Najnovšie kolekcie aj známe osobnosti. Bratislava žije tento víkend módou!

01. 10 2022 15:00 | TS
Fashion LIVE!
Fashion LIVE! Foto: FASHION LIVE!

Slovenskí dizajnéri predvádzajú svoje jedinečné kúsky počas trojdňového maratónu módy. Ako vyzerá tohtoročný Fashion LIVE!?

Jeseň patrí móde, a to nielen v metropolách, ako je Paríž, Londýn, Miláno alebo New York. Svoje módne podujatie, ktoré navštevuje množstvo známych osobností, má aj Bratislava.

V piatkový večer ukázali v priestoroch Nivy centra to najlepšie zo svojich kolekcií absolventi VŠVU pod hlavičkou Ateliéru 343, dizajnéri a značky Barbora Peuch, Orvo, Kura collection, Veronika Kostková wedding atelier a Lukáš Krnáč. Podujatie si nenechali ujsť ani známe osobnosti zo sveta kultúry a šoubiznisu. Mnohé využili možnosť odviezť sa na podujatie novou Škodou Enyaq. Polep prevádzacieho vozidla špeciálne pre túto príležitosť navrhol dizajnér Juraj Straka.

Tu je pohľad na to, čo ukázali módni návrhári vo svojich kolekciách:

Svieži vhľad do sveta módy prinášajú na Fashion LIVE! už pravidelne návrhári z Ateliéru 343, čerství absolventi VŠVU. Častou témou absolventských prác je vlastné prežívanie, téma ženy aj udržateľnosť. Kolekcie sú tak nahliadnutím do vnútorného sveta autorov - reagujú na spoločenské dianie a reflektujú ich vnútorné pocity.

Napriek tomu, že Zuzana Ľos-Božiková ukončila štúdium len nedávno, veľmi rýchlo sa vďaka svojim výrazným ženským modelom etablovala na módnej scéne u nás aj v Česku. Jej tvorba je charakteristická akousi nadnesenou eleganciou, ktorú sa vždy snaží položiť do kontrastu provokatívneho a výstredného stylingu. Magdaléna Seppová sa vo svojej bakalárskej kolekcii Through my eyes nechala inšpirovať Izraelom. Prírodné štruktúry autorských pletenín a farieb charakteristických pre oblasť blízkeho východu, mali divákom sprostredkovať jej vlastnú zažitú atmosféru krajiny. Kontrast medzi snom a nočnou morou vo forme konštruktivizmu a dekonštruktivizmuvo svojej práci rozoberá Monika Mandač. Autorka tému spracovala cez emócie. Farebnosť prevažne v čiernom a bielom prevedení výstižne definuje sny aj nočné mory.

V tvorbe ďalšej z absolventiek, Žofie Marcinekovej, už dlhšiu dobu rezonuje téma ženy. Emancipácia, feminizmus či dianie vo svete. Rovnakou témou sa zaoberá Kristína Bánovská. Jej kolekcia svadobných šiat je inšpirovaná ženami z jej života, ktoré ju ovplyvnili. Pracuje so širokou škálou strihových riešení šiat a využíva rôzne materiály, často nezvyčajné pre svadobné šaty. A nakoniec kolekcia Balans Evy Miklisovej reaguje na potrebu redukcie textilného odpadu, ktorého veľká časť vzniká pri výrobe a strihaní odevu. Cieľom zero waste a minimal waste strihov, s ktorými autorka pracuje, je eliminovať odpadový materiál.

Dizajnérka a pedagogička Barbora Peuch vytvorila svojukolekcia UNKNOWN STREET pre mestského človeka „ulice“. Pri tvorbe textilných materiálov spolupracovala s textilnou dizajnérkou Zuzanou Šebekovou. „Kolekcia vyzdvihuje oslobodzujúcu anonymitu mestského života a spleti rušných ulíc, kde sa ľudia objavujú a opäť miznú. Nevnímajú priestor ani čas, ktorý ich obklopuje, no zároveň ho utvárajú,“ hovorí Barbora Peuch, ktorá vo svojej najnovšej práci eliminuje komunikáciu s okolitým svetom na nevyhnutné minimum a nahrádza ju úryvkami textov na odeve. Kolekcia je vytvorená z udržateľných organických a certifikovaných textilných materiálov. Na prehliadkovom móle doplnila autorka kolekciu obuvou v spolupráci s THE STREETS.

Dominik Orvoš, ktorý pracuje pod značkou ORVO, bol na tohtoročnom Fashion LIVE! nováčikom, o svoje publikum a stálu klientelu sa však tento dizajnér nemusí obávať – jeho značka oslovuje rovnako pestré publikum, ako sú jeho modely. Dominik v poslednej dobe veľmi rád experimentuje s latexom. Ale aj pomocou ďalších materiálov, ktoré sa v jeho najnovšej kolekcii SERAPAX objavili, reflektuje symbol silnej sebavedomej ženy, ktorá nepozná hranice a nebojí sa vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Tento rok vsadil na červenú, ktorú na móle počas predošlých rokov takmer nikto nepoužíval. Doplnil ju modrou, striebornou a dozdobil flitrami. Medzi modelkami, ktoré predvádzali jeho najnovšiu kolekciu bola plus size modelka Lady Vivian a druhá, transrodová Liberty Simon.

Ateliér KURA collection existuje od roku 2016. Za jeho vznikom a kreatívnym obsahom stojí dizajnérka Jana Kurilaková. Kolekcia KURA collection INSIDE OUT FW22 sa pohráva s ležérnymi uniformami, čo jej dodáva výraznejšie unisexové línie. Prevažne čierne farby dopĺňal na prehliadkovom móle neoprén v telovej a oranžovej. Elegantné uniformy stvárnené v mäkkom ženskom prevedení, dopĺňali pánske prvky. Ďalšou výraznou unisex variáciou v pohodlnom štýle bol nohavicový kostým ako “must have“ šatníka.

S farbami sa tento rok viac pohrávala aj Veronika Kostková, ktorá tvorí pod svojou značkou Veronika Kostková wedding atelier. Tento rok sa rozhodla odprezentovať tradičné "biele" svadobné modely iba doplnkovo. „Posun k "farebnejšej" dámskej móde a odprezentovanie inej, ako čisto svadobnej kolekcie, je pre mňa výzvou a zároveň radosťou, pretože práca s farbami je pre mňa posledné roky skôr výnimočnou,“ uviedla Veronika, ktorá celú kolekciu postavila na dámskych modeloch v tlmenej farebnej škále od bielej, cez pastelové odtiene až po čiernu. Svadobných šiat sa však nevzdáva. "Svadobné šaty sú pre mňa výsadou a stáť za ich návrhom prejavom dôvery. Sú to šaty, v ktorých vysnený moment zažije jedinú premiéru," uviedla Veronika Kostková.

Záver piatkového večera patril Lukášovi Krnáčovi. Jeho kolekcia bola všetkým, o čom by milovníčka módy mohla snívať – nechýbala jej hravosť, extravagancia ani originalita v podobe svietiacich neónových symbolov a nápisov. Kolekcia prezentovaná na Fashion LIVE! sa niesla predovšetkým v duchu upcyklovaného denimu v spolupráci s TEXTIL HOUSE ako zdrojom denimu. „S potešením tvorím pre ľudí, ktorí majú radi farby, nechýba im jemne ironický nadhľad a strach byť viditeľní im nič nehovorí. Snažím sa udržať si ľahkosť a vtip aj v rámci tém, ktoré bezprostredne takými nie sú. Baví ma hľadať odkazy pre módny dizajn dneška v odkazoch minulosti – vo vizuálnych prvkoch, celkovej atmosfére či kultúrnych stereotypoch našej lokálnej, nielen odevnej kultúry,“ prezradil o svojej tvorbe Lukáš Krnáč.

O projekte Fashion LIVE!

Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti vďaka kolekciám ostrieľaných módnych návrhárov, ale aj nádejných mladých talentov. Počas troch prehliadkových dní si milovníci módy môžu vychutnať niekoľko prehliadok denne.

Zdroj: Instagram/bratislavafashion.live