätý s Dňom Nadácie Markíza:

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie