• Relácie
  • Teleráno
  • Duševné zdravie detí: Slovensko v tomto smere zaspalo dobu, hovorí riaditeľ Ligy za duševné zdravie

Duševné zdravie detí: Slovensko v tomto smere zaspalo dobu, hovorí riaditeľ Ligy za duševné zdravie

Nadácia Televízie Markíza pomáha každoročne deťom. Počas minulého roka v spolupráci s Ligou za duševné zdravie pomohla mnohým deťom, ktorých rodičia si nemohli dovoliť psychológa alebo psychoterapeuta. Dokopy sa vyzbierala suma 90-tisíc eur zhruba pre 90 detí.  

„Peniaze boli určené pre deti, ktoré nemali prostriedky na to, aby využívali takéto špecializované služby, pretože tých služieb je nedostatok,“ hovorí riaditeľ Ligy za duševné zdravie, Andrej Vršanský.

Podľa neho je týchto služieb nedostatok, a pokiaľ rodina nemá dostatok finančných zdrojov, tak je problém sa k týmto odborníkom dostať.

Za každým dieťaťom sa skrýva príbeh

Najčastejšie trápi deti úzkosť, depresívne stavy, poruchy príjmu potravy, ale aj traumatické zážitky. Tie sú motivované vzťahovými problémami v rodine, v škole a širšom okolí. Okrem toho tam patria aj spoločenské problémy ako pandémia či vojna na Ukrajine.

„Doba prináša množstvo výziev, s ktorými deti majú problém sa vysporiadať,“ vysvetľuje Vršanský.

Nadácia Televízie Markíza sa strategicky zameriava na deti, a preto ani téma duševného zdravia nie je výnimkou.

„Táto téma sa stále zdá byť tabu a je potrebné ju otvárať,“ tvrdí predsedníčka Správnej rady Nadácie Televízie Markíza, Lucia Tandlich.

Systém je zle nastavený

Za posledný rok sa v oblasti duševnej pomoci veľa nezmenilo. Vršanský hovorí, že systém pre získanie psychologickej licencie je pomerne komplikovaný. Jeho zjednodušenie by vyriešilo nedostatok týchto odborníkov. 

Druhým dôvodom je systém verejného zdravotného poistenia, na ktorý je napojených minimum psychoterapeutov, pretože zdravotné poisťovne platia málo.

„Musím povedať, že Slovensko v tejto oblasti úplne zaspalo dobu,“ skonštatoval Vršanský. 

Deň s Nadáciou Televízie Markíza sa uskutoční 7. decembra. „My sme sa rozhodli, že tohto roku budeme pomáhať v regiónoch a pomôžeme k dobudovaniu Detského denného psychiatrického stacionára v Martine,“ prezradila Tandlich.

Celý výťažok tak poputuje Detskému a adolescentnému oddeleniu Psychiatrickej kliniky JLF UK a Univerzitnej Nemocnice Martin.

Pomôcť môžete aj vy

Podporiť deti s duševnými problémami a zanechať tak odtlačok na ich ceste k uzdraveniu môžete aj vy. Od teraz až do 7. decembra počas celého dňa do polnoci sa do zbierky môžete zapojiť prostredníctvom:

SMS zaslanej v tvare:

DMS (medzera) NADACIAMARKIZA na číslo 877 (v sieti všetkých operátorov, pričom cena jednej SMS je 5 eur). Zbierka je registrovaná MV SR a realizovaná prostredníctvom DMS systému, ktorý spravuje Fórum donorov.

Ľubovoľným finančným príspevkom priamo na číslo účtu verejnej zbierky:

SK57 1111 0000 0003 3322 2023

Jednoduchým darovaním online priamo cez darovací formulár:

CHCEM POMÔCŤ

Ďakujeme, že s nami pomáhate tým, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Spoločne dokážeme viac!

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie