• Šoubiz
  • Alžbeta II. a Philip sú už spolu! Pozrite si najkrajšie zábery

Alžbeta II. a Philip sú už spolu! Pozrite si najkrajšie zábery

Alžbeta II. a Philip sú už spolu! Pozrite si najkrajšie zábery

Pozrite si ich najkrajšie spoločné zábery.

Kráľovná Alžbeta II. je už so svojím milovaným manželom. Princ Philip odišiel 9. apríla 2021 a jeho manželka zostala na tomto svete sama už len necelý rok a pol. Dnes celý svet zarmútila správa o odchode najdlhšie vládnucej panovníčky.

TIP: Novým kráľom je Charles. Už je známe, aké si vybral meno

Pripomeňte si, ako vyzeral ich príbeh lásky, ktorý opísal denník Sme, a smrťou sa určite neskončil.

FOTO:  Profimedia.sk

A prišiel ten deň - 20. november 1947. Bolo chladné počasie, no aj tak sa pred Westminsterským opátstvom zhromaždili tisíce ľudí. Snúbenci pozvali na svadbu dvetisíc hostí. Bol to výnimočný deň, ktorý odštartoval ich spoločný život, ktorý však nebol až taký romantický.

Rok po svadbe, v novembri 1948, sa narodil ich prvorodený syn, princ Charles. Ten nebol dlho jedináčikom. Už o dva roky nato sa tešil zo sestry, princeznej Anny. Princ Andrew sa narodil až o desať rokov neskôr, v roku 1960, a Edward v roku 1964 v čase, kedy vraj po turbulentnom období manželia opäť našli harmóniu vo vzťahu.

Z princeznej sa po smrti otca stala kráľovná, ktorú korunovali v roku 1953 a keďže neprijala manželovo meno, deti dostali jej priezvisko Windsor. Podľa historikov tento krok Philipa ranil a nie raz sa vyjadril, že je jediný muž v zemi, ktorý deťom nedá svoje priezvisko.

Kráľovná cítila, že manžela podrazila, a preto urobila ústupok. Prineczná Anna napríklad nosí obe ich priezviská - Mountbatten-Windsor.

V tieni manželky

Len málo mužov by zvládlo to, čo princ Philip. Už počas korunovácie, kedy musel pred zrakom miliónov ľudí pokľaknúť pred manželku a kvetnato jej prisahať poslušnosť a oddanosť, mu bolo jasné, kde je jeho miesto.

O to viac to bolo pre neho potupné, že Alžbetinu korunováciu ako prvú vysielali aj v televízii.

Po korunovácii sa začal princov život v úzadí kráľovnej. Okrem zahraničných ciest, ktoré za ňu absolvoval, mal skôr reprezentatívne úlohy. Jediné naozaj významné postavenie by mal, ak by Alžbeta zomrela a princ Charles by ešte nemal 18 rokov. Vtedy by dočasne vládol on.

Bol neverný?

Manželstvo kráľovnej a princa si prešlo mnohými škandálmi. Nie raz sa písalo, že Philip bol Alžbete počas zahraničných ciest a počas výletov, kedy mu robili spoločnosť kamaráti, neverný. Či to tak naozaj bolo, je otázne a pravdepodobne sa to nikdy s určitosťou nedozvieme.

Škandály im vyrábali aj vlastné deti, ktorým manželstvá nevydržali. Počas ťažkých čias, v 90. rokoch, kedy bola kráľovská rodina naozaj nepopulárna, bol Philip Alžbete veľkou oporou. Viacerí historici sa zhodujú na tom, že on bol ten, kto sa snažil udržať celú rodinu pokope.

Dokonca aj princeznej Diane písal listy, v ktorých sa ju snažil usmerniť, pretože bola dôvodom častých hádok v rodine.

FOTO:  Profimedia.sk

Opora a sila

Kráľovná sa neraz vyjadrila, že Philip bol jej silou a oporou. Stál pri nej vždy, keď ho naozaj potrebovala, a vytváral jej zázemie, ktoré ako žena, matka a hlava monarchie potrebovala. A ešte k tomu mal aj perfektný zmysel pre humor, takže sa s nim naozaj nenudila.

Aj keď po jeho odchode vyzeralo voľné miesto po jej boku prázdne, v jej srdci bolo určite zaplnené.

Na nezabudnuteľnú osobnosť 20. storočia si môžete zaspomínať aj prostredníctvom jedinečných dokumentov na Voyo.

Tajomstvo kráľovskej rodiny - 2. díl - Královna Alžbeta: Politika, moc, a premiéri

Kráľovský pár v neklidném století

Galéria

Najnovšie videá