• Relácie
  • Teleráno
  • Na festival Starmus zavíta aj bývalá americká astronautka. Podelí sa o svoje vesmírne zážitky

Na festival Starmus zavíta aj bývalá americká astronautka. Podelí sa o svoje vesmírne zážitky

Doteraz do vesmíru letelo viac ako 500 ľudí z toho iba 62 žien. Redaktorka Natália Babicová sa exkluzívne rozprávala s jednou z nich.

Pre bývalú americkú astronautku Kathryn Thornton sú zážitky z vesmíru nezabudnuteľné.

„Najúžasnejšie čo som zažila, bolo odstraňovanie solárnych panelov z Hubblovho teleskopu,“ spomína. Jeden z panelov musela totiž vyhodiť do vesmíru. 

Pamätá si, že vtedy leteli nad Blízkym východom. Videla Červené more aj Saudskú Arábiu. „Je to naozaj krásna časť sveta,“ okomentovala.

Nikdy sa nebála 

Vesmírne misie sa však nezaobídu bez komplikácií. „Súčasťou každej misie sú veci, ktoré nevyjdú podľa predstáv. Nikdy som sa však nebála, žeby ma takáto situácia ohrozila,“ tvrdí. 

Priznáva, že často zažívala chvíle, kedy si myslela, že cesta nebude úspešná. 

„Mali sme jednu misiu, kde sme mali zachytiť satelit, pripnúť naň nový pohon a poslať ho na geostacionárnu dráhu. Mala to byť len jednodňová cesta do vesmíru, nastal však obrovský problém, museli sme to skúsiť až trikrát, napokon sa to podarilo, no nebolo nám všetko jedno,“ prezradila Kathryn Thornton.

Viac žien vo vede

V tíme bola so šiestimi mužmi, ktorých brala ako svojich bratov. Vychádzali spolu dobre a sem-tam sa aj takmer súrodenecky doťahovali. „Ak by bola príležitosť, letela by som s nimi znova,“ podotkla. 

Kathryn Thornton si myslí, že rozmanitosť je dôležitá v akejkoľvek oblasti. Podľa nej ženy prinášajú nový pohlaď na veci a iné spôsoby riešenia problémov. 

Starmus

Kathryn Thornton zavíta na festival vedy, umenia a hudby, kde sa podelí o svoje vesmírne zážitky. Ten sa uskutoční od 12. do 17. mája v Bratislave. 

Zo svojej návštevy je nadšená. „Neexistuje miesto, kde by ste stretli toľko odborníkov pokope. Páči sa mi, že my odborníci môžeme odovzdávať zaujímavé informácie ľuďom, ktorí v týchto témach možno nie sú až takí zbehlí. Zároveň sa aj ja dozviem niečo nové o oblastiach, ktoré mi nie sú až také blízke,“ dodala na záver. 

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie