Slovenskí dizajnéri sú svetoví: Predviedli sa na Fashion LIVE!

02. 10 2022 17:00 | TS
Fashion LIVE!
Fashion LIVE! Foto: FASHION LIVE!

Fashion LIVE!: Druhý deň módneho sviatku priniesol farebný eklektizmus, rafinované večerné róby, obľúbenú street wear, ale aj unikátny pohľad na udržateľnosť v módnom priemysle

Slovenskí dizajnéri sú svetoví. Sobotné prehliadky ponúkli rozmanité zastúpenie módnych štýlov, strihových riešení, dizajnérskych techník a originálnych textilných dizajnov. Na móle sa predstavili etablované slovenské dizajnérky a dizajnéri s jasným rukopisom a prepracovanou myšlienkou kolekcií.

Azda najväčšou výzvou módnych návrhárov je ponúknuť zákazníkom nositeľné kolekcie, ktoré odzrkadľujú nielen dušu samotného dizajnéra, ale aj ich nositeľa. Pridanou hodnotou dizajnérskeho odevu sa tak stáva unikátny rukopis módneho tvorcu, remeselné spracovanie materiálov a hodnoty značky, ktorá nám pomáha vytvoriť si vlastný kult osobnosti. Sobotný večer prilákal množstvo známych osobností a influencerov, ktorí sa prišli inšpirovať tvorbou Patrika HAAZA, Petry Kovacs, Renewals by NOSENE & DHL, značkou Factory WTF?!, Michaely Ľuptákovej a Borisa Hanečku.

Zakladateľ značky HAAZ, mladý umelec a dizajnér Patrik Haaz, ktorý sa posledné roky venuje zákazkovému šitiu odevov, sa pri vytváraní novej kolekcie The Last Moment venoval podstate ženského pôvabu, prestíže, rafinovanosti a originalite. V jeho tvorbe dominujú výrazné materiály a istá výstrednosť, ktorá oslovuje moderné a extravagantné ženy.

Do odvážnych sociologických, ekologických a celospoločenských tém sa s vervou pustila mladá a progresívna dizajnérka Petra Kovacs, ktorá svojej povesti módnej aktivistky nezostala ani tento rok nič dlžná. S kolekciou „Who Cares“ upriamuje pozornosť na globalizovaný svet plný problémov a rôznych výziev týkajúcich sa najmä udržateľnosti. „Who Cares“ vníma ako komplexný projekt s víziou, ktorý skúma návyky spotrebiteľov v prístupe ich starostlivosti o oblečenie. Podporuje nielen myšlienku ochrany odevu, ale psychologicky pôsobí na spotrebiteľa a zámerne v ňom vzbudzuje pocit krehkosti. Vďaka dominantným farebným výrazom a autorským technikám s romanticko-drzým podtónom imponuje tvorba Petry Kovacs najmä ženám s názorom.

Na pálčivú tému udržateľnosti v módnom priemysle nadviazal aj originálny projekt Renewals by NOSENE & DHL. Kolekcie z dielne Renewals by NOSENE dávajú formou upcyklingu nový dych materiálom a látkam, ktoré sú poškodené alebo už majú to najlepšie v pôvodnej verzii za sebou. Táto značka je výborným príkladom zodpovedného podnikania, ktoré dodáva hodnotu second-handovému odevu, pričom otvára so spotrebiteľmi dialóg o textilnom odpade, kvalite odevov a ich cene. Pre tohtoročný Fashion LIVE! sa NOSENE spojilo s celosvetovou spoločnosťou DHL Express Slovakia, ktorá poskytla materiály z poškodených
kuriérskych uniforiem. Dizajn kolekcie navrhla študentka VŠVU z ateliéru odevného dizajnu Karin Elízová. Módnu show okorenila podmanivá choreografia tanečníkov v zložení: Daniela Vojtasová, Matty Masura, Dana Szellova a Natália Halászová.

Hravosť, farby, spojenie netradičných materiálov a výrazových prostriedkov sa snúbili v kolekcii Factory WTF?!, značky dizajnéra Milana Švingála, ktorý sa na podujatí Fashion LIVE! predstavil prvýkrát. Vďaka svojej húževnatosti a komplexnému vnímaniu ženskej krásy vybudoval jednu z najdlhšie existujúcich slovenských značiek nesúcu prvky street wearu, extravagancie a ležérnej estetiky. Tak ako život samotný aj najnovšia kolekcia z dielne mladého dizajnéra bola už tradične hektická. Večerné šaty doplnili extravagantné modely na cvičenie a street wearové kúsky, ktoré tvoria identitu značky. Vyvrcholenie prehliadky sa nieslo v duchu odvážnych svadobných šiat. V zastúpení materiálov nechýbali korzety, tyl, rifľovina, maskáč, výrazné farby a ligotavé kamienky.

Zmyselnú rafinovanosť priniesla na sobotné mólo dizajnérka Michaela Ľuptáková so svojou novou kolekciou večerných a denných dámskych modelov s názvom Mon Esprit. Inšpirácie z víru rôznych vnemov ulice a života pretavila do odvážnych farieb, flitrov, zamatu, či grafických a zvieracích vzorov. Kolekcia je špecifická aranžovaním látok, uzlami, strihmi, drapériami, ktoré vyzdvihujú ženskú siluetu. Večerné róby a denné šaty vyvážila oversize kabátmi, topmi, sukňami a nohavicami, s cieľom ponúknuť širokú škálu kombinovateľných kúskov na celodenné nosenie. Minimalistické strihy obohatené o výrazné vzory, farby a materiály evokujú pocit pompéznosti Paríža 20. rokov. Dizajnérka opäť podčiarkla dôležitosť nositeľnosti outfitov výberom rozmanitých typov modeliek.

Záver sobotného večera plného módneho eklektizmu patril Borisovi Hanečkovi. Kolekcia 37 modelov vychádzala z návrhárovho zmyslu pre formu a výtvarný cit s dávkou teatrálnosti, ktoré sú mu vlastné. Kolekcia na nadchádzajúcu sezónu s príznačným zaujatím odevnou komplexnosťou či naratívnosťou vychádza z tematického základu „strachu“, presnejšie z jeho prekonávania a prijatia. Odevy sú komponované na hermetickom podklade živlov, pričom dizajnér premýšľal nad prvotným hriechom aj rolou archetypálnej postavy ženy – matky a hýbateľky. Prepracovanou dramaturgiou modelov i výstavbou samotných odevných diel pohlcuje, no zároveň ironizuje vžité predstavy. Múzou celej série je osudová žena, ktorú spaľuje vlastná vášeň. „Inšpiráciou mojej kolekcie sa stala podmanivá mýtická Lilith, ktorá bola v raji Adamovou prvou ženou. Vyrobená z blata bez jeho kostí, mu chcela byť rovnocennou partnerkou. Lilith v raji zhrešila, spolčila sa s diablom a musela rajskú záhradu opustiť. V kolekcii preto dominujú odtiene zemitej béžovej, bordovej a čiernej. Výrazné doplnky v podobe batohov a tašiek predstavujú transport Lilith z raja. Vtipný motív žehliacich dosiek som do prehliadky zakomponoval ako symbol toho, že Lilith je pracovitá a chce byť vždy vkusná, a preto si potrebuje ožehliť svoje veci,“ dopĺňa o kolekcii Boris Hanečka.

Výnimočnosť atmosféry 9. ročníka umocnila Fashion LIVE! lounge zóna, v ktorej si hostia okrem zaujímavých rozhovorov medzi prehliadkami mohli vychutnať kávu od Nespressa, miešané nápoje od Beefeater a kvalitné šampanské z vinárstva G.H. Mumm Champagne.

O projekte Fashion LIVE!

Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti vďaka kolekciám ostrieľaných módnych návrhárov, ale aj nádejných mladých talentov. Počas troch prehliadkových dní si milovníci módy môžu vychutnať niekoľko prehliadok denne.